Literatura dziecięca autorstwa Lidii Krzysztoń stała się inspiracją do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej dwóch szkolnych grup teatralnych: „Radosnej Siódemki” istniejącej od wielu lat w SP nr 7 i „Czerniczanek” z podstawówki w Czernicy. Inscenizacje zostały pokazane uczestnikom w trakcie Festiwalu na scenie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach, a na widowni pojawiła się osobiście także sama poetka Lidia Krzysztoń, która od początku wspierała działalność i występy obydwu dziecięcych zespołów.
„Radosna Siódemka” pod reżyserskim okiem Piotra Grosmana zaprezentowała się w przedstawieniu poetyckim „Czy prawdziwy lew bez grzywy?”, na które złożył się zbiór wierszowanych bajek pióra Lidii Krzysztoń w oprawie muzycznej Roberta Friedricha. Mali aktorzy zabierają widza w podróż po świecie zwierząt znanych i nieznanych, dużych, średnich i małych. Jest tu więc m.in. dzięcioł, koń, kotek Psotek, lew czy mrówki. Spektakl charakteryzuje się swobodną zabawą dzieci oraz humorystycznymi, niespodziewanymi sytuacjami, wynikającymi ze spontanicznych, naturalnych zachowań małych adeptów sceny.
Z kolei „Czerniczanki” wystąpiły pod opieką artystyczną nauczycielki muzyki Anny Skóry. Ich musical „Sąsiadki” to żartobliwa inscenizacja, której głównymi bohaterkami są konkurujące ze sobą kury. Muzykę do widowiska napisała ceniona jeleniogórska pianistka Róża Wysocka, a w pracy nad realizacją sceniczną wspomogła Lidia Lisowicz, aktorka-lalkarka Zdrojowego Teatru Animacji.
Obydwa widowiska nagrodzone statuetkami Arlekina przysłużyły się przybliżeniu twórczości poetki Lidii Krzysztoń. - Bez sztuki, bez poezji nasze życie staje się bezbarwne, a tego rodzaju spektakle pobudzają wrażliwość dziecięcą, pozwalają dotknąć tego, na co w codziennym zabieganiu nie mamy czasu - powiedział Artur Cierczek, dyrektor GCKiS w Kobierzycach, dziękując młodym artystom za występ.