Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 2942
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dyplomy w kryptoreklamie?

Sobota, 12 lipca 2008, 7:54
Aktualizacja: Niedziela, 13 lipca 2008, 7:29
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Dyplomy w kryptoreklamie?
Fot. TEJO
W dwóch liceach maturzyści, odbierający świadectwo dojrzałości, dostali je w teczkach reklamujących Wyższą Szkołę Menedżerską z Legnicy z siedzibą w Jeleniej Górze. Jej kanclerz to były prezydent miasta, dobry znajomy dyrektorów wspomnianych placówek oświaty. Sprawa skończy się w prokuraturze.

Chodzi o dwa renomowane licea: I LO im. Żeromskiego i II LO im. Norwida. Jej dyrektorzy: Paweł Domagała i Jadwiga Dąbrowska znani są z lewicowych sympatii. Domagała nawet kandydował z SLD na posła w ubiegłym roku i był radnym z list tej formacji. Z kolei kanclerzem WSM jest Józef Kusiak, były prezydent miasta i lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Byłem zdumiony, gdy zobaczyłem świadectwo w teczce reklamującej szkołę kierowaną przez pana Kusiaka. Większość z nas wie, że to dobry znajomy naszej dyrektor – powiedział nam Konrad, jeden z absolwentów II LO.
Ale nie on jeden uznał rozdawanie świadectw maturalnych w teczkach reklamujących wyższą uczelnię w Legnicy za przekroczenie dobrych obyczajów. Kilku maturzystów dotarło do Oliwiera Kubickiego, pełnomocnika jeleniogórskiego oddziału stowarzyszenia Stop Korupcji.

– Wszyscy byli oburzeni, że tak szczególny dzień został wykorzystany na prowadzenie akcji marketingowej jednej tylko uczelni – wyjaśnia Oliwier Kubicki. – Zupełnie inna sytuacja byłaby, gdyby na korytarzu stał stół z materiałami reklamowymi różnych uczelni, również WSM – dodał.

Dla Kubickiego jest to oczywiste i jest pomocną informacją. Jednak świadectwa opakowane w teczkę tej uczelni były co najmniej nieeleganckie. – Postanowiłem złożyć w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa korupcji. Niech prokuratura sprawdzi, czy uczelnia zapłaciła szkołom za reklamę. W jaki sposób teczki trafiły do liceów? Czy podpisano stosowną umowę?

– Niech się Kubicki zajmie poważnymi sprawami, a nie pisaniem donosów o nic – powiedział nam zdenerwowany Józef Kusiak, kanclerz WSM w Legnicy. – To był nasz autorski pomysł i jest od kilku lat stosowany w Legnicy, Głogowie, Jaworze czy Zgorzelcu. Zamiast wydawać pieniądze na reklamę w gazetach czy w radiu, zamawiamy estetyczne teczki i za darmo proponujemy szkołom, żeby w nich wręczano świadectwa. Inne uczelnie przecież też tak mogą zrobić.

Zdaniem jeleniogórskiego rzecznika praw konsumenta, Jadwigi Reder-Sadowskiej, rozdawanie świadectw maturalnych w teczkach jednej uczelni to element nieuczciwej konkurencji.
– Reklama trafia tutaj do młodych w bardzo szczególnym momencie. Wręczenie świadectwa dojrzałości pamiętamy przez całe życie, więc i szkoła którą młodzi ludzie zobaczą na teczkach, zapadnie im w świadomość. Uczelnia ma prawo ofiarować swoje materiały promocyjne komu chce. Natomiast dyrekcje szkół powinny być bardzo wstrzemięźliwe w ich wykorzystaniu. Teraz zaprotestować mogą inne szkoły wyższe, które w ten sposób są dyskryminowane.

Niż demograficzny dociera już do poziomu uczelni i walka o studenta staje się coraz bardziej bezpardonowa. Nowe kierunki, lepsze warunki socjalne i inne zachęty ma w swoim repertuarze każda szkoła. Jeśli pomysł WSM podchwycą inni, maturzysta będzie wychodził z uroczystości wręczenia świadectw z naręczem materiałów promocyjnych. Czy im się to spodoba? Po tegorocznych reakcjach widać już, że nie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group