Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7213
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Gmina skarży MEN

Czwartek, 3 września 2020, 6:01
Aktualizacja: Sobota, 5 września 2020, 7:21
Autor: WAC
Podgórzyn: Gmina skarży MEN
Fot. WAC
Trwa strajk okupacyjny rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce, którzy protestują w ten sposób przeciwko wydanej tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego decyzji Wójta Gminy Podgórzyn, o przeniesieniu ich dzieci do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie. Okazuje się, że nie był to jedyny krok prawny jaki podjął ostatnio samorząd w kwestii tej szkoły.

Gmina Podgórzyn, za pośrednictwem reprezentującej ją kancelarii prawnej, 31 sierpnia złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej utrzymującej wcześniejszą decyzję Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który nakazał podpisanie wójtowi gminy arkusza organizacyjnego szkoły w Sosnówce na rok szkolny 2020/21. Przypomnijmy, że wójt nie zatwierdzając w/w arkusza jednocześnie wstrzymał finansowanie placówki. Zaskarżając decyzję ministerstwa samorząd Podgórzyna zarzuca mu szereg błędów w zakresie prawa materialnego oraz procesowego. Tym samym zwraca się do NSA o jej uchylenie w całości.

Wystąpienie Gminy Podgórzyn na drogę sądową przeciw MEN jest kolejnym aktem batalii jaka toczy się od ponad roku o dalszy byt podstawówki w Sosnówce. Samorząd Podgórzyna już dwukrotnie usiłował dokonać jej likwidacji, argumentując to przyczynami ekonomicznymi. Gdy po protestach rodziców i negatywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty próby te zakończyły się fiaskiem, wójt zdecydował o niepodpisaniu arkusza organizacyjnego szkoły i wstrzymał jej finansowanie.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy wiceminister edukacji narodowej Marzenę Machałek.

Wójt ma prawo odwołać się od decyzji MEN do sądu i z tego prawa korzysta – mówi M. Machałek. - Moim zdaniem jednak niepodpisanie przez niego arkusza organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Sosnówce jest niezgodne z prawem. Sytuacja wokół tej szkoły jest bardzo trudna. Całym sercem jestem za protestującymi rodzicami, bo wiem jak ważna jest dla Sosnówki ta szkoła. Jest ona centrum społecznym i kulturalnym tej miejscowości. Rozmawiałam na temat sytuacji w gminie Podgórzyn w Kancelarii Rady Ministrów i są możliwości udzielenia jej pomocy. Do tego jednak potrzeba woli porozumienia ze strony wójta gminy, a tego niestety brakuje.

Do sprawy wkrótce wrócimy.

Twoja reakcja na artykuł?

14
16%
Cieszy
14
16%
Hahaha
9
11%
Nudzi
3
4%
Smuci
2
2%
Złości
43
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (65)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group