Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9547
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Groźne przejście do Wodospadku Szklarki

Piątek, 31 stycznia 2020, 10:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 14:14
Autor: KSON
Region: Groźne przejście do Wodospadku Szklarki
Fot. KSON
Zdaniem przewodników, organizatorów turystyki i samych turystów okolica Wodospadu Szklarki przy przejściu dla pieszych vis a vis wejścia do rezerwatu jest najbardziej niebezpiecznym miejscem w Karkonoszach!

To miejsce od ponad 10 lat dedykowane osobom niepełnosprawnym, rocznie odwiedza ponad 150 tys. turystów z konieczności przemieszczając się z tzw. małego parkingu położonego po prawej stronie drogi w kierunku Szklarskiej Poręby. Muszą oni przejść przez ruchliwą drogę narażając się przy tym na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Zdarzało się często - mówi przewodnik sudecki Sławomir Stankiewicz - że osoby na wózku inwalidzkim czy też poruszające się o kulach, opuszczają to przejście tuż przed jadącym z góry rozpędzonym samochodem.

Wielokrotnie także przewodnicy w czerwonych swetrach asekurują przechodzącą grupę np. seniorów machając i ostrzegając w ten sposób jadące z góry z zawrotną prędkością samochody. Ponadto handlowcy z przydrożnych straganów mówią o bardzo częstych przypadkach „ostrego hamowania” przed przejściem i uszkodzonych barierkach.

W czerwcu ubiegłego roku KSON wystąpił do administratora drogi, tj. Rejonu Dróg Publicznych w Lubaniu o pilne zajęcie się tym problemem. Administrator drogi potwierdził te obserwacje i zapowiedział wystąpienie do swojej jednostki nadrzędnej o natychmiastowe podjęcie działań w celu poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

Rejon Dróg Publicznych w Lubaniu zaproponował skuteczne, jak się wydaje, rozwiązanie polegające na organizacji dwóch „niebieskich kopert” na parkingu przy straganach oraz ograniczenie prędkości z 50 do 40 km/h z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej (lampy U-35) nad znakami D-6.

Od czerwca 2019 minęło przeszło pół roku, a odwiedzający Wodospad Szklarki turyści, przewodnicy i osoby niepełnosprawne mówią o cudzie, że jeszcze się tam nikomu nic nie stało, b żadna z propozycji Rejonu Dróg Publicznych w Lubaniu nie została zrealizowana.

W ubiegłym tygodniu Radio KSON nadało audycję, w której poruszono problem najbardziej niebezpiecznego przejścia dla pieszych w Karkonoszach, co spowodowało żywe zainteresowanie słuchaczy.

Jest wiele telefonów w tej sprawie - mówi Remigiusz Stefanek z Radia KSON. - O szczegóły pytali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad, a także zainteresowali się tym starosta powiatowy oraz burmistrzowie Szklarskiej Poręby i Piechowic stwierdzając, że jest to kompetencja administratora drogi, czyli Rejonu Dróg Publicznych w Lubaniu.

Czy rzeczywiście musi się wydarzyć tragedia, aby to najniebezpieczniejsze w Karkonoszach miejsce prowadzące do wyjątkowej atrakcji – Rezerwatu Wodospadu Szklarki zostało przystosowane do podstawowych standardów bezpieczeństwa?

Twoja reakcja na artykuł?

6
13%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
4%
Smuci
13
28%
Złości
25
54%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1281
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
23%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group