Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6808
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gminy połączyły siły by wspólnie walczyć o unijne pieniądze

Wiadomości: Region
Sobota, 3 listopada 2012, 7:21
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 7:19
Autor: Mea
Fot. Mea
Przedstawiciele samorządów miast i gmin z powiatu jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego oraz złotoryjskiego i kamiennogórskiego spotkali się wczoraj (02.11.) z posłanką Zofią Czernow i wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego Jerzym Łużniakiem w jeleniogórskim Urzędzie Miasta, by rozmawiać o powołaniu aglomeracji jeleniogórskiej, jako obszaru gospodarczego, który byłby wyraźnie zaznaczony w strategii rozwoju Dolnego Śląska.

– Mamy wiele wspólnych celów i chcemy skorzystać w jak największym stopniu z nowego budżetu Unii Europejskiej, dlatego dziś przedstawiciele miast i gmin podpisali deklarację przystąpienia do wspólnego obszaru gospodarczego – powiedziała posłanka Zofia Czernow.

Jeleniogórska aglomeracja ma łącznie około 300 tys. mieszkańców.

– Jest to ogromna szansa dla regionu, który będzie miał szansę by szybciej otrzymać europejskie dotacje, niż gdyby o pieniądze walczyły pojedyncze gminy. Chcemy wykorzystać turystyczny potencjał regionu. Wiele pięknych parków krajobrazowych jest słabo skomunikowanych, co należy poprawić. Mamy piękną trasę do Lwówka Śląskiego, ale linia kolejowa jest w bardzo złym stanie, dlatego też niezbędny jest jej remont. Uwagę należy też zwrócić na piękną, ale bardzo zniszczoną architekturę naszych miast i gmin, które wymagają modernizacji – powiedziała Zofia Czernow.

Przedstawiciele gmin mówili potrzebie remontów, poprawie komunikacji itp. Na podstawie tych rozmów powstanie plan dla obszaru gospodarczego, na którego realizację zostaną przeznaczone pieniądze z Unii Europejskiej, choć jeszcze nie wiadomo ile.

– W tej chwili uzgadniane są w Brukseli priorytety działań i kwoty potrzebne do ich realizacji, na podstawie potrzeb poszczególnych gmin – dodała Zofia Czernow.

W ramach aglomeracji jeleniogórskiej gminy mają działać wspólnie dla całego regionu. - Musimy teraz wypracować zadania, które będą współfinansowane. Dla Jeżowa Sudeckiego chcemy wywalczyć poprawę komunikacji i jakości dróg, szczególnie między atrakcyjnymi punktami turystycznymi. Chciałbym też by były dofinansowane aerokluby, zarówno jeśli chodzi o ich utrzymanie, jak i rozbudowę lotnisk. Opracowujemy również koncepcję zagospodarowania Zbiornika Pilchowickiego – mówił Edward Dudek, wójt Gminy Jeżów Sudecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~mano mano 3-11-2012 8:19
będzie więcej do podziału,tylko dla kogo...
NICpoŃ 3-11-2012 9:01
Powtórzę się - Kolejne kolegium od pitu pitu. Brawa za kolejny sukces posłanki, miasta, marszałka i nie wiem kogo jeszcze. Grunt to sobie pogadać, a strategia i tak pójdzie sobie jak kampania reklamowa tajemniczy dolny śląsk. Dlaczego tajemniczy? - bo nikt nie wie o co chodzi!
~ 3-11-2012 9:46
do mano mano , dobre pytanie , pani czernow już puściła parę firm z torbami w naszym regionie a teraz bierze się za unijną kasę , rzygać się chce
~t-tryk 3-11-2012 10:02
BICIE PIANY
~ 3-11-2012 10:16
DOLNOŚLĄZAK. Krok we właściwym kierunku. Pora wskazać konkretne cele inwestowania, które w przyszłości przełożą się nie tylko na poprawę infrastruktury oraz podniesienie atrakcyjności naszego regionu, ale - przede wszystkim - stworzą miejsca pracy!!! Pozyskanie unijnych pieniędzy to tylko część sukcesu. Politycy z PO winni pamiętać, że aby wydać 100 unijnych euro 30 euro musi stanowić wkład własny samorządu. Zatem już teraz - rządząca PO-partia - powinna szukać oszczędności.
~ojjjj 3-11-2012 10:47
To ci sami samorządowcy z powiatu jeleniogórskiego , którzy popisali sie inteligencją i wraz z posłami z jeleniej góry , podpięli sie pod apel by jak najszybciej droge szybkiego ruchu S3 dokonczyc? Która to droga bedzie omijała pwiat jeleniogórski i szła zBolkowa do Lubawki , zamiast postarać sie o rozbudowe krajowej trójki tak by to ona mogła być S-3 z Bolkowa do Szklarskiej i Jakuszyc, kazdy inwestor teraz bedzie wybierał tereny w Kamiennej bo bedzie wiedział ze jesli powstanie porzadna droga to w powiecie Kamiennogórskim. BRAVO SAMORZADOWCY I (P)OSŁOWIE JELENIOGÓRSCY!!!!
~mikus 3-11-2012 10:51
tylko błagam dość juz konferencji, szkoleń o niczym, niech pieniądze przeznaczone zostaną na jakiś realny cel
~ 3-11-2012 10:55
Cd. z 10:16. Zatrważająca jest beztroska PO polityków-samorządowców w gospodarowaniu majątkiem państwa - Jeleniogórzan. Trwogę budzi podejmowanie inicjatyw i wydatkowanie środków na przedsięwzięcia, które służą jedynie poprawieniu wizerunku PO-partii dla pozyskanie elektoratu. Ta publikacja to - moim zdaniem - zaściankowy marketing polityczny jeleniogórskiej PO-partii. Bicie piany! Tak być jednak nie musi. Jeżeli za tą publikacją pójdą konkretne działania Szefa Miasta. Np. likwidacja wydziału dialogu społecznego /wg mnie defraudacja pieniędzy Jeleniogórzan, przy równoczesnej kompromitacji Prezydenta/. W to miejsce - reaktywacja wydziału inicjatyw gospodarczych ale z kadrą fachowców, którzy wiedzą w czym rzecz. DOLNOŚLĄZAK.
~ 3-11-2012 11:11
Ad. ~ ojjj. Matecznikiem posłanki Machałek - z PiS partii - jest Kamienna Góra. Mnie wcale nie dziwi i jest logiczne, że w pierwszej kolejności zaspokojone powinny być potrzeby matecznika. DOLNOŚLĄZAK
~??? 3-11-2012 11:36
Panu Dolnoślązakowi wszystko się z posłanką Machałek kojarzy... Dostał Pan od niej kosza? Zawiedzione uczucie? Zraniona miłość własna?
~ojjj 3-11-2012 11:49
to ja wiem że pani Machałek stamtąd jest i robi dla swoich robotę , tylko po jaką cholere idioci samorządowi z Jeleniej Góry sie pod tym podpisywali? przeciez to szczyt d...lizmu
~manipulant 3-11-2012 11:49
Zofia Czernow rozpoczęła kampanię wyborczą; dzięki temu już dziś wyprzedziła innych.
~ 3-11-2012 13:22
Ad.~???. Pani poseł Machałek kojarzy mi się -przede wszystkim - z urodą super blondynki, interpretacją tragicznych zdarzeń z 10.04.2010 oraz organizacja świetlicowo-kościelnych, kawiarniano-restauracyjnych i kinowych spotkań z personami, które kiedyś coś miały do powiedzenia. W amory nie startowałem, więc kosza nie dostałem. Uczuć żadnych do niej nie żywię, miłość do samego siebie zachowując. DOLNOŚLĄZAK.
~ira 3-11-2012 14:49
może wójt Jeżowa pomyśli o bardziej przyziemnych sprawach ( ka...lizacji i wodociagu)?
~Pikuś 3-11-2012 20:34
" Ja nie mam nic, ty nie masz nic, a więc mamy akurat tyle, żeby zbudować fabrykę...." (cytat z filmu "Ziemia obiecana" ) . Właśnie to mi przypomina ta inicjatywa. Kiedy gminy mają fundusze zerowe lub bliskie zeru , to co może powstać z ich połączenia ? Kiedy jedno "0" połączę z drugim "0" to co dostanę , no co ?
~gw 3-11-2012 20:58
W końcu, po 22 latach samorządności, ktoś wpadł na pomysł, że trzeba tu działać wspólnie. To, co mieszkańcy wiedzą już od dawna, politycy jak zwykle odkrywają nieco później. Powodzenia w takim razie, czekamy na efekty.
~ 3-11-2012 21:41
Ad.~gw. Wprawdzie wyrwane z kontekstu Twojego komentarza :.........ktoś wpadł ......", ale trafnie oddaje całe przedsięwziecie w tej fazie realizacji. DOLNOŚLĄZAK.
~zdziwiony 3-11-2012 21:59
Pewne rzeczy można robić wspólnie, choć jak pokazuje przykład "karkonoskich wodociągów" nie zawsze się na tym dobrze wychodzi. Powoływanie aglomeracji, tam gdzie jej zwyczajnie nie ma, to jakieś czary z mleka. Może chodzi o "agromelioracje"? bardziej to chyba pasuje do charakteru okolicy. Co do drogi tranzytowej, niech sobie będzie gdzie chce byle jak najszybciej zniknęła ze Szklarskiej bo pożytek z tego marny, a kłopotów nie brakuje. Coś mi się jednak zdaje, że ustalony w traktacie akcesyjnym obecny szlak tranzytowy, obowiązuje jeszcze do 2017 r. Łatwiej widać wymyślić aglomerację jak oczywisty bezsens w UE papierach zmienić.
~Gość 3-11-2012 23:46
Czernow ,czym ta baba nas chce mamić ,w sejmie milczy jak grób ,żenada co za obciach że takie coś nas reprezentuje w sejmie Żenada
~MJW 4-11-2012 0:29
ZOSIA BAJKI OPOWIADA,TAK JAK DONALD I PO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group