Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 5428
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dyplomanci PSM nagrodzeni oklaskami i obsypani kwiatami

Środa, 20 kwietnia 2011, 22:17
Aktualizacja: Czwartek, 19 maja 2011, 19:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dyplomanci PSM nagrodzeni oklaskami i obsypani kwiatami
Fot. TEJO
Dla niektórych było to ukoronowanie szkolnej muzycznej kariery, dla innych – dopiero wstęp do dalszych występów przed rozpoczęciem wyższej muzycznej edukacji. Mowa o tegorocznych absolwentach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki, którzy dziś jako soliści wystąpili na estradzie Filharmonii Dolnośląskiej.

Licznie przybyłych na tradycyjny koncert słuchaczy – głównie bliskich, rodziny i kolegów młodych artystów – przywitała Agnieszka Cel, która prowadziła koncert. Wśród widowni zasiadła Urszula Borkowska, dyrektor PSM I i II stopnia, dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej Mirosława Hejne oraz Wiesława Tobiasz z PSM I stopnia im. Janiny Garści z Cieplic.

Agnieszka Cel – przedstawiając repertuar – zarysowała sylwetkę każdego z wykonawców. Nie wszyscy chcą związać się z muzyką, ale większość tegorocznych dyplomantów zamierza jednak kontynuować muzyczną przygodę na studiach (a niektórzy już są studentami uczelni muzycznych). Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Maestry Eweliny Rożek, która na co dzień prowadzi zajęcia ze szkolną orkiestrą.

Na początek – mocna pozycja: polska premiera utworu Eugene’a Magalifa „Colibri” na flet i orkiestrę smyczkową. Pełne rytmicznej werwy i oparte na dialogu instrumentów dzieło zagrała solo Sonia Watras (nauczyciel Edward Sytianko). Później zabrzmiały dźwięki baroku: Alina Gregorczyk (obój, nauczycielka Irena Maciejewska) wykonała Koncert d-moll na obój i orkiestrę T. Albinioniego. Na koniec pierwszej części – doza klasyki i Katarzyna Pełka (waltornia, nauczyciel M. Rajkowski) w mozartowskim Koncercie Es-dur na róg i orkiestrę.

Po przerwie pianistycznym kunsztem oczarowała Katarzyna Mielniczyn (nauczyciel Irina Oleszkiewicz), która z gracją wykonała pierwszą część Koncertu fortepianowego a-moll Hummela. Później swoje nieprzeciętne możliwości wokalne zaprezentowała znana już z występów z Filharmonii Dolnośląskiej Katarzyna Białkowska (nauczycielka A. Lemiszka). Absolwentka wykonała Arię Anusi z III aktu Opery „Wolny strzelec” Karola Marii Webera. Uwagę publiczności przykuł nie tylko śpiew solistki, lecz także jej oryginalny kostium.

Na finał – bodaj najbardziej „widowiskowy” (jeśli można to tak określić) utwór: Navarra Pabla de Sarasate’ego na dwoje skrzypiec. Instrumenty trafiły do rąk Anny Kosińskiej i Joanny Maciejewskiej. Pierwsza pani jest tegoroczną dyplomatką, druga – skończyła PSM I i II stopnia rok temu. Młode artystki dedykowały wykonanie dzieła Hiszpana swojej Pani Profesor Ludmile Sołowiewicz i wyraziły to wzruszającym i pełnym ciepła oraz wdzięczności listem. Po koncercie na estradę weszli goście imprezy z naręczami kwiatów, gratulacjami i podziękowaniami za udany muzyczny wieczór.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group