Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 12788
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gromnice w kościołach

Wtorek, 3 lutego 2026, 12:02
Aktualizacja: 12:04
Autor: red.
Jelenia Góra: Gromnice w kościołach
Fot. red.
Dzień 2 lutego zajmuje w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego miejsce szczególne. Jest to dzień kończący okres Bożego Narodzenia, a zarazem moment o głębokim znaczeniu religijnym i symbolicznym. Przypada on czterdzieści dni po narodzeniu Jezusa Chrystusa, co bezpośrednio nawiązuje do starotestamentowego Prawa Mojżeszowego. Zgodnie z nim, po upływie czterdziestu dni od narodzin pierworodnego syna należało ofiarować dziecko Bogu w świątyni.

To właśnie to wydarzenie upamiętnia obchodzone 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji Kościoła katolickiego dzień ten jest również ostatnim dniem, w którym wierni mogą śpiewać kolędy oraz oglądać i nawiedzać żłóbki bożonarodzeniowe. Symbolicznie zamyka on czas radości związanej z narodzeniem Chrystusa.

W Polsce święto to znane jest powszechnie jako Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta wywodzi się z tradycji święcenia świec zwanych gromnicami. Gromnica, zapalana podczas uroczystej Mszy Świętej, jest znakiem Chrystusa jako światła świata, które rozprasza ciemności zła, lęku i śmierci.

W polskiej religijności ludowej gromnica zajmowała szczególne miejsce. Zapalana była podczas burz, wierzono bowiem, że chroni dom i jego mieszkańców przed nieszczęściem — stąd jej nazwa związana z gromem. Towarzyszyła również osobom umierającym; wkładana w ich dłonie stanowiła znak nadziei, wiary w zmartwychwstanie oraz przejście do życia wiecznego.

Twoja reakcja na artykuł?

12
43%
Cieszy
3
11%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
12
43%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jaki sposób robienia zakupów preferujesz?

Oddanych
głosów
224
W Internecie
29%
Stacjonarnie w sklepie
65%
Oglądam/przymierzam w sklepie, a kupuję w Internecie
6%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Co kawa bez cukru robi w Twoim krążeniu każdego dnia?
Rozmowy Jelonki
Amory u kotów inaczej niż u człowieka, tylko w ciągu dnia
 
Uzdrowisko Cieplice
Sekret młodości – Teoria Uszkodzeń
 
Kilometry
Będą łamać rogatki na torach
 
Tragedie i dramaty
13–latka brutalnie napadła na starszą kobietę!
 
Aktualności
Techno w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group