Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9409
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Gminy połączyły siły by wspólnie walczyć o unijne pieniądze

Sobota, 3 listopada 2012, 7:21
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 7:19
Autor: Mea
Region: Gminy połączyły siły by wspólnie walczyć o unijne pieniądze
Fot. Mea
Przedstawiciele samorządów miast i gmin z powiatu jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego oraz złotoryjskiego i kamiennogórskiego spotkali się wczoraj (02.11.) z posłanką Zofią Czernow i wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego Jerzym Łużniakiem w jeleniogórskim Urzędzie Miasta, by rozmawiać o powołaniu aglomeracji jeleniogórskiej, jako obszaru gospodarczego, który byłby wyraźnie zaznaczony w strategii rozwoju Dolnego Śląska.

– Mamy wiele wspólnych celów i chcemy skorzystać w jak największym stopniu z nowego budżetu Unii Europejskiej, dlatego dziś przedstawiciele miast i gmin podpisali deklarację przystąpienia do wspólnego obszaru gospodarczego – powiedziała posłanka Zofia Czernow.

Jeleniogórska aglomeracja ma łącznie około 300 tys. mieszkańców.

– Jest to ogromna szansa dla regionu, który będzie miał szansę by szybciej otrzymać europejskie dotacje, niż gdyby o pieniądze walczyły pojedyncze gminy. Chcemy wykorzystać turystyczny potencjał regionu. Wiele pięknych parków krajobrazowych jest słabo skomunikowanych, co należy poprawić. Mamy piękną trasę do Lwówka Śląskiego, ale linia kolejowa jest w bardzo złym stanie, dlatego też niezbędny jest jej remont. Uwagę należy też zwrócić na piękną, ale bardzo zniszczoną architekturę naszych miast i gmin, które wymagają modernizacji – powiedziała Zofia Czernow.

Przedstawiciele gmin mówili potrzebie remontów, poprawie komunikacji itp. Na podstawie tych rozmów powstanie plan dla obszaru gospodarczego, na którego realizację zostaną przeznaczone pieniądze z Unii Europejskiej, choć jeszcze nie wiadomo ile.

– W tej chwili uzgadniane są w Brukseli priorytety działań i kwoty potrzebne do ich realizacji, na podstawie potrzeb poszczególnych gmin – dodała Zofia Czernow.

W ramach aglomeracji jeleniogórskiej gminy mają działać wspólnie dla całego regionu. - Musimy teraz wypracować zadania, które będą współfinansowane. Dla Jeżowa Sudeckiego chcemy wywalczyć poprawę komunikacji i jakości dróg, szczególnie między atrakcyjnymi punktami turystycznymi. Chciałbym też by były dofinansowane aerokluby, zarówno jeśli chodzi o ich utrzymanie, jak i rozbudowę lotnisk. Opracowujemy również koncepcję zagospodarowania Zbiornika Pilchowickiego – mówił Edward Dudek, wójt Gminy Jeżów Sudecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group