Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7099
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gryfów zostanie lwówecki

Wiadomości: Gryfów Śląski
Czwartek, 12 listopada 2009, 12:04
Aktualizacja: 19:22
Autor: Mar
Fot. TEJO
Mimo ubiegłorocznego referendum, w którym zdecydowana większość mieszkańców gminy Gryfów Śląski opowiedziała się za wyjściem z powiatu lwóweckiego i przyłączenie do powiatu lubańskiego, rada ministrów nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Przez wiele miesięcy odbywały się konsultacje społeczne, władze gminy wystąpiły z wnioskiem o wystąpienie z powiatu lwóweckiego. Teraz to już koniec starań o zmianę powiatowej przynależności. Nie ma jeszcze oficjalnych dokumentów w tej sprawie, ale już wiadomo, że na 37 stronach rozporządzenia rządu w sprawie zmian granic miast, gmin, powiatów i utworzenia nowych jednostek samorządowych nie ma przeniesienia Gryfowa do powiatu lubańskiego.

- Wystąpiłem z zapytaniem, dlaczego tak się stało i do dnia dzisiejszego nie mamy odpowiedzi – mówi sekretarz gminy, Jerzy Andrzejczak. – chcielibyśmy wiedzieć, czy to koniec naszych zabiegów, czy może odłożenie decyzji na później?

- Jeśli rząd potrzyma swoją decyzję to już raczej koniec naszych starań. Głównym powodem jest oczywiście szpital i kiepska dostępność do świadczeń medycznych naszym powiecie, ale to też efekt wieloletnich sporów i lekceważenia postulatów naszych mieszkańców – mówi burmistrz Gryfowa, Olgierd Poniźnik – zdaję sobie sprawę, że nasze wyjście z powiatu zagroziłoby jego istnieniu. Rząd godzi się na zmiany granic miast, gmin, ale z powiatami jest już gorzej i ich utrzymanie w niezmienionym kształcie to polityka obecnych władz.
Jak zapewnia burmistrz, mimo starań gminy o wyjście z powiatu, stosunki władz gminy z władzami powiatu są poprawne i nigdy nie było w nich śladu dyskryminacji. Świadczy o tym chociażby załatwienie przez powiat pieniędzy na drogę gminną z programu tzw. schetynówek.

- Przejście Gryfowa do Lubania oznaczałoby praktycznie likwidację powiatu lwóweckiego, a na to teraz nie możemy sobie pozwolić. Takich zapalnych miejsc w Polsce jest więcej, a czas na generalną reformę powiatów jest zły. To jest kosztowne przedsięwzięcie a w czasie kryzysu reformy się nie powinno robić. Na to był czas kilka lat temu – wyjaśnia poseł PO Marcin Zawiła.

O reformie powiatów, które w momencie utworzenia były tworami archaicznymi i zbyt małymi, mówiono kilka razy. Powstało ich prawie 380, a kryterium było minimum 50 tysięcy mieszkańców. Tymczasem według specjalistów powinno być ich maksymalnie 150-180, żeby efektywnie zarządzać powierzonymi powiatom zadaniami. Zmniejszenie liczby powiatów zapowiadał PiS po swoim zwycięstwie wyborczym. Podobnie o tanim państwie i mniejszej administracji mówili przedstawiciele PO, ale skończyło się na mówieniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~blolo 12-11-2009 14:10
W końcu trzeba mieć gdzie obsadzać koleżków i koleżanki i szwagrów itd. ;)))
~bang 12-11-2009 15:21
na takie małe miastko tyle urzędasów...w samej jeleniej jest za dużo...nie wspominajac o cieplicach gdzie liczą stołki i nic więcej:)...bo jesli spełnić wszystkie postulaty to co by robili owi urzędnicy?:D powiedzieli by "współpraca układa sie dobrze niczego nam nie brakuje wiec nasz urząd jest zbędny i możemy zlikwidować nasze miejsca pracy które drogo kosztują"(cieplice)oczywiście jestem za zdecentralizowaniem państwa ale jestem pewien że miasto by dawało sobie świetnie rade bez połowy radnych i innych instytucji:)
kazimierzp 12-11-2009 19:12
Kiedy planowano wprowadzenie powiatów to argumentowano iz jest to konieczne ale racjonalnie byłoby, gdyby było ich nie dużo! W czasie określania granic tychże powiatów, ich ilości to nagle ci wcześniej racjonalni posłowie zaczęli walczyć o to aby w ich okręgach wyborczych było jak najwięcej powiatów, a każde średnie miasteczko było siedzibą starostwa. W Jeleniej Górze i Kotlinie dyskutowano czy Jelenia Góra ma być samodzielnym powiatem grodzkim, czy też razem z resztą gmin stanowić wspólny, o wspólnych działaniach powiatem grodzkim. Wszyscy posłowie byli za grodzkim, za powiatami w Lwówku, Lubaniu, Bolesławcu, Kamiennej Górze,... Dzisiaj ci sami posłowie zaczynają mówić o racjonalnej sieci powiatów! Szkoda, że tego nie robią na poczatku swych kadencji to wtedy byłaby szansa na zrealizowanie takich zamiarów. Dzisiaj, na forach jelonki też czytamy o braku wspólnej polityki w powiecie grodzkim i ziemskim. O tym, że nie ma instytucji która harmonijnie zarządzałaby kulturą, drogami, szkołami średnimi,... Tymi wszystkimi elementami naszego życia które potrzebują szerszego spojrzenia, a nie tylko do najbliższych opłotków!
~ 13-11-2009 18:45
Moim zdanie Gryfów Śląski powinien się oddzielić od Lwówka Śląskiego.Z tego co wiem to wszystkie pieniądze jakie zdoła zebrać miasto Gryfów są odbierane przez Lwówek, tak np. było ze szpitalem-po zakupie nowoczesnego sprzętu wszystko zostało odesłane do Lwówka.Byli nawet sponsorzy w Gryfowie ,którzy odremontowali sale szpitala i to nic nie dało.Przez ową sytuację Gryfów jest bardzo stratny a mógłby dużo zdziałać..kogo by obchodziło, że nie będzie pow. lwóweckego, przecież i tak to już jest dziura ,której nie idzie załatać.
~ 20-11-2009 17:50
A jacy to specjaliści tak mówią, że ma być 150-180 powiatów i z czego ta liczba wynika? Trochę to przypomina bicie piany, bo nie ma żadnych konkretnych argumentów za właśnie taką liczbą powiatów. Jelonko, jeżeli przytaczacie takie liczby to proszę o informację kto tak twierdzi, inaczej powstaje wrażenie o jedynych słusznych, obiektywnych i oczywiście oczywistych. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group