Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9514
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Działania Straży Miejskiej na Wszystkch Świętych

Czwartek, 31 października 2019, 12:33
Aktualizacja: Sobota, 2 listopada 2019, 6:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Działania Straży Miejskiej na Wszystkch Świętych
Fot. Straż Miejska
Straż Miejska w Jeleniej Górze, tak jak w latach ubiegłych, w szczególny sposób przygotowała się do służby na rzecz zapewnienia spokoju i porządku publicznego przed i w czasie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Strażnicy miejscy będą również wspomagać policyjną „Akcję Znicz”.

Już 31 października strażnicy miejscy będą kontrolowali okolice i tereny jeleniogórskich cmentarzy, służąc radą i pomocą mieszkańcom oraz interweniując wobec osób popełniających wykroczenia. W związku z tym, że wielu jeleniogórzan i przyjezdnych będzie odwiedzać groby swoich bliskich, funkcjonariusze skupią swoje działania głównie wobec:
- kierowców i pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego,
- osób zakłócających spokój i porządek, a także spożywających alkohol w rejonach nekropolii,
- handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących,
- osób zanieczyszczających i zaśmiecających miejsca publiczne,
- kieszonkowców grasujących w tych dniach na cmentarzach,
- nachalnie żebrzących oraz uciążliwych dla otoczenia osób pod wpływem alkoholu.

Prosimy również kierowców o zwracanie uwagi na znaki drogowe, które w bardzo wielu przypadkach będą obowiązywać do 3 listopada br. włącznie. W wielu miejscach czasowo ustawiono nowe oznakowanie, do którego należy się stosować. Prosimy też, żeby nie parkować w miejscach utrudniających wjazd i wyjazd lub przejazd innych pojazdów. Przypominamy o zakazie parkowania na chodnikach jeśli utrudnia to przejście pieszym lub zabrania tego oznakowanie, na miejscach dla inwalidów (jeśli nie posiadamy uprawnień) oraz w obrębie skrzyżowań - przypomina rzecznik.
Do pieszych apelujemy o rozsądek i rozwagę przy przechodzeniu przez jezdnię i zwiększoną ostrożność w miejscach gdzie odbywa się ruch pieszy i kołowy oraz stosowanie elementów odblaskowych po zmroku - dodał A. Wilimek.
Przestrzegamy również przed złodziejami oraz namawiamy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większej sumy pieniędzy oraz cennych przedmiotów. Przy każdej, ewentualnej próbie kradzieży lub innego niepokojącego zachowania, prosimy o zaalarmowanie najbliższego patrolu Straży Miejskiej pełniącego służbę w danym rejonie - kontynuuje rzecznik.

Co ważne, funkcjonariusze Straży Miejskiej na cmentarzach pojawią się także w nocy.

Co roku o tej porze roku na cmentarzach dochodzi do kradzieży kwiatów i zniczy, a nawet ozdobnych metalowych doniczek. Kobiety też padają ofiarami drobnych kradzieży, w tym głównie torebek z pieniędzmi. Dlatego Straż Miejska apeluje, aby osoby robiące porządki na grobach swoich bliskich, torby i torebki trzymały w zasięgu wzroku. W samochodach nie powinno się pozostawiać na widocznym miejscu drogocennych przedmiotów tj. aparaty fotograficzne, kamery, gotówkę, cenne ubrania itp. Straż Miejska radzi nie pozostawiać na grobach niezapalonych zniczy. Wiele osób znacznie wcześniej kładzie je na płycie grobu, żeby przyozdobić grób, zamiarem zapalenia znicza dopiero w Dzień Wszystkich Świętych. Tak pozostawiony znicz kusi oko złodzieja, bo może być wprowadzony ponownie do obrotu detalicznego. Straż Miejska radzi też znakować np. farbą w aerozolu kwiaty i ozdobne krzewy. Znakowanymi kwiatami czy krzewami złodziej nie będzie się interesował, bo istnieje u niego obawa, że mogą zostać rozpoznane przez właściciela. Należy spodziewać się także wielkiego zamieszania w obrębie cmentarzy. Strażnicy miejscy będą służyć w tych dniach głównie informacją i poradą. Nie oznacza to, że oporni bałaganiarze i kierowcy mogą czuć się bezkarni. Jeśli sytuacja tego będzie wymagała, funkcjonariusze sięgną do kieszeni po bloczek mandatowy. Warto więc w tym szczególnym okresie stosować się do ogólnie przyjętych zasad porządku publicznego i poleceń wydawanych przez strażników i policjantów - dodają strażnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group