• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 0:08
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 7278
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dzień Otwarty w ŚDS

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 grudnia 2018, 13:15
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 7:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
O tym jak ważne jest organizowanie dni otwartych w różnego rodzaju placówkach, przekonało się wiele osób. Niezwykle cenną jest natomiast inicjatywa Środowiskowego Domu Samopomocy Caritasu Diecezji Legnickiej, bowiem w dalszym ciągu osoby dotknięte kryzysem psychicznym są często wykluczane z życia społecznego, a wcale tak nie powinno być.
Otwieramy nasz dom, aby każdy mógł zobaczyć nasz ośrodek. Dzięki temu coraz więcej osób wie o istnieniu takiego domu w naszym mieście. Ludzie, którzy mają problemy psychiczne (szczególnie grupa depresyjna), boją się przyjść do ośrodka, bo będzie piętnowana - powiedział Rafał Biesiada - pedagog, wychowawca w ŚDS, który podkreśla, że kryzys psychiczny może dotknąć osobę w każdym wieku, o różnym wykształceniu i pozycji społecznej.
Być może ktoś ma w rodzinie schizofrenika, osobę z dwubiegunówką - tych zaburzeń jest bardzo dużo, a jesteśmy jedynym ośrodkiem dziennym, który wspomaga osoby z kryzysem psychicznym - dodał R. Biesiada.

W ŚDS jest miejsce dla 30 osób i aktualnie wszystkie są zajęte, ale jest trwała rotacja, więc można zgłaszać się poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i czekać na swoją kolej.

W ramach dnia otwartego można było ozdobić pierniki, przygotować kartkę świąteczną czy ozdobić własne mydełko i zapakować na prezent. Ponadto można było zwiedzić salę muzykoterapuetyczną oraz pokój "chillout'u". Do dyspozycji byli też wychowawcy i psycholog, a na zakończenie podopieczni ośrodka z grupy teatralnej wystawi sztukę pt. "Ludzkie" w trzech aktach.

Puentą spektaklu jest to, że normy kulturowe, w których żyjemy są mocno umowne. Tak naprawdę nie wiadomo, co jest normalne, a co nie i musimy się szanować jako ludzie, a nie ze względu na wygląd czy zachowanie, bo być może zachowanie spowodowane jest chorobą - podkreślił Rafał Biesiada.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
18%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Ławki Niepodległości są dobrym pomysłem?

Oddanych
głosów
677
Tak
16%
Nie
77%
Nie wiem
7%
Głos ulicy
Czy WOŚP ma sens?  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 21.01.2019 r.a  
Miej świadomość
Jak zasnąć w 2 minuty według amerykańskiej marynarki wojennej?  
Dialogi Jelonki
Poznajmy sąsiadów przez ich literaturę
Aktualności
Bal Rotary po raz XXI  
Aktualności
Zaćmienie księżyca  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group