Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3762
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dyktando dla gimnazjalistów z rzekotką i hochsztaplerem

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 kwietnia 2014, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 8:12
Autor: Org
Fot. Weronika Gromada
W cieplickim II LO im. C. K. Norwida odbyło się 7. Dyktando dla Gimnazjalistów. Organizatorkami ortograficznego sprawdzianu były Anna Koziara i Halina Lejczak.

Uczestników bardzo serdecznie przywitała dyrektor szkoły i Iwona Kumek podkreślając, że w dobie skrótów myślowych i językowych, zamkniętych we wszechobecnych SMS-ach i emotikonach, znajomość poprawnej pisowni jest coraz rzadsza, szczególnie wśród młodzieży. Dlatego uczniowie, wyłonieni w szkolnych eliminacjach, stanowią grupę wyjątkową i należy się im szacunek i uznanie.

Warto podkreślić, że poprzez dyktando szkoła stara się upowszechnić hasło propagowane przez profesora Andrzeja Markowskiego, a zawarte w Wielkim słowniku ortograficznym języka polskiego: Nieznajomość ortografii nie jest grzechem, grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania.

Tekst tegorocznego dyktanda pt.: "Przyjaciele na wędrówce" napisała uczennica klasy 1D Karolina Brażnikow, zdobywczyni 3. miejsca w konkursie ortograficznym dla szkół ponadgimnazjalnych. I nie należał on do łatwych, jak stwierdzili gimnazjaliści i ich nauczyciele. Problem stanowiły między innymi słowa: niby-szyk, nowosądeczanin, hochsztapler, ekspolicjant, pseudowczesnoromański, nurzać się, hiper niezguła, rzekotka.

Dyktando zostało sprawdzone przez uczennice klasy 3 A- humanistycznej pod czujnym okiem autorki i polonistek. Czas oczekiwania na wyniki wypełniony został występem Justyny Sieniuć, która zaprezentowała swoje autorskie piosenki i przeczytała najnowsze wiersze.

Dyktando wygrał Daniel Wójtowicz, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach przygotowany przez Elżbietę Michalską; miejsce drugie zajęła Anna Trybalska z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze przygotowana przez Ewę Gostkowską; miejsce trzecie zajęła Dominika Gławdecka z Gimnazjum nr 3, którą przygotowała Aneta Niedzielska. Przyznano też wyróżnienia za miejsce czwarte dla Natalii Schlitzke z Gimnazjum nr 4, którą przygotowała Anna Fabin-Papaj oraz Maury Zaniewskiej z Gimnazjum nr 1 przygotowanej przez Renatę Siwy.

Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na kolejnych Gimnazjalnych Mistrzów Ortografii. Następne dyktando za rok, na prima aprilis 2015.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

rymcycymcy 6-04-2014 12:02
Rzekotka i hochsztapler !? :) ...to było na każdym dyktandzie jakie pisałem po prostu standardem ! :) ...podobnie jak "gnieżdżące się na poddaszu jerzyki" ! ...albo "szefowej szew się rozpruł" ! :)
~ 6-04-2014 21:50
Świetny konkurs! W sam raz dla redachtorów Jelonki.
~ 7-04-2014 6:30
Ortografia jest rownie wazna jak religia w szkole
~ 7-04-2014 23:51
Brawa dla Daniela Wójtowicza i jego nauczycielki Pani Elżbiety Michalskiej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group