Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9153
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dwie nowe pracownie chlubą szpitala

Środa, 26 stycznia 2011, 15:45
Aktualizacja: Czwartek, 27 stycznia 2011, 15:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dwie nowe pracownie chlubą szpitala
Fot. Angela
Mają bardzo nowoczesne wnętrze i wyposażenie oraz przyczynią się do podniesienia świadczonych usług do najwyższego poziomu – mowa o dwóch pracowniach: leku cytostatycznego oraz żywienia pozajelitowego, które dzisiaj otwarto w aptece Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Takie pracownie na Dolnym Śląsku są tylko dwie.

Pracownie są bardzo nowoczesne i spełniają szereg wymogów: dostosowanie wentylacji, posiadanie klimatyzacji oraz nowoczesnego sprzętu. Dziennie w pracowni leku cytostatycznego sporządzane będzie około 60 – 70 dawek leku. W pracowni żywienia pozajelitowego będą natomiast sporządzane dawki pokarmów z dokładnie wyliczonym składem: aminokwasów, glikozy czy tłuszczy. Zarówno leki, jak i żywność będą transportowane na oddziały specjalną windą, dzięki czemu ograniczony będzie ich kontakt z osobami postronnymi.

– Obie jednostki są pracowniami receptury jałowej. W pracowni żywienia pozajelitowego będą sporządzane mieszaniny żywienia dla pacjentów, którzy nie mogą być odżywiani drogą naturalną. Natomiast w pracowni leku cytostatycznego będą sporządzane leki dla pacjentów oddziału onkologicznego, leczonych w tutejszym szpitalu z powodu choroby nowotworowej. Dzięki tym pracowniom usprawni się funkcjonowanie szpitala, podwyższy jakość usług, a leki podawane pacjentom będą o najwyższej jakości. Leki będą sporządzane w warunkach jałowych, a jednocześnie zabezpieczających pracowników przez ich szkodliwym i toksycznym działaniem – mówi Małgorzata Miazga, kierownika Apteki Szpitalnej w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze.

Powstanie takich pracowni w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze wynikło z potrzeb szpitala i pacjentów. Placówka od wielu lat w ramach oddziału intensywnej opieki medycznej stosowała bardzo skomplikowane programy żywienia do i pozajelitowego związane z bardzo zaawansowanymi zaburzeniami u pacjentów z różnymi schorzeniami.

Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze: – To wymagało przygotowania specjalnych porcji żywieniowych w warunkach niemal laboratoryjnych pod nadzorem farmaceuty i lekarza. Jako szpital wojewódzki swoją opieką obejmujemy około 450 tys. podopiecznych, czyli dawne województwo jeleniogórskie.

Wśród nich jest kilkadziesiąt osób, które wymagają naszego leczenia w takiej formie. Dotychczas posiadaliśmy takie pracownie, ale nie były one na takim stopniu zaawansowania technologicznego. Obecnie te dwie nowoczesne pracownie odpowiadają wszelkim przepisom i wymogom prawa farmaceutycznego.

Liczymy na to, że NFZ dostrzeże, że na terenie województwa mamy tylko dwie takie pracownie, z czego jedną w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a drugą właśnie w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze, i że przełoży się to na ich funkcjonowanie – ma nadzieję dyrektor Woźniak.

W pracowni na stałe pojawi się dwóch magistrów farmacji, którzy będą ściśle współpracowali z lekarzami. Nad całością będzie czuwała kierownik apteki, Małgorzata Miazga. Podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia nie zabrakło posłanki Elżbiety Zakrzewskiej, Huberta Papaja, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, Ewy Czyżewskiej, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, Stanisława Schuberta, prezesa karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Byli przedstawiciele zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz NFZ, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, ordynatorzy oraz pielęgniarki. Swoje wystąpienie mieli Olga Fedorowicz, konsultant wojewódzki w dziecinie farmacji aptecznej, Bożena Maćkowiak, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej, Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej oraz Marcin Mielczarek, który mówił o roli pracowni leku cytostatycznego oraz pracowni żywienia pozajelitowego we współczesnej medycynie.

Zgromadzonym gościom zaprezentowano również film obrazujący funkcjonowanie pracowni. Ze względu na sterylność pomieszczenia, nie wpuszcza się tam osób postronnych.

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group