Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8178
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Góry mistrzowskich mięśni

Sobota, 2 czerwca 2018, 19:03
Aktualizacja: 19:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Góry mistrzowskich mięśni
Fot. Tomek Raczyński
Po raz pierwszy w Jeleniej Górze odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w kulturystyce federacji NABBA/WFF, czyli tej, od której zaczynał Arnold Schwarzenegger. W hali przy ul. Sudeckiej w różnych kategoriach zaprezentowało się w sumie około 100 zawodników z różnych stron Polski, a także ze Słowacji.
- Gdy zostałem dyrektorem federacji, chciałem ściągnąć tę imprezę do swojego rodzinnego miasta i udało się - wyznał Michał Stachów z Fit-Master, dyrektor generalny federacji NABBA.

Wśród blisko 100 uczestników było trzech reprezentantów Jeleniej Góry: Rafał Czaplicki, Damian Kowalczyk i Kamil Wawrzyniecki, a także zawodnicy z Lubania, Zgorzelca, czy Boguszowa i Wałbrzycha. Pozostali to już głównie centralna Polska i jeden reprezentant Słowacji (pozostali nie dojechali).

Jak zaznaczył sędzia główny zawodów, sprawdzianem formy Polaków będą Mistrzostwa Świata NABBA, które zaplanowano na 16 czerwca w Toskanii. Impreza w Jeleniej Górze była właśnie eliminacjami do zawodów we Włoszech, a także do Mistrzostw Europy WFF, które tydzień później odbędą się w Niemczech.

- To będzie dla mnie prawdziwy sprawdzian jaki poziom reprezentuje Polska. W zeszłym roku po raz pierwszy startowaliśmy w Mistrzostwach WFF-u i drużynowo zajęliśmy trzecie miejsce, do drugiego zabrakło nam 37 punktów - wspomina Sławomir Jagiełło, prezydent NABBA/WFF Poland, a także sędzia międzynarodowy.

Prezydent federacji mógłby godzinami opowiadać o tym, na co sędziowie zwracają uwagę - w zależności od kategorii.

- U nas są wzrostówki, ale to tzw. ciężka kulturystyka. We wszystkich męskich kategoriach oceniamy proporcję umięśnienia, mocne odtłuszczenie, mocna separacja mięśniowa - bez względu czy pan jest duży, czy klasykiem, czyli mniejszy. Wśród pań np. w bikini model ma być wysportowana sylwetka bez uwidocznionych mięśni, to ma być jędrne, sportowe ciało z urodą i makijażem. Teoretycznie jak na wyborach Miss, ale ze sportową sylwetką. Z kolei w ciężkiej kulturystyce wychodzą panie bardzo mocno zbudowane i tu też liczy się jakość mięśnia, separacja, docięcie - tu nie patrzymy już na urodę - zdradza tajniki oceny Sławomir Jagiełło.

Organizatorzy przyznają, że zawody w Jeleniej Górze są odpowiedzią na zapotrzebowanie, bowiem w wielkich miastach kulturystyka jest już doskonale znana, a sporty sylwetkowe trzeba popularyzować w całym kraju.

- Chciałbym, żeby ludzie zrozumieli, że to nie są bezmyślne karki, tylko styl życia. Trzeba wiele łez i potu wlać w to, żeby wyglądać. To niebagatelny wysiłek i wiele wyrzeczeń. Chciałbym, aby NABBA i inne federacje zagościły w całej Polsce - wyznał S. Jagiełło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1119
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group