Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10821
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieci w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć”. Nasi dobrze wypadli!

Czwartek, 18 kwietnia 2013, 7:27
Aktualizacja: Piątek, 19 kwietnia 2013, 7:47
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dzieci w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć”. Nasi dobrze wypadli!
Fot. Mea
Euroregionalny etap dziewiątej edycji konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”, zakończył się wczoraj (17.04.) w Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze. – Przez dwa dni w konkursie wzięło udział ok. 650 uczestników z ok. 180 szkół podstawowych i gimnazjalnych – powiedział Maciej Gałęski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Euroregionu Nysa.

W zmaganiach startowały trzyosobowe drużyny z 34. gmin regionu dolnośląskiego. – Chcemy, by dzieci nauczyły się pomagać sobie i innym. By potrafiły poradzić sobie w różnych sytuacjach, które mogą zdarzyć się w każdej chwili. Pojawiły się zadania m.in. z edukacji ekologicznej, pierwszej pomocy, zasad ruchu drogowego, zachowania się w górach, nad wodą, czy też ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej – podkreślił Maciej Gałęski.

Dzieci musiały m.in. zrobić opatrunek, masaż serca, wykonać telefon do straży pożarnej, czy pogotowia ratunkowego, udzielić pomocy przy zakrztuszeniu, ocenić sytuację zagrożenia podczas pożaru będąc w zadymionym namiocie do ćwiczeń, ale też pokazać umiejętność segregacji śmieci czy wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w Internecie i w stosunku do zwierząt.

- Mieliśmy jedyną w Polsce stację sprawdzającą, czy dzieci potrafią zachować się w komunikacji miejskiej np. jadąc autobusem, wysiadając z niego czy kasując bilet. Połączyliśmy też na poszczególnych stacjach zadania z ochrony przeciwpożarowej z udzielaniem pierwszej pomocy, czy segregację odpadów ze skaleczeniem – dodał Maciej Gałęski.

– Startowałam już w tym konkursie, jak miałam sześć lat i było bardzo fajnie. Od tej pory wiele się nauczyłam i lubię pomagać innym, dlatego znów biorę w nim udział. Najważniejsze w trudnych sytuacjach jest opanowanie – mówiła Nikola Manowiec z IV klasy SP nr 3 w Złotoryi.

- Chodzę na treningi boksu, więc lubię rywalizację, a przy okazji możemy się wiele nauczyć, np. co zrobić, gdy ktoś ma atak padaczki – stwierdziła Milena Widziewicz z tej samej szkoły.
- Miałam już sytuację, że moja koleżanka wpadła na drzewo i leciała jej krew, zaprowadziłam ją do domu, przemyłam ranę wodą i założyłam plaster. Wiedziałam jak się zachować dzięki lekcjom w szkole i konkursowi „Uczę się bezpiecznie żyć” – dodała Majka Górska, z SP w Złotoryi.

Również nauczyciele uważają, że zajęcia praktyczne z zasad bezpieczeństwa są niezbędne w szkołach, a konkurs jest dobrym ich podsumowaniem. - Po rozgrywkach szkolnych okazało się, że Milena, Nikola i Majka mają największą wiedzę, dlatego dziś rywalizowały z innymi uczniami w Jeleniej Górze. Taki edukacyjny konkurs jest świetnym pomysłem, uczniowie mogą sprawdzić nie tylko swoją wiedzę, ale także umiejętności w konkretnych sytuacjach. Trzeba uczyć dzieci udzielać pierwszej pomocy od najmłodszych lat - powiedziała Urszula Markowska nauczycielka ze SP nr 3 w Złotoryi.

Jeleniogórscy uczniowie co roku są obecni na eliminacjach. – W konkursie międzyszkolnym w Jeleniej Górze zdobyłyśmy drugie miejsce, dlatego tym razem starałyśmy się wykonać zadania jak najlepiej. Fajnie, że co roku zgłasza się coraz więcej szkół i chętnych, bo to podnosi poprzeczkę rywalizacji. Najwięcej punktów można zdobyć za umiejętne przeprowadzenie resuscytacji – mówiła Natalia Zwolak z Jeleniej Góry.
Wczoraj konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: klas I – III i klas IV – VI. W pierwszej kategorii wygrała SP nr 2 w Jeleniej Górze, drugie miejsce zajęła SP nr 11 w Jeleniej Górze, a trzecie Publiczna Szkoła Podstawowa z Marciszowa. W drugiej kategorii I miejsce wywalczyła SP nr 11 z Jeleniej Góry, drugie SP nr 4 z Bolesławca, a trzecie Publiczna szkoła Podstawowa z Marciszowa.

Dzień wcześniej konkurs rozgrywał się w kategoriach wiekowych: klas 0 i gimnazjów. Wzięło w nim udział 18 drużyn i 33 zawodników (kat. Gimnazjum) ze szkół oraz przedszkoli leżących na terenie gmin zrzeszonych w Euroregionie NYSA po stronie Polskiej. W kategorii „zerówek” wygrało Miejskie Przedszkole nr 13 z Jeleniej Góry, drugie miejsce zajął Miejski Zespół Szkół nr 3 SP nr 2 z Bolesławca, a trzecie Miejskie Przedszkole nr 27 z Jeleniej Góry. W kategorii Gimnazja pierwsze miejsce wywalczyła uczennica z Gim. nr 1 w Jaworze, drugie miejsca zdobyła uczennica z Gimnazjum Publicznego w Marciszowie, a trzecie przyznano uczennicy Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Zwycięzcy otrzymali tytuł "Mistrz Euroregionu Nysa w Edukacji dla Bezpieczeństwa". Trzy najlepsze drużyny z każdego półfinału zmierzą się w finale, który odbędzie się 28 maja we Wrocławiu.

Organizatorem cyklicznych konkursów jest Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa wspólnie z Zarządem Województwa Dolnośląskiego. Konkurs wspierali: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Miasta Jelenia Góra, SP nr 11, służby mundurowe i wolontariusze z 1 LO w Jeleniej Górze. Nagrody dla dzieci ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
787
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group