Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9882
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotograficzny powrót do XIX wieku

Piątek, 9 grudnia 2011, 19:23
Aktualizacja: Sobota, 10 grudnia 2011, 8:20
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Fotograficzny powrót do XIX wieku
Fot. RED
Albumin, cyjanotypia, kalotypia brzmią tajemniczo w epoce fotografii cyfrowej. Ale to właśnie tymi najstarszymi technikami utrwalenia obrazu na światłoczułym papierze posłużyli się uczestnicy polsko–niemieckich warsztatów, którzy robili zdjęcia zabytkowym zakątkom Jeleniej Góry.

Wystawę będącą plonem międzynarodowych warsztatów „Zabytki Jeleniej Góry w dawnych technikach fotograficznych” zorganizowaną przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w ramach współpracy z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. Bautzen, otwarto dziś w Galerii Korytarz w siedzibie JCK przy ul. Bankowej. Galeria po remoncie placówki powiększyła przestrzeń właśnie o korytarz części administracyjnej. Dotychczas ograniczała się do foyer sali widowiskowej.

– To jest właśnie czarodziejskość fotografii, najczystszej i w sumie nieprzewidywalnej – powiedział opiekun galerii Wojciech Zawadzki, wyjaśniając, że zdjęcia, które złożyły się na wystawę, nie mają nic wspólnego z nowoczesnymi technikami pozyskiwania obrazu. – Chętnie odkrywamy coś na nowo zauważając przy tym atuty, których pozbawione są późniejsze wynalazki, przy okazji fascynujemy się czymś, co z pozoru wydaje się gorsze, bo mniej nowoczesne – usłyszeliśmy.

I tak właśnie jest z dawnymi technikami fotograficznymi. Dziś, kiedy świat opanowała era digitalizacji, aparatów cyfrowych w różnych postaciach, komputerów, programów graficznych i innych „cudów”, sięgnięcie do dawnego procesu fotograficznego wymagającego samodzielnego przygotowania papieru światłoczułego i „mokrej” obróbki w odczynnikach, było fascynujące dla uczestników projektu.

Od 9 do 18 września uczestnicy warsztatów pod opieką artystyczną Wojciecha Zawadzkiego i Tomasza Mielecha, przy koordynacji Ewy Andrzejewskiej, docierali z aparatami do zabytkowych zakątków Jeleniej Góry. Fotografowali różne miejsca, najczęściej dobrze znane jeleniogórzanom. Powstały prace, które – dzięki zastosowaniu dawnych technik – zupełnie odrealniają miasto, które widzimy na co dzień. Niby to samo, ale nie takie samo.

Na monochromatycznych odbitkach pokazał się cień świata sprzed prawie półtora wieku, kiedy cyjanotypia, guma, kalotypia, czy też albumin, były najpopularniejszymi sposobami na uzyskanie trwałego obrazu fotograficznego na papierze. Tylko atrybuty współczesności: reklamy, samochody i anteny satelitarne sugerują, że nie są to jednak dawne czasy.

Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog zawierający większość prac, opatrzony wstępem Jacka Jaśko i Wojciecha Zawadzkiego. Są tam także przepisy tyczące wspomnianych technik. Kto zatem ma dość klikania w photoshopie, a dysponuje, między innymi, odczynnikami chemicznymi, odpowiednim papierem, cierpliwością i wolnym czasem, a także aparatem na klisze (potrzebny jest negatyw), może spróbować samemu zrobić zdjęcia tak, jak czyniono to za dawnych lat. Osiągnie efekt, o jakim zatwardziały zwolennik cyfrówek może tylko pomarzyć.

W warsztatach udział wzięli: Winfried Bolenz, Jolanta Bombera-Roeschke, Marcin Dziopa, Mariusz Haczela, Paweł Janczaruk, Kinga Kardynał, Alicja Kołodziejczyk, Monika Malicka, Juergen Matschie, Hannes Roensch, Tadeusz Szczepański, Zofia Szuber i Ralf Zierenberg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group