Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6866
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Groźne znalezisko w podbolesławieckim lesie

Poniedziałek, 16 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:43
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 MHz
Groźnym znaleziskiem z czasów II wojny światowej zajmowali się policyjny antyterroryści w okolicach Trzebienia pod Bolesławcem. leśniczy znalazł tam niewybuchy pocisków artyleryjskich oraz groźnie wyglądające ebonitowe pojemniki.

Przybyły na miejsce patrol saperów nie zdołał ustalić co kryją ebonitowe pojemniki. Znalezisko oznaczono taśmami, postawiono tablice ostrzegawcze a straż leśna zabezpieczyła teren. Jednak nawet biegły nie był w stanie zidentyfikować części znaleziska. Odkrył natomiast rok produkcji ebonitowych pojemników – 1941.

Do czynności wezwani zostali policyjni sapertzy z oddziału antyterrorystycznego. Pojemników o wymiarach 13x7 cm było kilkadziesiąt. Policjanci prześwietlili je, a następnie przeanalizowali zdjęcia rtg. Na tej podstawie stwierdzili, że pojemniki zawierające zapalnik czasowy najprawdopodobniej nie są wypełnione bojowymi substancjami chemicznymi i biologicznymi. Informację tę oraz sugestię o możliwości bezpiecznego zdalnego otwarcia przy użyciu wyrzutnika pirotechnicznego przekazano dowodzącemu akcją.

Biegły potwierdził opinie funkcjonariuszy SPAT-u, a następnie pozwolił na zdalne otwarcie pojemników. Policyjni antyterroryści otworzyli beczki, w których jak się okazało nie było groźnych substancji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group