Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 3794
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: E–sport to nowy kierunek w ZSTiL

Piątek, 10 czerwca 2016, 8:58
Aktualizacja: 11:15
Autor: ZSTiL
Piechowice: E–sport to nowy kierunek w ZSTiL
Fot. Użyczone/ZSTiL
W piechowickim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych pojawi się od roku szkolnego 2016/2017 klasa o profilu e–sportowym w zawodzie technik informatyk. Uczniowie, którzy wybiorą ten profil, będą – w ramach zajęć dodatkowych – rozwijać umiejętności decydujące o tym, aby móc się utrzymać z zawodowego grania w gry komputerowe.

Czym jest e-sport? Z definicji to rywalizacja za pomocą komputera (lub konsoli i gier video) w trybie multiplayer (czyli z innymi użytkownikami), za pośrednictwem połączenia internetowego lub sieciowego-LAN. Mówiąc o e-sporcie mamy na myśli tylko te gry komputerowe kiedy o wyniku rywalizacji będą decydowały umiejętności, a nie czas spędzony przy komputerze/w grze. Przykładami gier e-sportowych są np. Counter Strike, League of legends, Starcraft, Dota.

W grze Counter Strike Global Offensive (bo takiej gry będzie dotyczyć nowo tworzony profil) rozwijane będą umiejętności takie jak:

1. Komunikacja. Jest to bez wątpienia najważniejsza umiejętność, bez której nie ma możliwości aby zostać profesjonalistą. Umiejętność przekazania wiedzy pozostałym graczom drużyny o położeniu, zachowaniu, wyposażeniu przeciwników jest kluczowa. Również jest niezbędna aby zaplanować daną akcję lub w przypadku niepowodzenia szybko podjąć decyzję o zmianie założeń taktycznych.
2. Motywacja. Umożliwi gotowość do podjęcia określonego działania zmierzającego do osiągnięcia określonych wyników. Dla e-sportowca będzie to między innymi potrzeba ukończenia ciężkiego treningu e-sportowego lub określenie takich działań, dzięki którym ukierunkowany zostanie wysiłek na konkretny cel. Bardzo ważne też jest utrzymanie motywacji, gdzie nawet przy wyniku 0:12 (mecz trwa do 16-stu wygranych rund) jest szansa, żeby uwierzyć w siebie, w swoje umiejętności, zastanowić się gdzie popełniam błąd lub co mógłbym zrobić lepiej i… w kolejnej rundzie po prostu zagrać to lepiej.
3. Podejmowanie decyzji. Podejmowanie decyzji to nie jest TAK lub NIE. To jest efekt, który będzie konsekwencją zebranych informacji. Dla gracza może to być informacja typu:
• czy będzie mnie stać na AWP (karabin snajperski)
• czy będę miał dobry respawn (punkt startu)
• czy będę w danym miejscu na mapie przed przeciwnikiem
• czy przeciwnik zagra ECO (brak pieniędzy na zakup broni/wyposażenia), czy może będzie miał FULL’a (będzie posiadał pieniądze)
• czy może przeciwnik rzuci jakiegoś „magicznego” smoke’a (granat dymny) uniemożliwiając rozegranie naszej zaplanowanej akcji.
To wiedza na te i inne pytania da nam dopiero odpowiedź jaką decyzję podejmiemy. Pamiętajmy, że rywalizacja w grach komputerowych to gra błędów, kto popełnia ich mniej ten wygrywa.
4. Umiejętność nauki na własnych błędach. Kolejna cecha, niezwykle ważna w grze, ale też w prawdziwym życiu. To umiejętność, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków i pozyskanie informacji zwrotnej o popełnionych błędach. To też bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że je popełniamy. Jeśli gracz wie, że popełnił błąd i będzie wiedział co zrobić aby w przyszłości go uniknąć to jest szansa, że go nie popełni. Jeśli tak się stanie to będzie to progres.
5. Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Dzięki świadomości czym jest stres, jakie emocje mu towarzyszą (gniew, strach, smutek, radość) możemy próbować sobie z nim poradzić. Spowodować, że stres może mieć charakter mobilizujący, powodujący zwiększenie chęci osiągnięcia założonych celów. To dla gracza również kluczowa cecha aby w sytuacji obecności osób trzecich i kamer telewizyjnych umieć poradzić sobie w danej sytuacji (jednocześnie zapewniając najwyższy poziom umiejętności i skupienia w grze).

W klasie o profilu e-sportowym uczniowie będą rozwijać te cechy, a także kreować świadomość, jakie zagrożenia są z tym związane (uzależnienie, hazard). We współpracy z profesjonalnym trenerem e-sportowym i psychologiem będzie możliwość doświadczenia profesjonalnego treningu e-sportowego. Szkoła da uczniom możliwość uczestnictwa w turniejach gier, obozach treningowych, poznania ciekawych ludzi, a jednocześnie zdobycia umiejętności i kwalifikacji do pracy w zawodzie technik informatyk.

Dodatkowo w ramach profilu e-sport uczniowie będą uczęszczać na zajęcia z zakresu projektowania i programowania gier komputerowych. Zdobędą na nich umiejętności związane z projektowanie świata gry, postaci biorących w niej udział, przygotowania fabuły gry, prowadzenia narracji oraz utworzenia własnej gry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group