• Środa, 22 stycznia 2020
  • Godz. 14:32
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 8543
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dyskutowali o przyszłości szkół zawodowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 czerwca 2017, 14:02
Aktualizacja: 14:09
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od przyszłego roku szkolnego – w związku z reformą oświaty – w polskim systemie edukacyjnym szkoły branżowe (I i II stopnia) zastąpią "zawodówki" – i to właśnie szkolenie zawodowe było tematem wczorajszego (5.06) spotkania przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej z samorządowcami, dyrektorami szkół i przedsiębiorcami.

Spotkanie odbyło się w auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, a głównymi prelegentami byli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek oraz Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty. Na spotkanie zjechali przedsiębiorcy z całego Dolnego Śląska, przedstawiciele samorządów z terenu naszego województwa oraz dyrektorzy szkół. Po wystąpieniach oficjeli był czas na dyskusję, wymianę spostrzeżeń i pytania.

Wojewódzka debata odbywała się pod hasłem "Młodzież - szanse - rozwój", a na poprzedzającej spotkanie konferencji prasowej Marzena Machałek podkreślała rolę i wagę szkolnictwa zawodowego. - MEN uważa, że nie będzie rozwoju gospodarki bez rozwoju kształcenia zawodowego. Wszyscy razem musimy o tym rozmawiać i wypracować wspólną i spójną strategię - podkreśliła Sekretarz Stanu w MEN.

Marzena Machałek zaznaczyła, że w dolnośląskim RPO (środki unijne) jest ponad 900 milionów złotych na edukację, z czego 250 mln na kształcenie zawodowe, a do tej pory wykorzystano ok. 16 procent z tych środków. - Dyskutujmy jak mądrze wykorzystać pieniądze, które są - mówiła wiceminister. Jednym z najważniejszych celów ma być stawianie na zawody, które są poszukiwane na rynku pracy. - Na Dolnym Śląsku tylko 5 proc. uczniów technikum uczy się zawodu w rzeczywistych warunkach - pytanie dlaczego? Dzisiaj gospodarka czeka na fachowców - kontynuowała M. Machałek, która chciałaby między innymi, aby spółki Skarbu Państwa (np. energetyczne) prowadziły szkoły w całości lub w części.

- Chcemy, aby pracodawcy dokładnie pokazali nam jakie konkretne umiejętności w danym zawodzie są potrzebne i weryfikowali to, czy dobrze to robimy - podkreślali przedstawiciele ministerstwa. W najbliższym czasie zapowiadana jest też nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która da możliwość kształcenia w szkole branżowej II stopnia wieczorowo, aby uczeń, który po szkole I stopnia chce już pracować, mógł wieczorowo dokształcać się.

Wśród planów rządu jest też wykorzystanie środków z Funduszu Pracy - w czasie, gdy jest niskie bezrobocie - na kształcenie zawodowe, aby uczeń szkoły branżowej mógł więcej zarabiać.

- Szkolnictwo zawodowe potrzebuje rewitalizacji - podkreślił Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. Na Dolnym Śląsku aktualnie 41 proc. młodzieży uczęszcza do liceów ogólnokształcących, 44 proc. do techników i zaledwie 15 proc. do zasadniczych szkół zawodowych, które w ramach reformy staną się szkołami branżowymi. W Polsce mamy obecnie 213 zawodów, z czego w dolnośląskich szkołach kształci się młodych ludzi w 133 zawodach. - Widzimy, że są tu pewne rezerwy. Mamy 3 strefy specjalne ekonomiczne: kamiennogórską, wałbrzyską i legnicką, które w sumie mają 25 klas patronackich. To fantastyczna wiadomość, ale czy nie mogłoby być ich więcej? - zauważył R. Kowalczyk.

W ostatnim czasie szkolnictwo zawodowe miało inny wymiar - pokutują sytuacje, gdzie o "zawodówkach" mówiło się źle. Teraz mamy dużo politologów, polonistów itp., tylko dla nich nie ma pracy - powiedział Zbigniew Ładziński, jeden z przedstawicieli pracodawców. - W mojej firmie podjąłem decyzję z moimi synami, żeby zatrudnić inżyniera - kierownika warsztatów szkolnych - jest u mnie szefem kontroli technicznej i zajmuje się uczniami. To był jeden z moich lepszych ruchów - wyznał prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 6-06-2017 15:23
Od dłuższego czasu dążono do tego aby większa część uczniów kończyła wyższe uczelnie. Uczenie się zawodu stało się passe..Teraz jest tak, że zawody wyginęły. W związku z tym nie ma kto pracować. A uczelni wyższych jak grzybów po desczu. Produkują bezrobotnych studentów bo i jakość kształcenia w takich szkołach niższa. Dobrze chociaż, ze zauważono tą sytuację, może wrócą dawne zawody i uczniowie będą chcieli się kształcić w różnych zawodach, których dzis brakuje.
~ 6-06-2017 15:27
A to nie było hasło ""Młodzież - szanse - rozwój - ZAPOMNIJCIE!!!"?
~Euro 6-06-2017 16:24
Ta miotła znowu w Jeleniej Górze
~ 6-06-2017 17:08
Pogonili dziadówe?
~Qqq 6-06-2017 18:13
Trzymam kciuki za powodzenie
~Qqq 6-06-2017 18:14
Tak trzymać i powodzenia
~Tosia 11 6-06-2017 18:31
Do |~| czy osoba pod tym tajemniczym znakiem wie co czyni? Przecież to namawianie do przemocy i to wobec funkcjonariusza państwowego.
~ 6-06-2017 19:26
Chcę poinformować tych chamów powyżej żeby mi w drogę nie wchodzili bo im te szczylowate młodociane gębulki dotkliwie obije !!!!!!!!!!!!!!!! Gotarło do gówniarzerii???!!!
~ 6-06-2017 19:42
Kodziarze nigdy nie przedstawiają się z imienia i nazwiska! Szkoły branżowe to doskonały pomysł!
~ 6-06-2017 19:46
to co ona jest? sekretarz czy sekretarka? mi bardziej na sekretarkę pasuje.
~Na tak 6-06-2017 20:19
Szkoły branżowe ,pewnie ,powinny być. Jak zwykle nadgorliwość gorsza od faszyzmu.Po co było likwidować szkoły? Co zmiana systemu, to zaraz manipulacje przy oświacie!
~I M 6-06-2017 20:51
Wylizała u prezesa posadę ale w Jeleniej jest zerem !!!!!!,
~Bambo 6-06-2017 21:16
HA, ha, ha,... Z tych ( co niektórych) komentarzy wynika, że dyskusja zeszła na psy!!! Nie obrażając naszych czworonożnych przyjaciół - oczywiście... W co niektórych komentarzach przejawia się wyższy poziom egzotyki języka polskiego. Najwidoczniej tego od dłuższego czasu uczyli w szkołach...
~Prlwraca 6-06-2017 21:50
Szkoły zawodowe to wymysł komunizmu. Teza iż wysokie bezrobocie w Polsce wynikało z tego że pracodawcy szukają kucharzy, spawaczy itp a bezrobotnymi są wykształceni absolwenci uczelni wyższych właśnie runął. W Polsce nie ma już bezrobocia.
~no i co? 6-06-2017 21:59
Polikwidowano szkoły zawodowe, zniszczono maszyny i urządzenia, które sluzyly do nauki zawodu. Teraz brakuje takich zawodow jak: szewc, stolarz, tapicer, krawiec, murarz, a mamy bankowcow.Teraz trzeba dużo pieniędzy, żeby było tak jak przed likwidacja "zawodowek"
~pff 7-06-2017 0:12
Powoli odkrywają karty. Polacy mają być niedouczonymi gamoniami, wykonującymi zawody z XIX wieku. Oj , bekniecie pisiaki, strasznie bekniecie....
~ 7-06-2017 0:17
PiS ma niestety rację! Obecny poziom i zakres kształcenia w niczym nie przystaje do potrzeb. Szkoły tworzą armię matołów nieprzystosowanych do samodzielnej egzystencji! Naprawiać trzeba od podstawówki!
~ 7-06-2017 6:02
Tym z PO-PSL-SLD-SB-KGB pozo zlodziejami, ,oszustami,i kapusiami i zdrajcami to nikt nie pasowal.
~@#$%^&*( 7-06-2017 7:18
Zapchano studentami mierne uczelnie, które powstały z dotacji unijnych po to, aby całe roczniki nie występowały w statystykach dla bezrobotnych. A jaki poziom tego wszystkiego to widzimy na przykładzie najlepszych uczelni polskich, które w rankingach lądują na miejscach 500 - 600 na świecie. Na takich "wykształconych" ale nie dokształconych czekały zmywaki na Zachodzie, w najlepszym wypadku niemieccy pracodawcy przyuczający pracowników do swoich potrzeb. Polityka postkolonialna.
~@#$%^&*( 7-06-2017 7:37
Polska gospodarka potrzebuje dobrze wykwalifikowanych i opłacanych pracowników, którzy maja pojęcie jak posługiwac się narzędziami i maszynami a nie znać to tylko z teoretycznego wykładu z jakiejś pseudo-uczelni. Nie możemy całej naszej produkcji oddać Niemcom czy Chińczykom, ani nie mozemy polegac na migrantach Oni przyjdą (jak Ukraińcy) i pójdą (gdy unia otworzy) drzwi. Polska musi wykorzysyać a nie marnowac potencjału ludzkiego.
~rodzic44 7-06-2017 8:24
Szkoły branżowe , gdzie one są. Mój syn chce być monterem sieci i urządzeń sanitarnych a nie może iść do żadnej szkoły. Mechanik kształci tylko mechaników samochodowych inne szkoły kucharzy i sprzedawców , a gdzie mają kształcić się lakiernicy , blacharze, stolarze itp zawody. Kiedyś w Mechaniku były klasy zawodowe,które kształciły po 20 zawodów a teraz nie , bo miasto nie daje pieniędzy, na klasy wielozawodowe .......
~do wyżej 7-06-2017 8:58
Cześć rodzicu44...masz mądrego syna. Niestety taka nasza fatalna rzeczywistość. A można by wprowadzić model niemiecki, chyba najlepszy na świecie czyli kształcenie dualne. Kształci firma/zakład i szkoła - przy czym większa rola zakładu. W DE kształcony dostaje 600-900 euro a dodatkowo (jak branża intensywnie potrzebuje pracownika) firma kusi atrakcjami, no opłaca kurs prawa jazdy.
~PiS to oszustwo 7-06-2017 22:03
Znów ta toporna potworna deforma

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group