Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2211
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Filozofia po Góralsku

Niedziela, 4 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:34
Autor: konrad
Jelenia Góra: Filozofia po Góralsku
Fot. goral
Aktorzy warszawskiego Teatru Studio doskonale poczuli przekaz książki księdza Józefa Tischnera "Filozofia po góralsku". Fascynację kapłana góralszczyzną pokazali na teatralnych deskach. Zapewne sam ks. Józef oklaskiwałby ten spektakl na stojąco.

Sztuka i książka opowiada o tym, że Grecy, którzy są twórcami współczesnej filozofii tak naprawdę są góralami z Podhala, tylko, jak to górale, wyjechali za chlebem i zaczęli udawać Greków.

W dodatku według księdza, filozofia wywieziona z Podhala jest wesoła, przyjazna ludziom i ich słabostkom. Tymczasem to co stworzyli Grecy, Arystoteles, Diogenes i inni górale udający Greków jest smutne, ponure, źle działające na człowieka.
To przesłanie doskonale trafiło do młodych widzów, którzy żywo reagowali na kolejne mądrości napisane przez Tischnera, a wypowiadane ze sceny. Gdy zapadła kurtyna, brawom nie było końca, a aktorzy wiele razy wychodzili zza kulis, aby podziękować za uznanie.

Jak powiedziała Agnieszka, to była jedna z najlepszych sztuk tegorocznych Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Zdrowy rozsądek górali, udanie opisany i skutecznie przeniesiony na scenę spodobał się wszystkim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group