Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6749
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dwie nowe pracownie chlubą szpitala

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 26 stycznia 2011, 15:45
Aktualizacja: Czwartek, 27 stycznia 2011, 15:33
Autor: Angela
Fot. Angela
Mają bardzo nowoczesne wnętrze i wyposażenie oraz przyczynią się do podniesienia świadczonych usług do najwyższego poziomu – mowa o dwóch pracowniach: leku cytostatycznego oraz żywienia pozajelitowego, które dzisiaj otwarto w aptece Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Takie pracownie na Dolnym Śląsku są tylko dwie.

Pracownie są bardzo nowoczesne i spełniają szereg wymogów: dostosowanie wentylacji, posiadanie klimatyzacji oraz nowoczesnego sprzętu. Dziennie w pracowni leku cytostatycznego sporządzane będzie około 60 – 70 dawek leku. W pracowni żywienia pozajelitowego będą natomiast sporządzane dawki pokarmów z dokładnie wyliczonym składem: aminokwasów, glikozy czy tłuszczy. Zarówno leki, jak i żywność będą transportowane na oddziały specjalną windą, dzięki czemu ograniczony będzie ich kontakt z osobami postronnymi.

– Obie jednostki są pracowniami receptury jałowej. W pracowni żywienia pozajelitowego będą sporządzane mieszaniny żywienia dla pacjentów, którzy nie mogą być odżywiani drogą naturalną. Natomiast w pracowni leku cytostatycznego będą sporządzane leki dla pacjentów oddziału onkologicznego, leczonych w tutejszym szpitalu z powodu choroby nowotworowej. Dzięki tym pracowniom usprawni się funkcjonowanie szpitala, podwyższy jakość usług, a leki podawane pacjentom będą o najwyższej jakości. Leki będą sporządzane w warunkach jałowych, a jednocześnie zabezpieczających pracowników przez ich szkodliwym i toksycznym działaniem – mówi Małgorzata Miazga, kierownika Apteki Szpitalnej w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze.

Powstanie takich pracowni w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze wynikło z potrzeb szpitala i pacjentów. Placówka od wielu lat w ramach oddziału intensywnej opieki medycznej stosowała bardzo skomplikowane programy żywienia do i pozajelitowego związane z bardzo zaawansowanymi zaburzeniami u pacjentów z różnymi schorzeniami.

Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze: – To wymagało przygotowania specjalnych porcji żywieniowych w warunkach niemal laboratoryjnych pod nadzorem farmaceuty i lekarza. Jako szpital wojewódzki swoją opieką obejmujemy około 450 tys. podopiecznych, czyli dawne województwo jeleniogórskie.

Wśród nich jest kilkadziesiąt osób, które wymagają naszego leczenia w takiej formie. Dotychczas posiadaliśmy takie pracownie, ale nie były one na takim stopniu zaawansowania technologicznego. Obecnie te dwie nowoczesne pracownie odpowiadają wszelkim przepisom i wymogom prawa farmaceutycznego.

Liczymy na to, że NFZ dostrzeże, że na terenie województwa mamy tylko dwie takie pracownie, z czego jedną w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a drugą właśnie w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze, i że przełoży się to na ich funkcjonowanie – ma nadzieję dyrektor Woźniak.

W pracowni na stałe pojawi się dwóch magistrów farmacji, którzy będą ściśle współpracowali z lekarzami. Nad całością będzie czuwała kierownik apteki, Małgorzata Miazga. Podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia nie zabrakło posłanki Elżbiety Zakrzewskiej, Huberta Papaja, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, Ewy Czyżewskiej, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, Stanisława Schuberta, prezesa karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Byli przedstawiciele zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz NFZ, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, ordynatorzy oraz pielęgniarki. Swoje wystąpienie mieli Olga Fedorowicz, konsultant wojewódzki w dziecinie farmacji aptecznej, Bożena Maćkowiak, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej, Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej oraz Marcin Mielczarek, który mówił o roli pracowni leku cytostatycznego oraz pracowni żywienia pozajelitowego we współczesnej medycynie.

Zgromadzonym gościom zaprezentowano również film obrazujący funkcjonowanie pracowni. Ze względu na sterylność pomieszczenia, nie wpuszcza się tam osób postronnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~IZA 26-01-2011 17:06
WSPANIALA SPRAWA DLA POTRZEBUJACYCH...ALE ZYCZE WSZYSTKIM,ABYSMY NIE MUSIELI KORZYSTAC Z TYCH UDOGODNIEN!!!
~ 26-01-2011 17:58
A ja mam pytanie: jak tam badania krwi? Czy już są dobre, czy też co posiew, to bakteria z rodziny kałowatych?
~odwiedzający 26-01-2011 18:45
nie przesadzaj bo z punktu mojego jako odwiedzajacy chorego chirurgii to pacjenci tez nie mają zadnego szacunku zachowują się w sposób wulgarny, wręcz chamski co nie którzy pacjenci w sposób SPECJALNY potrafi wyprowadzic z równowagi personel szpitala traktują personel jak służących jak im nie po nosie to zastraszają najlepiej polecą opiszą personel a swoich brudów nie którzy pacjenci co narobili i rbią dalej brudy w życiu swoim i czyims nie widzą telko czyjes wyciągaja widzą >> obecnie odwiedzajacy chorego na Chirurgii Onkol
~Do obrońcy 26-01-2011 18:53
>>Odwiedzający, aż widzę, ale ty patrzysz z pozycji konowała. Zawsze możesz zmienić zawód i na przykład iść do Sznajd.... do Radomierza.
~m13 26-01-2011 18:54
pracownie nowe ok a kiedy szpital zapewni dostep do poradni choc takich jak ma legnica/ hematolog,por.ch,zakaznych,reumatolog,nefrolog,..no i neurochirurg..itp/ to chyba wstyd ze w naszym wojewodzkim miescie szpital nie zapewnai takich specjalistow ps. i prosze nie mowic ze to nie od dyrekcji szpitala zalezy.. bo wlasnie za to sie rozlicza kazda dyrekcje szpitala a nie za udane otwarcie
~odwiedzajacy 26-01-2011 19:02
nie jestem żadny obrońca tak sie składa ze mam na oddziale z rodzinki mojej chorego i widze pacjentów i personel a nawet akurat przebywa taki ancymonek- pacjent ze sam bym go wyrzucił przez okno także nie oczerniaj innych ani nie wybielaj bo nie jesteś od tego weź sie za robote trzeba chodniki po odgarniac
~Zenek 26-01-2011 19:26
http://grawbank.tk/421/zenek
~onlyRP 26-01-2011 19:31
....ale mordy! Tylko chłopaki w czarnych swetrach przystojni, ale reszta.....
~ 26-01-2011 21:25
Niestety, pierwsza wypowiedz smutna. ale prawdziwa. Mialem podobne zdarzenie w lecie na pogotowiu. Nie dosc, ze sam placilem za usluge (nie mieszkam w Polsce) to jeszcze dostalem opier.... od lekarki ZA NIC. No coz, praca lekarzy, pielegniarek jest trudna i odpowiedzialna, szczegolniie w Polsce. Czesto malo platna (pielegniarka na zachodzie zarabia na reke 2 tys. Euro).Ale przeciez SAMI TA PRACE WYBRALI!!!! ja wiem, jak w Polsce dziala sluzba zdrowia.Lekarze to bogowie w bieli a pielegniarki czesto napuzone damulki. Nic tam wam nowoczesna pracownia nie pomoze. Tu prawie wszystko zalezy od czlowieka.
~lolox 26-01-2011 21:48
HAHA. A ja w środku byłem - w zeszłym roku przed rozpoczęciem remontu. Pomieszczenia są faktycznie najwyższych lotów!
~chorowitek 26-01-2011 22:29
Szkoda pieniędzy na te nowe gabinety jak personel jest do niczego,żadnemu z chorych nie pomogą te cuda jak personel nie nauczy się traktować z szacunkiem ludzi cierpiących. Nadęci lekarze, którzy nie potrafią rozmawiać z pacjentem na temat jego zdrowia,chamskie odzywki pielęgniarek,które mają problemy z alkocholem i używkami a nocki przesypjają,a pacjenci im umierają,a oni bezdusznie przechodzą nad tym do porządku dziennego.
~matmoska 26-01-2011 22:59
tam gdzie kończy się zdrowy rozsądek...zaczyna się farmakologia...:) pozdrawiam grono nauczycieli:)
~matmoska 26-01-2011 23:08
chłopaki ze zdjęcia nr 1 to chłopaki, które zasługują na największe uznanie:) tacy skromni a nie powinni:)
~pacjent 27-01-2011 8:49
CO SIĘ TAK PRZYCZEPILIŚCIE CHIRUR ONKOLOGICZNEJ trafiłem nagle odrazu byłem operawony i jestem zadowolony jak i z LEKARZY tak i PILĘGNIAEK a mają naprawde sporo roboty ciągle biegają POZDRAWIAM CHIRURGIE ONKOL
~ttt 27-01-2011 10:30
co z tego na kase chrych dostaniesz sie za 2 lata tam a jak dasz w łapa to od ręki,żygać się chce tą sl zdrowia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 27-01-2011 11:21
Kiedy doczekamy się przepisów unijnych,jest za mało pielęgniarek na oddziałach ,
~ivo 27-01-2011 12:01
Za każdym razem kiedy pojawi się temat CHIRURGIA ONKOLOGICZNA następuje opis drakońskich scen jak z dobrego filmu typu horror ,jacy to LEKARZE nie uczciwi bez duszni a PIELĘGNIARKI to już w ogóle samo zło tego oddziału i margines społeczny,pozbawiony wszelkich zasad i uczuć na czele z P.ODDZIAŁOWĄ za przeproszeniem.Będąc wielotygodniowym pacjentem tego oddziału miałem okazje dzień i noc doświadczyć jak jest traktowany personel przez tak zwanych miłych i b..u ducha winnych pacjentów.Jak padają pod ich kontem obelżywe słowa i nieuprzejmości .Często oddział robi się przechowalnią dla starszych osób którzy są nam zawadą w domu i czujemy nie smak żeby podetrzeć im t..ek.POZDRAWIAM CHIRURGIE ONKOLOGICZNĄ
~piguła 27-01-2011 14:53
Oceniać naszą pracę w sposób negatywny bardzo łatwo ! Popracowac przy łóżku pacjenta ciekawe ilu z krytykujących by wytrzymało! Piszecie o nas ,że same taka prace wybrałyśmy - fakt! Ktoś pupy musi myć - rodzina odwiedzająca rzadko to robi! Możemy wyjechać i pracować za godne pieniądze tylko kto wtedy będzie odwalał w szpitalu czarna robote przy pacjencie w Polsce ? Szanujmy się nawzajem , a życie stanie się naprawde lepsze! Za uśmiech odpowie uśmiech , za chamstwo ciekawe co? Pielęgniarka to nie robot to też człowiek !!!
~ja 27-01-2011 15:00
Popieram Pigułe! Proponuje Panie Ivo wolentariat w szpitalu ciekawe ile Pan wytrzyma ?
~ 27-01-2011 17:59
do piguly- pielegniarka to nie zawod, to powolanie. Jesli nie czujesz powolania -zrezygnuj z zawodu, bo nigdy nie bedziesz dobra pielegniarka. Szanowac sie wzajemnie, powiadasz? tak , jak zostalem potraktowany przez pielegniarki i lekarke na pogodowiu w lecie nie ma nic wspolnego z szacunkiem. Tfu!! nie zycze nikomu zlamania zwyklego i nieskomplikowanego (nadgarstek) w miescie Jelenia Gora. Bedziesz potraktowany jak natret. Panie chcialy sie wyspac, bo byla noc. Ja zlamalem nadgarstek wprawdzie po poludnu, ale w nocy reka napuchla i niestety nie dalo sie wytrzymac. Za co pokornie przeprosilem. Przeprosiny nie zostaly przyjete. Panie pozostaly w bardzo zlym humorze do konca. Ot, powolanie....
~pacjent 27-01-2011 18:24
HA ha biedny nadgarstek trzeba było wziąśc coś przeciw bólowego i rano do poradni chirurgicznej pójśc a nie byle czym DUPE zawracac pogotowie jest od powaznych przypadków i RATOWANIA ŻYCIA a nie staremu koniowi nadgastek głaskac bo płacze
~pacjent 27-01-2011 18:30
IP: *.68.95.218 wyzej twoje wypowiedzi to żygac sie chce bo sam nie wiesz co piszesz lubisz sie zabawiac piszesz głupoty i nie prawde piszesz co zagranicą? ty chuba tam nigdy nie byłes no tak TYLKO INTERNET MASZ W DOMU i pier.....sz nie wiesz nawet co
~imen 27-01-2011 20:34
można by tu dużo rozpisywać się ale naga prawda jest jedna pielęgniarka jest to zawód nie wdzięczny,dlaczego bo jak by nie patrzył zawsze będziemy nie zadowoleni nie obarczajmy je za braki i nie powodzenia tego systemu NFZ.Przy czym zawód ten wymaga dużego doświadczenia wiedzy i znajomości z psychologii.Nie jest sztuką opowiadać naszym rodzimym pielęgniarkom jak to jest na zachodzie i robić im wykłady o kulturze one dobrze o tym wiedzą uczmy się sami kultury a nie chamstwa.Miałem ten zaszczyt być pacjentem chirurgii onkolo. i nasłuchałem się jakie to one są k....y,sz...y i inne aż włos się jeży jakie jeszcze słownictwo słyszą te mury.Więc więcej tolerancji i zrozumienia to są też żony i matki.12 godzin pracy to nie relaks.Pozdrawiam chirurgie onko.
~piguła 28-01-2011 7:15
Do Pana z postu o 17,59 ! Piszesz ,że pielęgniarka to powołanie -masz racje! Wysłuchiwac wulgaryzmów, fachów ,być na codzień przy bólu i śmierci i do tego mieć uśmiech od ucha do ucha to POWOŁANIE ! Trzeba być naprawde gruboskórnym albo być dobrym aktorem aby to pogodzić ! Pielęgniarki to nie ludzie to ROBOTY ! A i tak zawsze ktoś je krytykuje ! Dziękuję tym którzy w postach nas bronią - jednak warto wierzyć w ludzi, którzy doceniają nasz wysiłek. Popatrzcie na nas przychylnym okiem bo niedługo zabraknie w Polsce pielęgniarek zawód wymiera . Pozdrawiam byłych pacjentów i ich rodziny !
~p-ka 28-01-2011 9:27
Do pracy przyjmuje sie w służbie zdrowia patrząc na kwalifikacje zawodowe a nie na wygląd miss . Popatrzcie w lusterka !
~ 29-01-2011 9:47
Wiecej usmiechu- na twarzach pielegniarek i lekarzy. I bedzie spoko! Ja miszkam za granica i wiem, ze to mozliwe. Bylem tu 2 razy w szpitalu no i normalnie chodze przeciez do lekarza. Lekarz usmiechniety, poda reke, zapyta o prywatne sprawy, jak zycie sie uklada itp. Holenderskie pielegniarki usmiechniete, zadowolone, widac, ze maja chec do pracy. Az przyjemnie.....A bylem i w polskim szpitalu, chodzilem do polskich naburmuszonych lekarzy bez usmiechu. Bogow wbieli: wszystkowiedzacych, nie znoszacych sprzeciwu. Szkoda gadac.
~czubek 29-01-2011 22:41
no i nie zabraklo moniki m. wlascicielki apteki, zony wlasciciela atrapy...
~socjalista 30-01-2011 0:11
9,47 Możesz podać ile zarabia pielęgniarka w Holandii?
~~~~~ 30-01-2011 9:07
czubek to chyba p Małgorzata M nie Monika cosci sie w łebku po kierało
~~~~~ 30-01-2011 9:11
chyba ci chodzi o tą apteke na zabobrzu
~ 31-01-2011 18:39
Pielegniarka w Holandii zarabia 1600-2000 Euro NETTO, czyli na reke. mam w rodzinie, wiem.
~ 31-01-2011 18:58
Dodam jeszcze, ze zarobki pielegniarek w Niemczech sa podobne- ale wymagana jest oczywiscie biegla znajomosc jezyka- bez tego ani rusz.A z tym bedzie troche gorzej. Niektorym Polakom zdaje sie, ze posiadaja znajomosc jezyka, ale z tym jest dosyc kiepsko. No i 40 godzinny tydzien pracy swiatek- piatek i niedziela, dyzury nocne itd.Polskie pielegniarki musza odbyc roczny staz; tak jest w Holandii. Jak jest w Niemczech z tym stazem nie wiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group