Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 10407
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dźwigając krzyż naszych grzechów. Via Crucis w centrum miasta

Piątek, 6 kwietnia 2012, 16:59
Aktualizacja: Sobota, 7 kwietnia 2012, 10:54
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Dźwigając krzyż naszych grzechów. Via Crucis w centrum miasta
Fot. RED
Wierni z Jeleniej Góry i Cieplic przeszli dziś, w Wielki Piątek, Drogą Kryżową ulicami śródmieścia. – Prośmy Pana o wybaczenie naszych win, a także o nawrócenie tych, którzy walczą z Kościołem i z Bogiem – mówił w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego ks. dziekan Bogdan Żygadło.

Podczas Drogi Krzyżowej odprawianej po raz ostatni w tym Wielkim Poście na pamiątkę wędrówki Chrystusa z krzyżem na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany i oddał ducha, księża czytali rozważania pióra siostry Krystyny Bogdan.

- Święty Kościół grzesznych ludzi. Święty, bo ma Światło od Boga, grzeszny, bo składa się z grzesznych ludzi – mówił ks. Bogdan Żygadło. Zwrócił też uwagę, że ta Droga Krzyżowa odbywa się w trudnych dla Kościoła czasach, kiedy mnożą się oskarżenia i szkalowania tych, którzy poszli za Chrystusem. - Nie zawsze są to oskarżenia bez podstaw, ale na pewno nie jest to powód do nagonki na cały Kościół – dodał duchowny. Zaapelował do wiernych o modlitwy o wzajemne wybaczanie sobie win, a zwłaszcza o nawrócenie tych, którzy nie potrafią zrozumieć nauczania Jezusa Chrystusa. - Módlmy się o nawrócenie nas wszystkich – podkreślił ksiądz Bogdan Żygadło.

Jeleniogórska Via Crucis przeszła ulicami Konopnickiej i 1 Maja. Krzyż nieśli przedstawiciele parafii św. Erazma i Pankracego, Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, Matki Bożej Miłosierdzia, świętego Jana Chrzciciela z Cieplic i Podwyższenia Krzyża Świętego. Nowością był udział gwardzistów Matki Bożej Miłosierdzia, którzy kroczyli wraz z wiernymi obok relikwii Krzyża Świętego. Procesja Drogi Krzyżowej, zatrzymując się 13 razy dotarła aż do Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Tu rozważano czternastą stację – Złożenie Ciała Chrystusa do grobu. Tu także proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. płk Andrzej Bokiej pobłogosławił wiernych relikwiami Krzyża Świętego.

W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie celebruje się Mszy świętych. Na pamiątkę Męki Chrystusa i znak żałoby ogołocone z obrusów są ołtarze, nie ma też święconej wody. Wieczorem w kościołach zostanie odprawiona liturgia Męki Pańskiej. W nocy i przez cały jutrzejszy dzień, Wielką Sobotę Triduum Paschalnego, będą adorowane symboliczne groby Pańskie, skąd Ciało Chrystusa zniknie w Wielkanoc, czyli noc Paschy na pamiątkę Zmartwychwstania Zbawiciela.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group