Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8310
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Fotografie Bohdana Holomíčka na Przełęczy Okraj

Wtorek, 23 grudnia 2014, 8:03
Aktualizacja: 8:06
Autor: Manu
Region: Fotografie Bohdana Holomíčka na Przełęczy Okraj
Fot. UM Kowary
W minioną sobotę (20.12) na Pomezních Boudách – Przełęczy Okraj została uroczyście otwarta nowopowstała Galeria “Celnice”. Otwarciu nowej siedziby towarzyszył wernisaż fotografii czeskiego artysty Bohdana Holomíčka. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia 2015. Wstęp na wystawę jest wolny.

Otworzona nowa Galeria “Celnice” to najwyżej położona galeria sztuki w Republice Czeskiej. Znajduje się ona w nowo wyremontowanym budynku Urzędu Gminy Malá Úpa. Tutaj jeszcze kilka lat temu znajdowało się przejście graniczne oraz Urząd Celny.

Na wernisaż wystawy Bohdana Holomíčka przybyli miłośnicy sztuki oraz przyjaciele czeskiego artysty fotografa. Przybyłych powitał niedawno wybrany Starosta Gminy Malá Úpa Karel Karel Engliš. Wśród gości z Polski, którzy wzięli udział w otwarciu wystawy znaleźli się: burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska oraz burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Bohdan Holomíček (ur. 14 sierpnia 1943 roku w Sienkiewiczówce na Wołyniu) od roku 1947 jest mieszkańcem podkarkonoskiej miejscowości Mladé Buky. Fotografią zajmuje się od 1958, a pierwsza jego wystawa miała miejsce w 1969 r. W latach 70. XX wieku zaprzyjaźnił się z Václavem Havlem i jego małżonką, którzy posiadali niedaleko Trutnova (w Hrádečku) dom. Artysta fotografuje w tym czasie czechosłowackich dysydentów ówczesnego reżimu oraz ludzi z kręgu niezależnej kultury czeskiej. W 1995 r. wydawnictwo Torst wydało pełną monografię Bohdana Holomíčka, a 2000 r. ukazał się album “Bohdan Holomíček” autorstwa Antonína Dufka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group