Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 7886
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dyskryminacja OSP Wiejska?

Wtorek, 5 października 2021, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Dyskryminacja OSP Wiejska?
Fot. OSP Wiejska
To kolejny przykład dyskryminacji naszej jednostki przez miejskich urzędników, tymczasem w tej sprawie chodzi o bezpieczeństwo jeleniogórzan – tak o odrzuceniu na etapie oceny merytorycznej projektu zgłoszonego przez Ochotniczą Staż Pożarną Wiejska do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 mówi jej naczelnik Łukasz Szeszko.

Do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 strażacy z ul. Wiejskiej złożyli projekt pod nazwą „Bezpieczeństwo Mieszkańców Naszym Priorytetem”, który wynosił 500 000 zł Środki te druhowie chcieli przeznaczyć na zakup pojazdu typu bus ze specjalistyczną przestrzenią bagażową z napędem na wszystkie koła, dron wraz z kamerą oraz przyczepę służącą do szybkiego napełniania worków z piaskiem.

Jak podkreślają strażacy z Wiejskiej, żadna jednostka w naszym regionie nie posiada takiego sprzętu, który jest znacznym ułatwieniem w przypadku działań związanych z podtopieniami. Mimo to na etapie oceny merytorycznej projekt przez nich przedstawiony uzyskał negatywną ocenę urzędników. Strażacy skorzystali jeszcze z prawa do odwołania od tej decyzji, lecz to też zostało odrzucone

Nasza jednostka od dawna jest traktowana przez Miasto po macoszemu - mówi Łukasz Szeszko. - Urzędnicy blokują wydanie dokumentów uprawniających strażaków do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, nie pozwala kupować mundurów za dotację którą wypłaca, każe oddawać pieniądze za zakupy, które wydajemy na utrzymanie gotowości bojowej. Jednak najbardziej dotyka nas to, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest kosztem dla naszych włodarzy, a nie inwestycją w ich bezpieczeństwo. Tymczasem nasza jednostka bardzo często uczestniczy w akcjach, gdy po podtopieniach zagrożone jest życie i mienie jeleniogórzan. Co więcej - decyzją zarządu naszej jednostki z dnia 1 maja powołaliśmy specjalną grupę poszukiwawczo - przeciwpowodziowej. W jaki sposób może ona jednak realizować swoje zadania nie posiadając łodzi?
Przyczyną odrzucenia wniosku zgłoszonego przez OSP Wiejska do JBO 2022 jest fakt, że jednostka ta nie realizuje zadań ratownictwa specjalnego – informuje Izabela Stywryszko z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta. - W związku z tym, zakup sprzętu założonego w projekcie jest bezzasadny, dodatkowo wygeneruje koszty utrzymania bieżącego. W razie konieczności użycia specjalistycznego sprzętu, może być on udostępniany  w ramach współdziałania z innymi jednostkami.
W związku z tym, że ochrona przeciwpowodziowa to system, wprowadzone są rozwiązania systemowe, a nie oparte na indywidualnym podejściu do jej określania i określania sobie zadań z zakresu ratownictwa specjalnego – dodaje dyrektor Departamentu Prezydenta UM Jerzy Zębik. - System nie przewiduje istnienia grup poszukiwawczo – przeciwpowodziowych, ponieważ działania poszukiwawcze i przeciwpowodziowe to dwie odrębne dziedziny, wymagające innego przygotowania sprzętowego i kwalifikacyjnego dla ratowników. Tworzenie grupy poszkiwawczo - przeciwpowodziowej w oparciu o uchwałę Zarządu OSP jest całkowicie bezzasadne. Włączenie jednostki OSP do siatki podmiotów realizujących specjalistyczne czynności ratownicze przeprowadza się po przeanalizowaniu potrzeb w ramach zabezpieczenia operacyjnego powiatu przez Komendanta Miejskiego PSP po uzgodnieniu z jednostkami samorządu terytorialnego jako organem odpowiedzialnym za funkcjonowanie OSP.

Twoja reakcja na artykuł?

7
11%
Cieszy
15
24%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
28
45%
Złości
10
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
370
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
29%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group