Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 7603
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gryfów Śląski: Gryfów zostanie lwówecki

Czwartek, 12 listopada 2009, 12:04
Aktualizacja: 19:22
Autor: Mar
Gryfów Śląski: Gryfów zostanie lwówecki
Fot. TEJO
Mimo ubiegłorocznego referendum, w którym zdecydowana większość mieszkańców gminy Gryfów Śląski opowiedziała się za wyjściem z powiatu lwóweckiego i przyłączenie do powiatu lubańskiego, rada ministrów nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Przez wiele miesięcy odbywały się konsultacje społeczne, władze gminy wystąpiły z wnioskiem o wystąpienie z powiatu lwóweckiego. Teraz to już koniec starań o zmianę powiatowej przynależności. Nie ma jeszcze oficjalnych dokumentów w tej sprawie, ale już wiadomo, że na 37 stronach rozporządzenia rządu w sprawie zmian granic miast, gmin, powiatów i utworzenia nowych jednostek samorządowych nie ma przeniesienia Gryfowa do powiatu lubańskiego.

- Wystąpiłem z zapytaniem, dlaczego tak się stało i do dnia dzisiejszego nie mamy odpowiedzi – mówi sekretarz gminy, Jerzy Andrzejczak. – chcielibyśmy wiedzieć, czy to koniec naszych zabiegów, czy może odłożenie decyzji na później?

- Jeśli rząd potrzyma swoją decyzję to już raczej koniec naszych starań. Głównym powodem jest oczywiście szpital i kiepska dostępność do świadczeń medycznych naszym powiecie, ale to też efekt wieloletnich sporów i lekceważenia postulatów naszych mieszkańców – mówi burmistrz Gryfowa, Olgierd Poniźnik – zdaję sobie sprawę, że nasze wyjście z powiatu zagroziłoby jego istnieniu. Rząd godzi się na zmiany granic miast, gmin, ale z powiatami jest już gorzej i ich utrzymanie w niezmienionym kształcie to polityka obecnych władz.
Jak zapewnia burmistrz, mimo starań gminy o wyjście z powiatu, stosunki władz gminy z władzami powiatu są poprawne i nigdy nie było w nich śladu dyskryminacji. Świadczy o tym chociażby załatwienie przez powiat pieniędzy na drogę gminną z programu tzw. schetynówek.

- Przejście Gryfowa do Lubania oznaczałoby praktycznie likwidację powiatu lwóweckiego, a na to teraz nie możemy sobie pozwolić. Takich zapalnych miejsc w Polsce jest więcej, a czas na generalną reformę powiatów jest zły. To jest kosztowne przedsięwzięcie a w czasie kryzysu reformy się nie powinno robić. Na to był czas kilka lat temu – wyjaśnia poseł PO Marcin Zawiła.

O reformie powiatów, które w momencie utworzenia były tworami archaicznymi i zbyt małymi, mówiono kilka razy. Powstało ich prawie 380, a kryterium było minimum 50 tysięcy mieszkańców. Tymczasem według specjalistów powinno być ich maksymalnie 150-180, żeby efektywnie zarządzać powierzonymi powiatom zadaniami. Zmniejszenie liczby powiatów zapowiadał PiS po swoim zwycięstwie wyborczym. Podobnie o tanim państwie i mniejszej administracji mówili przedstawiciele PO, ale skończyło się na mówieniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
519
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group