Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 8466
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gielniak w Muzeum Karkonoskim wkrótce

Niedziela, 3 kwietnia 2022, 5:56
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: Gielniak w Muzeum Karkonoskim wkrótce
Fot. Muzeum Karkonoskie
12 kwietnia o godzinie 17:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy "Józef Gielniak (1932 - 1972) - mistrz linorytu. Życie i twórczość". Wystawa wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci. Wystawa będzie czynna do 19 czerwca.

Józef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium "Bukowiec" koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętanście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik.W swoich linorytach w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci.

Wstawa prezentuje życie i dorobek artysty. Pokazujemy około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty. Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac Gielniaka oraz liczne pamiątki, takie jak oryginalne płyty graficzne, fotografie, zapiski czy zawartość biblioteczki.

Twoja reakcja na artykuł?

18
82%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
335
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group