Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10438
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fajerwerki bez huku?

Piątek, 27 grudnia 2019, 9:11
Aktualizacja: Niedziela, 29 grudnia 2019, 6:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Fajerwerki bez huku?
Fot. Przemek Kaczałko
Od kilku lat trwa spór pomiędzy miłośnikami pokazów sztucznych ogni a bezwzględnymi przeciwnikami fajerwerków. Wiele samorządów wychodzi naprzeciw miłośnikom zwierząt, jednak zwolenników efektownego – głośnego – przywitania Nowego Roku (czy "Światełka do nieba" podczas finałów WOŚP) nie brakuje. Kompromisem dla obu stron mogą być fajerwerki bezhukowe – na takie rozwiązanie decydują się niektóre samorządy.

Z pomysłem pogodzenia dwóch stron wyszło Iławskie Centrum Kultury, które w Iławie (Warmińsko-Mazurskie) organizuje Sylwestra z pokazem bezhukowych fajerwerków. Jak podaje Kurier Iławski, pokaz tradycyjnych fajerwerków (głośnych) kosztował tamtejsze ICK 10 tysięcy złotych, z kolei pokaz laserów przestrzennych to wydatek 15 tysięcy złotych, a animacja laserowa na budynkach to 25 tysięcy złotych, co w sumie daje 40 tysięcy złotych za lasery. Z kolei pokaz pirotechniki bezhukowej miał kosztować 22 tysiące złotych. Burmistrz miasta początkowo opowiadał się za pokazem laserów, ale ostatecznie zdecydowano, że powitanie 2020 roku w Iławie będzie okraszone pokazem cichych fajerwerków, co nazywane jest rozwiązaniem kompromisowym.

Czy na podobne rozwiązanie jest szansa w Jeleniej Górze? Podczas najbliższej zabawy sylwestrowej na pewno nie - prezydent Jerzy Łużniak zdecydował się na pokaz laserów.

W tym roku będą pokazy laserów, które są nie mniej atrakcyjne, jak fajerwerki, a nie robią takiego huku i nie zanieczyszczają środowiska - powiedział prezydent Jeleniej Góry, który deklaruje, że na przyszłość przyjrzy się alternatywnej ofercie. - Jak zobaczę i będzie to atrakcyjne oraz tańsze, to z chęcią przymierzymy się do tego - dodał J. Łużniak.

Twoja reakcja na artykuł?

42
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
3%
Nudzi
5
5%
Smuci
31
33%
Złości
13
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
97
Nigdy
26%
Rzadko
44%
Czasami
16%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group