Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7753
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzieci łamały języki z Rybickimi

Środa, 18 listopada 2009, 8:32
Aktualizacja: 10:51
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Dzieci łamały języki z Rybickimi
Fot. TEJO
Chrząszcz brzmi w trzcinie, w czasie suszy szosa sucha, korale koloru koralowego – to tylko nieliczne ćwiczenia dykcyjne, które Tadeusz Rybicki, aktor Teatru Cinema oraz syn artysty Mateusz, zaproponowali najmłodszym jeleniogórzanom z przedszkola "Stokrotka". Areną interesującej terapii słowem i muzyką było Biuro Wystaw Artystycznych.

Polska fonetyka sprawia problemy nie tylko cudzoziemcom, lecz także rodakom. Dlatego kiedy my dorośli, mamy do czynienia takimi kłopotliwymi zlepkami językowymi, staramy się ich nie używać.

A jak namówić dzieci przedszkolne, aby poćwiczyły łamanie języka? Na pomysł zabaw edukacyjnych wpadło jeleniogórskie BWA organizując warsztaty teatralno-muzyczno-dykcyjne. Wczoraj biuro zaprosiło starszaków z Przedszkola Niepublicznego oraz duet: Tadeusz Rybicki, aktor teatru „Cinema” i jego syn Mateusz.

Najważniejsze zadanie: zjednać sobie dzieci zachęcić do uczestnictwa zostało wykonane na początku warsztatów. Udało się to z nawiązką. Ćwiczenia artykulacji i wymowy trudnych wyrażeń były przeprowadzane na zasadzie konkursów i zabawy, w których najmłodsi uczestniczyli bardzo chętnie.

Najpierw ćwiczono wypowiadanie pojedynczych słów, później całych zwrotów. Na końcu prowadzący prezentowali cale teksty z literatury. Aby zapanować nad żywiołowością i energią dzieci, wszystko odbywało się w ruchu. Uzupełnieniem były zajęcia muzyczne prowadzone przez Mateusza. Przedszkolaki poznawały instrumenty, mogły zobaczyć je z bliska, dotknąć. Dowiedziały co to są dźwięki wysokie, dźwięki niskie naśladowały ich wysokość głosem, pokazywały ruchami w zabawach proponowanych przez prowadzących.

Po około półtoragodzinnej zabawie zajęcia zakończono zbiorowym zdjęciem i dzieci udały się do przedszkola. Nasuwa się tylko pytanie: kto się bardziej zmęczył warsztatami – dzieci, czy dorośli ?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group