Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 9714
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieci poznawały świat niepełnosprawnych

Niedziela, 6 października 2013, 7:52
Aktualizacja: 8:16
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dzieci poznawały świat niepełnosprawnych
Fot. Mea
Fundacja Aktywni XXI realizuje program rozwojowy i terapeutyczny. „Mam przyjaciół, więcej mogę” dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Jeleniej Górze przy DPS. Wczoraj (05.10.) odbyły się warsztaty socjoterapeutyczne prowadzone przez Bożenę Fijałkowską, na które zaprosiła gości – niepełnosprawnych młodych ludzi.

Program obejmuje cykl warsztatów socjoterapeutycznych, podczas których dziewczęta i chłopcy uczą się rozpoznawać swoje emocje i uczucia oraz przekazywać je. Odpowiednio prowadzona praca w grupie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, kształtuje pozytywny obraz samego siebie, rozwija empatię i samoświadomość. Jednym z celów tych zajęć jest uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz wdrażanie idei wolontariatu.

- Wprowadzam dzieci w wolontariat, tłumaczę dlaczego jest potrzebny i jak każdy może się w nim odnaleźć. Ostatnio malowaliśmy razem swoje dłonie i na palcach pisaliśmy w czym dzieci mogą pomóc innym. Tym razem uczestnicy uczyli się języka migowego. Pokazywałam, jak wygląda świat osób niewidomych poprzez zabawę z oczami zawiązanymi chustą. Dzieci mogły też porozmawiać z osobami niepełnosprawnymi o przeszkodach, jakie napotykają w swoim życiu – mówiła Bożena Fijałkowska, pedagog i terapeutka z Fundacji Aktywni XXI.

Warsztaty arteterapeutyczne, w których uczestniczą dzieci ze świetlicy ukierunkowane są na doskonalenie pracy w grupie, planowanie, komunikowanie się w zespole, prezentację swoich osiągnięć indywidualnych i zespołowych.

W ramach warsztatów arteterapeutycznych powstają prace, które są prezentowane bliskim i wzbudzają ich podziw oraz uznanie. Jest to znakomity sposób na wzmacnianie poczucia własnej wartości twórcy. Odpowiednie stopniowanie trudności pozwala uczyć planowania, doprowadzania rozpoczętych spraw do końca. Zwiększa poczucie odpowiedzialności i sprawstwa.

Dzieciom podobają się zajęcia i nowatorskie sposoby nauki. – Spotkania są fajne, umiem już pokazać swoje imię w języku migowym - podkreślał Adrian.

- Podobał mi się film o osobach niepełnosprawnych, który oglądaliśmy tydzień temu. Wiem, że ja też mogę im pomóc np. przeprowadzając innych przez przejście dla pieszych - powiedziała Renata.

- Mogliśmy troszkę poznać świat niewidomych. Z zawiązanymi oczami musieliśmy pokonać przeszkody, a pomagali nam w tym koledzy i koleżanki – zaznaczyła Oliwia.

Podjęte zostały też działania włączające dzieci do współpracy ze środowiskiem lokalnym. W ramach warsztatów teatralnych uczestnicy przygotowali występ z okazji Dnia Seniora. Spotkały się ostatnio z seniorami w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, natomiast 7.10. będą gośćmi seniorów w DPS Pogodna Jesień. Zawiozą im własnoręcznie wykonane techniką decoupage prezenty.

Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
780
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group