Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9483
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gorąca debata o sześć milionów euro dla miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 września 2008, 7:32
Aktualizacja: 15:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Co zostanie ujęte w ramach priorytetu, a co trafi na listę rezerwową w Lokalnym Programie Rewitalizacji Jeleniej Góry – o tym debatowali w środę jeleniogórzanie z prezydentem miasta, Markiem Obrębalskim. Konsultacje społeczne, które odbyły się w Jeleniogórskim Centrum Kultury, zakończyła płomienna dyskusja co do rozdzielenia pieniędzy.

Na lata 2009 – 2013 w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Jelenia Góra pozyska z unijnej kasy 6 milionów euro. Spotkanie było prezentacją zadań, na jakie zostaną przeznaczone te pieniądze.
- Konsultacje społeczne Lokalnego Projektu Rewitalizacji to wynik wymogu unijnego, który ma wyeliminować możliwość ujęcia w projekcie przypadkowych zadań – tłumaczył Marek Obrębalski. W najbliższym czasie, czyli 23 września, zostanie to również przedstawione radzie miejskiej, po czym wydana zostanie odpowiednia uchwała.

Za najważniejsze sprawy, które będą realizowane z pozyskanych pieniędzy uznano rewitalizację budynków mieszkalnych, w tym socjalnych m.in. na ulicach Weigla, Lwóweckiej i Powstańców Śląskich. Inne zadania to usprawnienie komunikacyjne na terenach przemysłowych, przebudowanie krytej pływalni w Kolegium Karkonoskim, oczyszczenie i udrożnienie kanału Młynówka, a także odbudowa i zagospodarowanie nadbrzeży jej kanału.

O pieniądze unijne po raz pierwszy mogły starać się również wspólnoty mieszkaniowe, z czego skorzysta tylko ich część m.in. z ulic Kilińskiego, Drzymały, Flisaków i Złotniczej oraz Osiedla Robotniczego. Nie dla wszystkich wystarczyło bowiem pieniędzy. Z pozyskanej kwoty na rewitalizację mieszkań miasto mogło przeznaczyć nie więcej niż 25% przyznanej kwoty.

A co trafiło na listę rezerwową projektu? Między innymi sala sportowo-widowiskowa przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, parking dla autokarów przy ulicy Jana Pawła II i remont burs szkolnej przy ulicy Kilińskiego.
- W większości przypadków są to zadania, na które próbujemy pozyskać pieniądze z innych funduszy unijnych – tłumaczy Marek Obrębalski.

Spotkanie nie zakończyło się jednak na prezentacji. Możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości co do doboru zadań, na które przeznaczone zostaną pieniądze, mieszkańcy wykorzystali niemal w stu procentach. Prezydentowi zarzucano m.in. niepoinformowanie wszystkich wspólnot mieszkaniowych o spotkaniu i możliwości włączenia się ich do projektu czy nieuwzględnienia w projekcie rewitalizacji alei Wojska Polskiego.

Poruszona została również kwestia śmierdzącej oczyszczalni, zniszczonej ulicy Drzymały, gdzie mieszkańcy domagali się postawienia zakazu wjazdu dla ciężarówek, przebudowy mostu na ulicy Mostowej i inne.

Podczas debaty z mieszkańcami prezydentowi towarzyszyli m.in. jego zastępca Jerzy Łużniak, Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Barbara Chrebor (naczelnik wydziału inicjatyw gospodarczych), Magdalena Kwasiuk (naczelnik wydziału architektury), Dorota Więcek (szefowa wydziału gospodarki komunalnej).

Wśród mieszkańców zasiedli natomiast m.in. przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego, Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego, oraz radni - Jerzy Pleskot i Bożena Wachowicz-Makieła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Filjo 4-09-2008 8:34
A co z rewitalizacją ulicy Wojska Polskiego za unijne pieniądze? Jakoś wyjątkowo ucichło. A miały być takie piękne elewacje.
~Poldek 4-09-2008 9:43
Pan Prezydent wypowiedział sie jasno - nic nie bedzie z Al.Woj.Pol. Ci co tworzyli do dzisiaj nie gotowe opracowania programu Adhoc byli z czasów innej ekipy, dlatego nic nie będzie. brali jeszcze za to pieniadze. Opracowania trafia na półkę, a wydanymi pieniędzmi na ten cel władze się nie przejmują. Do RPO dokumentację wykonuja urzednicy w ramach swojeje pracy. Szkoda, że obecne władze zainspirowały działania społeczne dotyczace rewitalizacji Woj.Polskiego, a teraz maja iinny plan. Jest to przykład nie gospodarności.
~MieszkankaWojskaPolskiego 4-09-2008 9:45
do Filjo - Rewitalizacji Wojska Polskiego nie będzie, miasto zrezygnowało z tej ulicy. Niestety :(
~stary wiarus 4-09-2008 9:52
kolejne monologi bez pokrycia, a nie debata...
~patriota lokalny 4-09-2008 10:52
Szkoda słów na to wszystko! Żeby chociaż tyle konkretów z tego było, co urzędasów, opłacanych za nasze pieniądze i wymienionych w tekście. Jelenia Góra coraz bardziej schodzi na psy, a lokalna władza albo jest tak stetryczała od zasiedzenia na swoich stołkach albo tak ślepa, że tego nie zauważa, a do tego święci peany na cześć swoich pseudoprojektów prorozwojowych na miarę wiejskiej świetlicy i kina objazdowego
KochaSJG1983 4-09-2008 11:50
Jak brakuje parkingu dla autokarów to tak dalej nie będzie go w Jeleniej Górze, bo są "ważniejsze" wydatki. Najwidoczniej pasuje komuś tutaj widok tarasujących ruch drogowy autokarów z niemieckimi turystami. Wielokrotnie mówiono, że taki parking jest i będzie potrzebny, ale jak widać nie zawsze dzieje się tak, jak być powinno.
~Hetman 4-09-2008 11:54
W tym szeregu i hierarchi ważnych potrzeb wydawanie pieniędzy np.na przebudowe krytej plywalni jest marnotrastwem , bo zapewne ta przebudowa to będzie dolepka budowlana niewątpliwie przy ogromnych kosztach za które częstokroć można wybudować nową plywalnie z nowoczesnych doskonalych materialów- po drugie to z tej plywalni będzie korzystala tylko określona kasta ludzi a pieniądze wyda sie z puli wszystkich. Po trzecie miejsce jest ulomne , paskudne i ciasne.Lepiej aby "Zainwestować" tj.rozladować i usprawnic ruch dojazdowy do Zabobrza należaloby zmodernizować mostek "garbaty i te ulice. - lącząc sprawniej Zabobrze z miastem.A to jest korzyść dla wszystkich nie tylko dla mlodych plywaków.
~Romek 4-09-2008 12:36
Panie Prezydencie Obrębalski. Wymóg konsultacji spolecznych to przede wszystkim wymóg naszego ustroju, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Unia Eurpejska dając pieniądze pilnuje standardów które od dawna obowiązują w krajach dawnej UE. Warto o tym wiedziec...
~pic na wodę fotomontaż 4-09-2008 13:02
i tak zrezygnuje z kolejnych podpuch...
~Ted 4-09-2008 14:04
Po zdjęciach widać jak duża liczba mieszkańców mogła skorzystać z tego spotkania jak zwykle zawiadomiono tylko tych ,których chciano. Szkoda gadać jak nasz Urząd współpracuję z mieszkańcami. Jak zwykle nasi Włodarze są mistrzami w pozoracji.Jak to wszystko się obserwuję to po prostu ręce opadają / widać ,że władza obawia się mieszkańców/ .A może tak redaktorzy Jelonki informowali by choć z dwu dniowym wyprzedzeniem o ważnych spotkaniach naszej władzy. Choć zdaję sobie sprawę ,że nie jest to ich zadaniem,ale w ten sposób moglibyśmy na takie spotkanie przyjść i powiedzieć co o tym myślimy. Inna sprawa czy wielmożni potrafiliby wyciągnąć z tego daleko idące wnioski ...
~Sabath 4-09-2008 21:30
nie wiem czy mi się wydaje ale zdaje mi się że to właśnie jelonka jest takim miastem który wszystko robi na odwrót jak by to powiedzieć jednym zdaniem wywrócone do góry nogami

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group