Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9587
Zalogowanych: 114
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Finisaż z poematem

Poniedziałek, 17 września 2018, 16:35
Aktualizacja: Środa, 19 września 2018, 11:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Finisaż z poematem
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Karkonoskie kojarzy się na co dzień z wystawami szkła, fotografii i innymi działaniami kulturalnymi, ale w minioną niedzielę (16.09) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie dla tej jednostki, czyli spektakl w wykonaniu aktorów jeleniogórskiego Teatru Norwida, który uświetnił zakończenie wystawy z myślą przewodnią o Polonii.

Podczas zamknięcia wystawy "Polonia, symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo" można było zapoznać się z wierszem pt. „Mochnacki” z tomu Jana Lechonia „Karmazynowy poemat”.

- Oto działacz polityczny, ideolog romantyzmu, ale też pianista Maurycy Mochnacki koncertuje krótko po upadku Powstania Listopadowego w szwajcarskim salonie. Zebrani słuchacze to przede wszystkim emigracyjna Polonia. Muzyka wywołuje w odbiorcach obrazy ojczystego kraju, za którym tęsknią, polskich pejzaży, oraz wizje rozmaitych wypadków historycznych – bohaterskich, będących powodem do dumy i patriotycznych uniesień, lecz również tych, które przyczyniły się do upadku kraju. Lechoń jednak to poeta dwudziestolecia. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się u niego także postaci późniejsze – Piłsudski, czy Jacek Malczewski, którego malarska twórczość organicznie łączy imaginarium starożytnej, greckiej mitologii z polską wsią - tłumaczą organizatorzy.

Wystąpili aktorzy Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze: Małgorzata Osiej-Gadzina, Piotr Konieczyński, Robert Mania i Jacek Paruszyński oraz debiutantka - Katarzyna Trzeszczkowska. Muzyka: Jacek Szreniawa.

Jak podkreśliła dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła, to historyczne wydarzenie dla placówki przez nią zarządzanej, bowiem po raz pierwszy odbyło się w niej przedstawienie.

- To była jedna z najważniejszych wystaw, jaką tu gościliśmy. To przecież znakomite nazwiska: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Jan Styka. Bardzo dobrze nam się współpracuje z Zamkiem Książ i dla małego muzeum byłoby to nie do udźwignięcia, a razem było nam łatwiej to zorganizować - powiedziała Gabriela Zawiła, zapraszając tych, którzy nie zdążyli zobaczyć Polonii w Jeleniej Górze, na uroczyste otwarcie wystawy do Sali Balowej Zamku Książ już 23 września o godz. 17:00.

Jednocześnie zapowiadana jest już kolejna wielka wystawa. Z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Muzeum Karkonoskim (od połowy października) będzie można oglądać inne prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i wielu innych znakomitych artystów, w klimacie niepodległościowym.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
425
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group