Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5343
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grupa wsparcia i wszechnica zamku Czarne

Sobota, 7 lutego 2009, 13:04
Aktualizacja: 13:05
Autor: Mar
Jelenia Góra: Grupa wsparcia i wszechnica zamku Czarne
Fot. Mar
Konferencja jaka odbyła się w centrum kultury ekologicznej na zamku Czarne była jednocześnie początkiem działania grupy nazywającej się Społeczne Kuratorium Dwór Czarne.

- Chcemy, żeby ci ludzie, którzy podpisali się pod listem intencyjnym, wspierali nas w zabiegach o dokończenie remontu dworu i uczynienia z niego miejsca nieustannie żyjącego – tłumaczył prezes centrum Jacek Jakubiec.

Jednym ze sposobów wykorzystania zabytku ma być Wszechnica Dwór Czarne, zarejestrowana już szkoła zawodowa, która będzie szkolić młodzież i dorosłych w zanikających zawodach rzemieślniczych i konserwatorskich.
- Będą to między innymi sztukator, pozłotnik, dekarz czy renowator mebli – mówił Jacek Jakubiec – specjalistów w tych zawodach coraz bardziej potrzeba, a specjalistów, którzy chcą przyjąć uczniów jest coraz mniej. A pracy dla nich na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo. Chociażby przy kolejnych odnawianych zamkach i pałacach.

Wsparciem organizacyjnym projektu wszechnicy, która ma ruszyć już w tym roku we wrześniu służyć będzie Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz Euroregionalna Izba Przemysłowo-Handlowa. Jej dyrektor ds. kształcenia zawodowego Tadeusz Popowicz mówił o tym jak pilne jest wznowienie edukacji zawodowej i średniej w tych zawodach. Na Dolnym Śląsku wśród 5.100 uczniów uczących się w warsztatach rzemieślniczych tylko 43 szkoli się w zawodach konserwatorskich.
- To stanowczo za mało, to nie pozwala nawet na utrzymanie istniejącego stanu – mówiła Zofia Czernow.

Społeczne Kuratorium w składzie: Marcin Zawiła, Zbigniew Ładziński, Zofia Czernow, Henryk Gradkowski, Grzegorz Rychter, Andrzej Woźniak, Witold Szczudłowski i kilka innych osób ma szukać sponsorów, szykować wnioski unijne i zabiegać o środki.

- Kończy się okres pionierski i wolontariat – mówi Jacek Jakubiec – musimy mieć źródła stałego finansowania Dworu jako instytucji. Temu będą służyć nasze inicjatywy.
Obecni na spotkaniu prezydenci Jeleniej Góry, członek zarządu województwa Piotr Borys, posłowie Marzena Machałek i Marcin Zawiła zgodnie chwalili pomysł szerszego wykorzystania unijnych pieniędzy do realizacji kolejnych etapów odbudowy i rozbudowy dworskiego założenia Czarne.
W planach jest między innymi budowa ekologicznych domów pasywnej energii, w których wykorzystuje się energię wytwarzaną przez urządzenia i mieszkańców.

Czy w realizacji tych planów pomoże Społeczne Kuratorium projektu Dwór Czarne okaże się już wkrótce, gdy zaczną się zabiegi o pieniądze na wykonanie zamierzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group