Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7238
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gorąca debata o sześć milionów euro dla miasta

Czwartek, 4 września 2008, 7:32
Aktualizacja: 15:01
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Gorąca debata o sześć milionów euro dla miasta
Fot. Angela
Co zostanie ujęte w ramach priorytetu, a co trafi na listę rezerwową w Lokalnym Programie Rewitalizacji Jeleniej Góry – o tym debatowali w środę jeleniogórzanie z prezydentem miasta, Markiem Obrębalskim. Konsultacje społeczne, które odbyły się w Jeleniogórskim Centrum Kultury, zakończyła płomienna dyskusja co do rozdzielenia pieniędzy.

Na lata 2009 – 2013 w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Jelenia Góra pozyska z unijnej kasy 6 milionów euro. Spotkanie było prezentacją zadań, na jakie zostaną przeznaczone te pieniądze.
- Konsultacje społeczne Lokalnego Projektu Rewitalizacji to wynik wymogu unijnego, który ma wyeliminować możliwość ujęcia w projekcie przypadkowych zadań – tłumaczył Marek Obrębalski. W najbliższym czasie, czyli 23 września, zostanie to również przedstawione radzie miejskiej, po czym wydana zostanie odpowiednia uchwała.

Za najważniejsze sprawy, które będą realizowane z pozyskanych pieniędzy uznano rewitalizację budynków mieszkalnych, w tym socjalnych m.in. na ulicach Weigla, Lwóweckiej i Powstańców Śląskich. Inne zadania to usprawnienie komunikacyjne na terenach przemysłowych, przebudowanie krytej pływalni w Kolegium Karkonoskim, oczyszczenie i udrożnienie kanału Młynówka, a także odbudowa i zagospodarowanie nadbrzeży jej kanału.

O pieniądze unijne po raz pierwszy mogły starać się również wspólnoty mieszkaniowe, z czego skorzysta tylko ich część m.in. z ulic Kilińskiego, Drzymały, Flisaków i Złotniczej oraz Osiedla Robotniczego. Nie dla wszystkich wystarczyło bowiem pieniędzy. Z pozyskanej kwoty na rewitalizację mieszkań miasto mogło przeznaczyć nie więcej niż 25% przyznanej kwoty.

A co trafiło na listę rezerwową projektu? Między innymi sala sportowo-widowiskowa przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, parking dla autokarów przy ulicy Jana Pawła II i remont burs szkolnej przy ulicy Kilińskiego.
- W większości przypadków są to zadania, na które próbujemy pozyskać pieniądze z innych funduszy unijnych – tłumaczy Marek Obrębalski.

Spotkanie nie zakończyło się jednak na prezentacji. Możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości co do doboru zadań, na które przeznaczone zostaną pieniądze, mieszkańcy wykorzystali niemal w stu procentach. Prezydentowi zarzucano m.in. niepoinformowanie wszystkich wspólnot mieszkaniowych o spotkaniu i możliwości włączenia się ich do projektu czy nieuwzględnienia w projekcie rewitalizacji alei Wojska Polskiego.

Poruszona została również kwestia śmierdzącej oczyszczalni, zniszczonej ulicy Drzymały, gdzie mieszkańcy domagali się postawienia zakazu wjazdu dla ciężarówek, przebudowy mostu na ulicy Mostowej i inne.

Podczas debaty z mieszkańcami prezydentowi towarzyszyli m.in. jego zastępca Jerzy Łużniak, Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Barbara Chrebor (naczelnik wydziału inicjatyw gospodarczych), Magdalena Kwasiuk (naczelnik wydziału architektury), Dorota Więcek (szefowa wydziału gospodarki komunalnej).

Wśród mieszkańców zasiedli natomiast m.in. przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego, Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego, oraz radni - Jerzy Pleskot i Bożena Wachowicz-Makieła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group