Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7184
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Firmy pogrzebowe domagają się zmiany cennika

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 7:43
Aktualizacja: Środa, 29 listopada 2017, 8:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Firmy pogrzebowe domagają się zmiany cennika
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Gospodarki Komunalnej zajmowała się projektem uchwały dotyczącym regulaminu i cennika korzystania z cmentarzy komunalnych na terenie Jeleniej Góry. Swoje propozycje w tym zakresie mieli też przedstawiciele kilku firm pogrzebowych. Mówili m.in. o nieuczciwej konkurencji ze strony MPGK.

Posiedzenie komisji rozpoczęło się z 15-minutowym opóźnieniem, gdyż początkowo nie było kworum. Zaproszeni goście (przedstawiciele firm pogrzebowych i pracownicy Urzędu Miasta) musieli czekać, aż spóźnialscy radni przybędą do Ratusza. - Pracujemy nad uchwałą budżetową. To jest czas najbardziej intensywnej pracy w Radzie Miejskiej i uważam, że obecność na komisjach (szczególnie w tym czasie) powinna być obowiązkowa – nie krył rozczarowania postawą radnych, przewodniczący Rady Konrad Sikora.

Gdy udało się rozpocząć posiedzenie, trzej przedstawiciele firm prowadzących usługi pogrzebowe przekonywali, że MPGK prowadzi działalność będącą nieuczciwą konkurencję, bowiem świadcząc usługi pogrzebowe dzięki zlokalizowaniu swojego punktu w budynku na cmentarzu mają lepsze możliwości dotarcia do klienta. Domagali się, aby podobnie jak ich firmy, wyprowadzić działalność poza teren cmentarza.

- Zgodnie z oceną radcy prawnego Urzędu Miasta, taka działalność jest dopuszczalna i reguluje rynek – mówiła Bożena Wachowicz-Makieła. W Jeleniej Górze funkcjonuje 12 firm pogrzebowych, a przedstawiciele trzech z nich, którzy przybyli na posiedzenie komisji zajmują ponad 50 proc. rynku, z kolei MPGK zaledwie 14 proc. Wskazywali też na wysokość opłaty komunalnej, którą muszą przekazywać MPGK – w sumie wraz z opłatą grzebalną jest to niemal 2 tys. zł. Jak ocenia przewodnicząca komisji, firmy te chcą przerzucenia 1501,20 zł opłaty komunalnej na mieszkańców, aby móc całkowicie kształtować pod względem cen rynek usług pogrzebowych w naszym mieście. W swojej argumentacji odnosili się też do raportu Najwyższej Izby Kontroli oraz przykładów z innych miast i gmin podając jako wzór Wrocław. W odpowiedzi mecenas Słomski podkreślił, że raport nie zawierał żadnego zalecenia pokontrolnego w tej kwestii. - Raport NIK jest opinią – nie stanowi aktu prawnego – dodał Władysław Stasiak prezes MPGK. Co ciekawe, tylko dwie firmy pogrzebowe mają własne chłodnie, a pozostałe korzystają z miejskiej.

Dzięki nowej uchwale, będzie można od razu wykupić miejsce na cmentarzu na 20, 50 lub 100 lat – dotychczas była to tylko pierwsza z opcji z możliwością przedłużania, gdy okres 20 lat się kończył. O taki zapis walczył m.in. nowy radny Rady Miejskiej Miłosz Kamiński i swój cel osiągnął (o ile radni przegłosują w takiej formie uchwałę).

Jak tłumaczą przedstawiciele miasta, wprowadzenie regulaminu w celu zdefiniowania zasad korzystania z cmentarzy i zapobiegania ich dewastacji. W Jeleniej Górze funkcjonują cztery cmentarze komunalne: przy ul. Sudeckiej 44 (stary), Sudeckiej 68 (nowy), Krośnieńskiej 18a w Cieplicach oraz przy ul. Romera w Sobieszowie. Zgodnie z regulaminem, cmentarze będą czynne w godz. 8:00 – 21:00 (od 1 kwietnia do 30 września), 8:00 – 18:00 (od 01 października do 31 marca) z wyjątkiem 31 października, 1 i 2 listopada, kiedy to można korzystać bez ograniczeń czasowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group