Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5794
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Geniusze jadają na cztery ręce – premiera Teatru Norwida

Czwartek, 5 listopada 2009, 9:42
Aktualizacja: Sobota, 7 listopada 2009, 22:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Geniusze jadają na cztery ręce – premiera Teatru Norwida
Fot. TEJO
Klimatyczne wnętrze Hotelu Turyńskiego i spotkanie, do którego nigdy w rzeczywistości nie doszło. Ale w teatrze wszystko jest możliwe. Paulinum „zagra” rolę barokowej rezydencji, a Bogdan Koca i Marek Prażanowski wcielą się w Bacha i Haendla. Druga premiera sezonu 2009/2010 w Teatrze im. Norwida już w nadchodzącą sobotę.

W Hotelu Turyńskim w Lipsku w 1747 roku spotykają się dwaj geniusze muzyki: Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel. W czasie obfitej kolacji opowiadają o sobie o istotnych wydarzeniach ze swojego życia od dzieciństwa i młodości. To w skrócie treść sztuki Paula Barza zatytułowanej „Kolacja na cztery ręce”.

W rzeczywistości dwaj geniusze muzyczni baroku i wszechczasów nigdy się nie spotkali. Choć tworzyli w tej samej epoce, żyli w dwóch różnych światach. Haendel cieszył się z dworskich luksusów i opływał w dostatek. Bach klepał biedę utrzymując liczną rodzinę i często zmieniając pracę. Jego dzieło jeszcze było niedocenione, a splendory sławy spłynęły nań po śmierci.

Spotkanie, które zrodziło się w wyobraźni dramaturga, to oczywiście pretekst do konfrontacji tych kontrastów. Pychy Haendla, pozornie szczęśliwego, ale w głębi duszy cierpiącego na samotność. I niedocenionej chwały Bacha, który żyjąc w rytm Dekalogu wydaje się wzorowym, ale ubogim chrześcijaninem. Rozmowa rozbudza jednak drzemiącą w Bachu wielkość ducha, która – jak się okaże – ma także wpływ na jego przyzwyczajonego do ziemskich rozkoszy interlokutora.

Spektakl prezentowany będzie tylko siedem razy w Pałacu Paulinum, gdzie przewidziane są dodatkowe atrakcje: w cenę biletu wliczona będzie kolacja, którą będzie można spożyć przed spektaklem. Bilety do nabycia w kasie teatru od wtorku do piątku w godzinach 9.00 do 16 00 oraz na godzinę przed sztuką w Pałacu Paulinum

Rezerwacja pod numerem tel. 0-75/64-28- 130

Przedstawienie będzie można obejrzeć także w sali konferencyjnej Teatru im. Norwida.

Paul Barz „Kolacja na cztery ręce”. Reżyseria: Bogdan Koca, występują: Bogdan Koca (Jan Sebastian Bach), Piotr Konieczyński (Jan Krzysztof Schmidt), Marek Prażanowski (Jerzy Fryderyk Haendel). Premiera: sobota, 7 XI,. godz. 19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group