Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 7113
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Egzekucja po wyroku urzędnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 września 2008, 7:43
Aktualizacja: 14:50
Autor: TEJO
Zdjęcie wykonano już po dokonaniu pierwszych przycinek przed ostatecznym ścięciem drzewa.
Fot. Archiwum Czytelnika
Stuletni dąb w Cieplicach został skazany na ścinkę przez pracownika wydziału ochrony środowiska magistratu. Mieszkańcy uważają, że uzasadnienie decyzji nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Wiekowe drzewo zniknie z pejzażu ul. Wróblewskiego już niebawem. Urzędnicy tłumaczą, że drzewo jest chore i powołują się na decyzję dendrologa (nr 196/08; akta sprawy OSR 7635-286/08). Jego zdaniem dąb utracił połowę liści w koronie i nie ma możliwości, aby go uratować.

Zdaniem mieszkańców drzewo zostanie usunięte niesłusznie. - Nie ma na nim połowy suchych gałęzi, a pień jest czerstwy i bez patologicznych zmian. Ścięte konary były pełne liści – podkreśla Janusz Kosiński, który nie kryje oburzenia postawą urzędu. Mieszkańcy sugerują, że drzewo przeszkadza przy remoncie drogi.

- Przed podjęciem prac tą ulicą jeździły największe ciężarówki wioząc tysiące ton materiałów do budowy stacji uzdatniania wody (ujęcie Sosnówka) i drogi do tej stacji. I jakoś drzewo nie przeszkadzało, a nawet nie została zerwana jedna gałązka. Czyżby teraz nie pasowało do "piękna" asfaltu? – pyta nasz Czytelnik.

Przypomnijmy: latem tego roku rozgorzała burza, kiedy przy ulicy Zakopiańskiej pod piłę drwala poszły wiekowe drzewa. Zdaniem urzędników uniemożliwiały przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni chodnika. Drzew broniło Stowarzyszenie Miłośników Cieplic. Ale – jak się okazało – przeszkadzały one również mieszkańcom ze względu na rozrośnięte konary, które deformowały trotuar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Bartosz 25-09-2008 8:44
właśnie tak wygląda mentalność Polaków. Kiedy chcą wybudować nową drogę to mieszkańcy ulicy wróblewskiego chcąc być "na topie" urządzili sobie prywatną "dolinę rospudy" w postaci starego dębu. Jeśli nie mogą zrozumieć decyzji wycięcia to proponowałbym aby wyremontować inne ulice, z których ludzie by się cieszyli na nie szukali dziury w całym.
~ciepliczanin 25-09-2008 8:57
to kolejny przykład ułatwiania sobie pracy przy remoncie ulic w Cieplicach ,gdzie Miejski Zarzad Drog i Mostów załatwia sobie wycinke drzew u Pani Tomery nomem omen zony radnego Tomery , wobec powyzszego wszystko kreci sie we własnym sosie ,drzewa wycina sie piszac fikcyjne uzasadnienie i opinie nie majace oparcia w rzeczywistosci .Ze drzewo rośnie sto lat i uzdrowisko bazuje na zieleni i parkach to juz nikogo nie interesuje.W końcu prokuratura i Ministerstwo Srodowiska winno sie przyjżec pracy tego wydziału pseudo "ochrony srodowiska."
~sainz 25-09-2008 9:13
zgadzam sie z Bartoszem sami nie wiecie co chcecie a jak juz ktoś daje to szukacie problemów, wyciąć drzewo pod warunkiem że posadzą 2 gdzies indziej i po problemie
~DO CIEPLICZANINA 25-09-2008 9:22
DOŁĄCZEM SIE DO ŻYCZEŃ. p.s. prokuratorów należałoby wymieniac co 4-5 lat. Byłoby normalniej
~Małgorzata Turowska 25-09-2008 9:55
Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic złożyło do prokuratury zapytanie :czy zgodne z prawem było wycięcie drzew na ul.Zakopiańskiej.Niestety do tej pory nie ma odpowiedzi.Mamy nadzieję,że sprawa jest w toku. Zaznaczam,że proste chodniki nowe mogą współistnieć ze starymi zdrowymi drzewami, więc trudno respektować zdanie niektórych mieszkańców ul.Zakopiańskiej ,że chcieli chodzić po prostej nawierzchni
~Kapal 25-09-2008 10:05
Jak zobaczyłem firme, która robi tą ulice, to parskłem śmiechem. Szkoda drzewa na ich robote...
~TOJA 25-09-2008 10:12
W TYM KRAJU TO TAK JUŻ JEST NAJPIERW W BRUKSELI CHCIELI RATOWAĆ STOCZNIĘ TERAZ W TEJ SAMEJ BRUKSELI CHCĄ JĄ ZAMKNĄĆ BLABLA 39ROK JEDEN RZĄD W KRAJU DRUGI NA EMIGRACJI , RZĄD TARCZY NIE ZAŁATIŁ A pANI FOTYGA TAK CIEKAWI MNIE CO MYSLI OTYM ZACHÓD??? KIEDY TU BEDZIE NORMALNIE .....? JEDEN KRAJ A ZAWSZE DWA POMYSŁY ,JEDEN KRAJ A DWÓCH TAKICH SAMYCH U STERU...
piipi 25-09-2008 10:28
..SKANDAL !!...co juz IM liscie debowe przeszkadzaja,czy jakis burak potrzebuje drzewa na opal !!.~PRECZ z lapami...OKRUTNICY !!.
~Nowe z szansami 25-09-2008 10:52
Do Małgorzaty Turowskiej. Kiedy wreszcie weźmie się pani za cieplickich brudasów i meneli. Udowodnij wreszcie pani swoje poparcie u ciepliczan. Ponieważ w dalszym ciągu wzdłuż Placu Piastowskiego co drugi dom jest potwornie pomazany sprejem stwierdzam, że Cieplice powinny zawiązać jak najszybciej nowe towarzystwo: Towarzystwo Na Rzecz Zmiany Nazwy Cieplic Na Brudasy Śląskie. W skrócie TNRZNCNBŚ. Z takimi inicjałami nowe towarzystwo ma znacznie większe szanse na posłuch w Cieplicach Śl. niż towarzystwo Turowskiej.
~czytelnik 25-09-2008 11:05
Zgadzam się z Baroszem, jak nie wytną drzewa i nie zrobią drogi, to będzie źle, albo jak ją zrobią a drzewo za jakiś czas rozsadzi nowy asfalt korzeniami i będą dziury to też będzie źle, bo dlaczego nie wycieli, a jak chcą wycinąć to też oczywiście źle, bo nagle znaleźli się obrońcy drzew, ale jak na opał rżną lasy i przydrożne drzewa to tego nikt nie widzi i nie grzmi, ale jak urząd wyda decyzję, to żeby się zemścić na kimś kto nam zalazł za skórę w urzędzie to będziemy pisać donosy i zażalenia. OJ My Polacy.
~rozsądny_ekolog 25-09-2008 11:52
Przedstawione informacje są wg mnie bardzo nieobiektywne. Znam ten dąb i nie zgadzam się z opinią, że drzewo jest w dobrym stanie. Wystarczy tam pojechać i obejrzeć jak wygląda pozostawiona korona. Suche konary I-szego rzędu, po usunięciu których pozostałby zniekształcony twór. Trzeba jednak trochę znać się na pielęgnacji drzew, aby to wiedzieć, no i trzeba przede wszystkim pozostawić emocje. Dodatkowo w tym przypadku drzewo kolidowało z inwestycją, pewnie z tego powodu zostało przeznaczone do usunięcia. Hasła typu "stuletni dąb" są bardzo chwytliwe, ale nie oddają faktów. Chrońmy naprawdę zdrowe i wartościowe drzewa, a nie pozwólmy terroryzować potrzebnych inwestycji, bo pozostaniemy w usychającym buszu, bez dróg i innych obiektów.
~mo 25-09-2008 12:24
Bartoszu, a ty jakiej jesteś narodowości? Jaka jest twoja mentalność?
~HAVA ... 25-09-2008 13:53
Postawcie -krzyz-w tym miejscu i organizujcie procesje wokolo jakiegos drzewa . Ludzie , czy Wy nie macie innych problemow ? Ciekawe czy to samo drzewo na terenie plebanii tez sprawialoby taki klopot ? A tak na zakonczenie znaczenie slowa parafianin ......(1.1) człowiek, który mieszka na terenie parafii i chodzi do kościoła . (1.2) przest.przestarzałe człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony . Pozdrowienia drodzy parafianie .
~DO PIIPI 25-09-2008 18:00
~Sabath 25-09-2008 22:03
zabijanie drzew i będzie mniej tlenu w powietrzu przez wycinanie lasów i nie będę już mógł chodzić do parku i podziwiać piękno przyrody i marzyć ...
air986 26-09-2008 8:53
droga nie moze przechodzoc koło domu urzednika panstwowego blizej niz 5km dlatego narodzie łączmy sie tnijmy lasy bedziemy wielcy a ile zasługi dla kraju krzyz od pana kaczki za zasługi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group