Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2380
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gorące Święto Matki przy cieplickiej parafii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 1 czerwca 2008, 17:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 czerwca 2008, 7:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Festynem pełnym koncertów, występów, loterii – na jednej z nich można było wygrać kołdrę ufundowaną przez Zofię Czernow – i innych wydarzeń uczczono w niedzielę 20. jubileuszowe obchody Święta Matki, tradycyjnie organizowane przez parafię Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic. Było hucznie i bardzo upalnie.

Rozczarowali się trochę ci, którzy przybyli na plac przy kościele przy ul. PCK zwabieni słynnymi nazwiskami firmującymi 20. edycję święta. Już w sobotę okazało się, że nie przyjechał anonsowany Krzysztof Zanussi. W niedzielę na próżno było wypatrywać Włodzimierza Lubańskiego i Jerzego Gorgonia, legendarnych gwiazd polskiego futbolu, którzy mieli uświetnić swoją obecnością festyn.

Obydwu usprawiedliwił ks. prałat Józef Stec, proboszcz parafii i gospodarz Święta Matki. – Pan Włodzimierz musiał komentować mecz Polska – Dania w telewizji, a Jerzy Gorgoń zaczyna sezon przygotowań swojej szkółki.

Te nieobecności nie zaważyły jednak na niewątpliwym sukcesie jubileuszowego Święta Matki. Wśród bogatego programu każdy znalazł coś dla siebie. Imprezę sprawnie i z humorem poprowadził najlepszy konferansjer wśród samorządowców i najlepszy samorządowiec wśród konferansjerów: Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

– Pijcie stecowiankę! – zachęcał sypiąc dowcipami. – Mamy jeszcze miejsca siedzące, potem będą stojące, a na koniec leżące – dodał. Zebrani raczyli się małym jasnym, ale z umiarem. – Zresztą na święto u księdza Steca nawet najbardziej zatwardziali ciepliccy amatorzy trunków zapowiedzieli, że nie będą ich nadużywać – mówił O. Poniźnik.

Musztrę paradną Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia, która otworzyła festyn, obejrzeli zaproszeni goście. Samorządowcy, a wśród nich prezydent Marek Obrębalski i jego zastępca Zbigniew Szereniuk, Hubert Papaj, szef rady miasta oraz radny Krzysztof Mróz. Była posłanka Marzena Machałek, poseł Marcin Zawiła (wygrał w loterii doniczkę) i ekssenator Tadeusz Lewandowski (ufundował rower). Wśród VIP-ów zauważyliśmy mł. insp. Zbigniewa Ciosmaka, komendanta miejskiego policji.

Czas umilały gościom występy zespołów ludowych i szkolnych. Na scenie śpiewali i grali „Podgórzanie”. Na szczególne brawa zasłużyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Dali pokaz tańca, gry na instrumentach oraz próbkę najwyższych chóralnych umiejętności. A to podczas prawykonania „Litanii do Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim” Joachima Goerlicha. Utwór w wykonaniu chórzystów z „dwójki”, solistów oraz młodych filharmoników PSM II st. pod dyrekcją Stefana Strahla można było usłyszeć w kościele.

W tym samym czasie na boisku rywalizowali w meczu piłkarskim „Gwardziści Miłosierdzia” z policjantami. Stróże prawa okazali się skuteczniejsi i wygrali starcie. Przy kościele cały czas trwała loteria fantowa. Każdy los wygrywał i festynowicze wychodzili obładowani nagrodami. Te były różne: od wielkich donic, poprzez specjalną kołdrę ufundowaną przez radną Zofię Czernow, po rowery.

Po godz. 16 tłumy fanów wysłuchały Piotra Szczepanika, który swoimi piosenkami bawi już kolejne pokolenie. – Specjalne pozdrowienia na żywo z koncertu Szczepanika! – mówił do słuchawki telefonu komórkowego jeden z mężczyzn, podczas gdy w tle z głośników płynęły „Żółte kalendarze.

Festyn na placu przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia zakończy się około godz. 22. W programie przewidziano jeszcze Majówkę - Uwielbienie z Maryją prowadzone przez Leopolda Twardowskiego oraz występ Leona Kołtowskiego, który zaproponował muzykę lekką i przyjemną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~sto13krotka 1-06-2008 18:04
i to jest coś, takich festynów w Jeleniej Górze powinno być więcej, tam na pewno miło się czas spędziło, pomyślm aby było częściej
~mamuśka 1-06-2008 18:59
Sądząc po większości zdjęc to był raczej festyn nadzien babci i dziadka. Ale zdj 25 zarypiste, te języczki..
~:( 1-06-2008 21:21
Przedział 25 - 35 siedzi za granicą. A na festyn przyszli ci co zostali...
~majka 1-06-2008 22:24
rany, zróbcie coś wreszcie z tym przeglądaniem zdjęc.... nie każdemu chce sie oglądać wszystkie po kolei... nie możecie dać jakichś miniaturek??!! spodobało mi się dopiero 44 - super AGA uchwyciła moment... a wczesniej musiałam się trochę naklikać... :/ troche to zniechęcające droga Redakcjo....
~ 1-06-2008 22:24
w niedziele zapraszamy do jel gory do kosciola na festyn rodzinny kolo kaunflandu do sw apostola i ewangelisty
~sol 2-06-2008 0:05
W Polsce naszemu społeczeństwu sam diabeł nie dogodzi!Impreza była fajna, dużo ludzi, atrakcji oraz koncert Szczepanika.Te piosenki, chociaż już dla wielu bardzo stare na zawsze pozostaną w pamięci. Warto było przypomnieć sobie orginalne wykonanie największych przebojów Pana Szczepanika. Dziękujemy również Księdzu J.Stecowi za ogromny wkład pracy w zorganizowaniu bardzo fajnej imprezy. Podziwiam Księdza i gratuluję. Tak trzymać!!!
~rastafarianin 2-06-2008 0:17
kolejne moherowe święto i do wygrania kołdra no ekstra się wysilili a może by tak księża z tacy oddali kasę. Gdzie tam co rok lepiej autkiem jeździć. Darmozjady takie uroczystości to tylko kampania reklamowa żeby więcej mieć pod sobą tych co na tace dla tych nierobów rzucą. Żal mi ze w takim fajnym mieście odbywają się moherowe festyny...
~bel 2-06-2008 5:33
ale zaszczyt mozna wygrac kołdre czernow ciekawe po jakim przbiegu
~sto13krotka 2-06-2008 8:00
jakie moherowe święto, jak ci to nie odpowiadało trzeba było iść do knajpy pełnej dymu tytoniowego, czy ty wierz co jest dobre, ciekawe skąd ty się wywodzisz, a pewnie kasa z tacy może do ciebie powinna trafić bo pewnie ci ciągle mało na piwo i używki, czy wiesz co piszesz obejrzyj się za siebie i może zobaczysz kim ty jesteś albo spójż w lustro, i ciekawe jakie odbicie zobaczysz, właśnie takich festynów w Jeleniej bardzo brakuje i powinno być duż więcej i właśnie tam najwięcej ludzi dobrych i mądrych się spotyka nie takich jak ty
~Alicja 2-06-2008 11:47
Fotka 45 super, czyżby preziowi wiaterek zawiał od lewej... ;-) Co do festynu... Ja na miejscu księdza prowadzącego na przyszłość zwróciłabym uwagę na panie, które wydają wygrane... Niezłe przekręty tam widziałam, gdzie jedna z pań wydających wygrane (lekko puszysta w granatowej koszulce) ze stoiska od strony parkingu, swoim bliskim wydawała tylko to co najlepsze, nie sprawdzając nawet jaka nagroda wychodzi według numeru ich losu... Ledwo co mogli to udźwignąć odchodząc od stoiska. W tym samym czasie ja za trzy losy otrzymałam 2 paczki gum do żucia i książeczkę. Trochę to żenujące było..., chyba ze taka tam tradycja, że dla "swoich" są nagrody z wyższej półki, a dla przyjezdnych same gumy i książeczki (za jedyne 5 zł). Rozumiem, że liczy się szczytny cel organizacji takiego festynu i mam nadzieję, że pozostawione przeze mnie tam pieniądze faktycznie będą w tym celu wykorzystane, ale uczciwość obsługi nie powinna być w tym przypadku cnotą, ale wyrazem zwyczajnej przyzwoitości właśnie dla tego celu, którym zapewne jest budowa kościoła. Nie będę jednak ukrywała, że takie "widoczki" trochę zniechęcają do udziału w takiej imprezie na przyszłość...
~aaaaaaa 2-06-2008 11:50
<i> dziękujemy </i>
~aaaaaaa 2-06-2008 13:47
<i> jeszcze raz dziękujemy :-) </i>
~rastafarianin 2-06-2008 14:53
wywodzę się z własnej filozofii która pozwala mi być wolnym od kościelnych kłamstw. Mnie tam nie było bo mam lepsze rozrywki a jeśli chciałabyś wiedzieć ~sto13krotko to uczęszczam do lokali dla niepalących. Poza tym słowo "wiesz" pochodzi od słowa wiedzieć i nie pisze się go przez "rz" chodź mogło Ci się pomylić z Twoją kościelną wiarą. Pieniądze dla mnie nie grają wielkiej roli w życiu a bez niej kościół długo by nie pociągnął. Biorą pieniądze za słowa i to jeszcze do tego nie swoje i często nieszczere. Poczytaj trochę o losach kościoła a dowiesz się wtedy kto dla władzy wymordował najwięcej ludzi. Precz z moherowymi festynami. Dlaczego nie ma normalnych koncertów tylko przykościołowe przytupawki. Nie tedy droga a mądrzy ludzie sami szukają drogi a nie w kościele więc ich nie obrażaj
~ 2-06-2008 20:33
Ś W I Ę T O M A T K I, R O D Z I N A - czy to się podoba czy nie, to był główny i najważniejszy cel festynu. Festyn odbył się po raz 20. Pogoda dopisała, frekwencja również, ludzie przyszli i dobrze się bawili, więc dla mnie, dziwne są te krytyczne komentarze. Najłatwiej krytykować. Proszę tych co skrytykowali, niech zorganizują lepszą imprezę dla mieszkańców Cieplic, Jeleniej Góry i okolic a później zobaczymy jak inni ocenią pracę organizatorów. Wiara - nie tylko katolicka, to przywilej człowieka. Jak nie ma wiary to czym człowiek nie wierzący, różni się od dzikich zwierząt , domowych i innych, po prostu najeść się do syta, wyspać itd. Pozdrawiam.
~Do ~rastafarianin 2-06-2008 21:27
Tylko głupcy mówią o swojej mądrości... co świadczy albo o twojej niedojrzałości emocjonalnej (i kto wie czy tylko), albo o chorobie. Widać bowiem, że antyklerykalizm, który prezentujesz na trwałe położył się już cieniem na twojej ułomnej zdolności postrzegania świata, do tego stopnia że zaczął przybierać formę pseudofilozoficznej schizofrenii paranoidalnej, w której raz sam obrażasz, nazywając kogoś darmozjadami (jakkolwiek, to i tak NIE ZA TWOJE), a z drugiej czujesz się obrażony nie do końca wiadomo czym... Cóż, na twoim przykładzie widać, że "Fakty i mity" lasują swoim czytelnikom mózgi do szczętu, bez budzenia...
HankaOdRumcajsa 5-06-2008 21:54
A mój tato z bratem poszli w zeszłym roku i wygrali wiadro i mopa.... Mamie dali... he he he
~ehhh 8-06-2008 16:37
festyn ten organizowany jest w jegnym celu w celu zarabiania pieniedzy kosciol ma wszystko za darmo i zrzuca to jako nagrody w loterri i tak sie biznes robi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group