Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 5484
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Europa – Nasz Dom”

Wtorek, 19 grudnia 2017, 10:24
Autor: Koło Chrobrówka – Wiktoria Figiel
Jelenia Góra: „Europa – Nasz Dom”
Fot. Użyczone
Chór Szkolny „Złote Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze wraz ze swoją dyrygentką Moniką Frąckiewicz–Motyką wziął udział w międzynarodowym koncercie w Teatrze Miejskim w Jabloncu nad Nysą ( Czechy).

Był to projekt unijny Euroregionu Nysa pod nazwą „Europa – Nasz Dom”, we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Wraz z zagranicznymi chórzystami wykonano kilka czeskich kolęd oraz w trzech językach - polskim, czeskim i niemieckim - „Toccatę Europejską” polskiego kompozytora Andrzeja Szymalskiego. Wszystkim utworom akompaniowała znakomita orkiestra symfoniczna z Pragi.

Występ poprzedziła próba Chórów „Złote Nutki” i „Vrabčáci” w miejscowym teatrze z dyrygentem Szymonem Makowskim. Następnie wykonawcy udali się na posiłek i Jarmark Bożonarodzeniowy, przy okazji zwiedzając rynek miasta. Później odbyła się próba akustyczna z orkiestrą i wokalistami. Gdy nastał czas kolacji, udano się do restauracji w teatrze, aby posilić się smaczną pizzą. Po posiłku artyści udali się do garderob, aby przygotować się do występu.

Koncert zapoczątkowało wykonanie „Toccaty Europejskiej”. Następnie wszyscy chórzyści mogli udać się na widownię i podziwiać kunszt dyrygencki, piękno głosów operowych: Stefana Kocana ze Słowacji, Mariny Vyskvorkiny z Ukrainy i Richarda Samek z Czech. W drugiej części koncertu orkiestra zaprezentowała kilka utworów instrumentalnych oraz arii operowych. Na zakończenie zabrzmiały czeskie kolędy, śpiewane przez oba chóry i solistów operowych, przy akompaniamencie znakomitych instrumentalistów.

Owacje na stojąco mówiły same za siebie – koncert był przepiękny, z bogatym wachlarzem repertuarowym oraz cudowną, już świąteczną atmosferą.

Zmęczeni, ale szczęśliwi młodzi wykonawcy nocą wrócili do Jeleniej Góry. Przed dziećmi niebawem kolejny występ, tym razem w jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej.

Brawo chórzyści!

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group