Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 8062
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fortuna dla środowiska

Niedziela, 18 października 2009, 8:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 października 2009, 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Fortuna dla środowiska
Czy rejon kanału Młynówka doczeka się w końcu zagospodarowania dzięki środkom proekologicznym?
Fot. TEJO
O wielomilionowe dotacje przeznaczone na inwestycje proekologiczne ubiegać się będą firmy i samorządy w regionie jeleniogórskim. Wsparcie przeznaczone zostanie, między innymi, na odnawialne źródła energii. Decyzyjne stanowisko zachowa także Bogumiła Turzańska–Chrobak, odwołana wiceprezes zarządu funduszu ochrony środowiska, w obronie której wystąpiły władze miasta i województwa.

O tym debatowano na konferencji Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do stolicy Karkonoszy przybył Marek Mielczarek, prezes zarządu funduszu, Bogumiła Turzańska-Chrobak, oficjalnie przedstawiona jako pełnomocnik, Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Marcin Zawiła, poseł na Sejm. Zabrakło natomiast zapowiadanego Jerzego Łużniaka, wicemarszałka województwa dolnośląskiego.

Podczas konferencji w dobrych humorach podsumowano dotychczasową działalność WFOŚiGW. Przedstawiono też możliwości pozyskania wielomilionowych dotacji przez samorządy w regionie jeleniogórskim. Mówiono o tym, że jeleniogórskie spółki komunalne startują z sukcesami w konkursach do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Za zdobyte wielomilionowe dotacje wybudują nowoczesne oczyszczalnie ścieków, kanalizacje i wodociągi.

Z regionu jeleniogórskiego do programu włączyły się cztery instytucje. Jedna z nich jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodnik sp. z o.o. z Jeleniej Góry, która czeka na ocenę merytoryczną drugiego stopnia. Projekt opiewa na 120 mln złotych, a przyznanie pieniędzy umożliwi skanalizowanie Jeleniej Góry w 100 procentach.

Druga z nich, Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Mysłakowic, przygotowuje wniosek. Pozostałe to: Międzygminna Spółka Wodno-Kanalizacyjna Suplaz z Sulikowa, gdzie już zawarto umowę o dofinansowanie oraz Hydro-Tech z Nowogrodźca, której wniosek jest w ocenie merytorycznej. Wartość tych czterech projektów to 347,7 mln zł. Spółki wnioskują łącznie o dofinansowanie z UE w wysokości 187,4 mln zł. Wkład krajowy wyniesie 160,3 mln zł.

Mówiono również o tym, że do roku 2013 do Polski trafi pięć miliardów euro na proekologiczne inwestycje z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Część z tych środków ma pomóc w wybudowaniu nowych oczyszczalni ścieków czy wodociągów, również w naszym regionie. O wielkości wsparcia zadecydują jednak konkursy. Już od 16 do 30 listopada będzie można składać wnioski w szóstym naborze wniosków. Tym razem na cały kraj jest przeznaczona kwota w wysokości 350 mln euro. Umożliwi ona m.in. dofinansowanie projektów z gospodarki wodno-ściekowej i odpadami.
Dolnośląskie wnioski o wartości do 25 milionów euro należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. WFOŚiGW udziela beneficjentom wsparcia, m.in. w postaci pożyczek.

– To bardzo ważne, gdyż UE nie przyznaje dotacji, jeżeli beneficjent nie wykaże wkładu własnego na realizację projektu. Fundusz uczestniczy w procedurze konkursowej, dokonując oceny formalnej i merytorycznej. Monitoruje i pomaga podczas przygotowania projektów, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji – mówi prezes Marek Mielczarek.
Wnioski powyżej 25 milionów euro obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poruszono również kwestię dotyczącą nowego projektu, 35 milionów złotych dla Dolnego Śląska na elektrownie wodne, geotermię i solary. Jeszcze w listopadzie tego roku wrocławski oddział funduszu ma pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych na dofinansowanie projektów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. To wsparcie umożliwi dolnośląskim przedsiębiorcom i samorządom realizację nowych proekologicznych przedsięwzięć, m.in. budowę małych elektrowni wodnych i instalacji solarnych.

Środki na dofinansowanie tych projektów będą mogły być przeznaczone m.in. na: wytwarzanie energii cieplnej przy użyciu biomasy i biogazu, elektrownie wodne o mocy poniżej 5 MW, pompy ciepła czy systemy wykorzystania energii słonecznej. Minimalny koszt przedsięwzięcia to 1 mln złotych, maksymalny – 10 mln złotych. Niskoprocentowa pożyczka sfinansuje do 75 procent kosztów inwestycji. Konkurs zostanie ogłoszony przez fundusz w pierwszym kwartale 2010 roku.

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group