Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8284
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ganek rycerski jak nowy

Czwartek, 24 grudnia 2020, 10:05
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Ganek rycerski jak nowy
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Wymiany dachówki oraz naprawy szachulcowej konstrukcji doczekał się ganek rycerski okalający Zamek Książ w Wałbrzychu od strony północnej. Spółka pozyskała na tę inwestycję 30 tys. euro w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska - Polska

Po stronie Zamku Książ w ramach projektu „Barok nie umiera” wykonane zostały prace obejmujące wymianę pokrycia z dachówki oraz naprawy drewnianej konstrukcji zadaszenia korony zewnętrznego muru Zamku Książ w Wałbrzychu. Na początku XX wieku, za czasów książąt Hochberg von Pless pełnił on funkcję tzw. ganka rycerskiego na którym pełnili wartę zamkowi muszkieterzy.

Dzięki remontowi zlikwidowane zostały zagrożenia wynikające ze złego stanu technicznego pokrycia oraz części konstrukcji drewnianej więźby. Przestrzeń ta jest od dwóch lat oblegana przez turystów, gdyż to właśnie naprzeciwko objętego inwestycją muru został wybudowany w 2018 roku pawilon prowadzący do zamkowych podziemi z czasów II wojny światowej. Remont zapobiegł dalszej degradacji istniejącej więźby dachowej oraz jej szachulcowej konstrukcji wsporczej. Tym samym umożliwiono bezpieczne poruszanie się turystów po koronie muru w trakcie zwiedzania Zamku. Zakresu robót objął oprócz całkowitej wymiany pokrycia dachu, desek galerii na ganku, także wymianę konstrukcji ściany szachulcowej, drzwi przejściowych oraz schodów wejściowych na galerię.

Projekt pn. „Barok nie umiera” to wspólny projekt czeskiego, barokowego szpitala Kuks i polskiego Zamku Książ w Wałbrzychu. W Czechach w ramach projektu powstał odlew z brązu w skali 1:10 Szopki Brauna. Miniatura tej rzeźby będzie promowała Kuks w Zamku Książ. Zaś makieta zamku zostanie umieszczona w czeskiej informacji turystycznej.

Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra współpraca z partnerem z Czech. To nie jest jedyny wspólny projekt, który z powodzeniem możemy realizować. Razem udało nam się pozyskać środki na kolejne wspólne działanie, a ocenę formalną przechodzi teraz kolejny wspólny wniosek. – powiedziała prezes Zamku Książ Anna Żabska.

Twoja reakcja na artykuł?

23
77%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
3
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
832
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group