Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2965
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dwa dziecięce widowiska wg poezji Lidii Krzysztoń nagrodzone

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 26 listopada 2011, 8:46
Aktualizacja: Niedziela, 27 listopada 2011, 13:30
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Wczoraj wręczono nagrody jubileuszowej dziesiątej edycji Dolnośląskiego Integracyjnego Festiwalu Teatrów Amatorskich w Kobierzycach. Wśród laureatów znalazły się aż dwa przedstawienia na bazie twórczości Lidii Krzysztoń: „Czy prawdziwy lew bez grzywy?” w wykonaniu trzecioklasistów jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza oraz „Sąsiadki” uczniów Szkoły Podstawowej w Czernicy z terenu gminy Jeżów Sudecki.

Literatura dziecięca autorstwa Lidii Krzysztoń stała się inspiracją do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej dwóch szkolnych grup teatralnych: „Radosnej Siódemki” istniejącej od wielu lat w SP nr 7 i „Czerniczanek” z podstawówki w Czernicy. Inscenizacje zostały pokazane uczestnikom w trakcie Festiwalu na scenie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach, a na widowni pojawiła się osobiście także sama poetka Lidia Krzysztoń, która od początku wspierała działalność i występy obydwu dziecięcych zespołów.

„Radosna Siódemka” pod reżyserskim okiem Piotra Grosmana zaprezentowała się w przedstawieniu poetyckim „Czy prawdziwy lew bez grzywy?”, na które złożył się zbiór wierszowanych bajek pióra Lidii Krzysztoń w oprawie muzycznej Roberta Friedricha. Mali aktorzy zabierają widza w podróż po świecie zwierząt znanych i nieznanych, dużych, średnich i małych. Jest tu więc m.in. dzięcioł, koń, kotek Psotek, lew czy mrówki. Spektakl charakteryzuje się swobodną zabawą dzieci oraz humorystycznymi, niespodziewanymi sytuacjami, wynikającymi ze spontanicznych, naturalnych zachowań małych adeptów sceny.

Z kolei „Czerniczanki” wystąpiły pod opieką artystyczną nauczycielki muzyki Anny Skóry. Ich musical „Sąsiadki” to żartobliwa inscenizacja, której głównymi bohaterkami są konkurujące ze sobą kury. Muzykę do widowiska napisała ceniona jeleniogórska pianistka Róża Wysocka, a w pracy nad realizacją sceniczną wspomogła Lidia Lisowicz, aktorka-lalkarka Zdrojowego Teatru Animacji.

Obydwa widowiska nagrodzone statuetkami Arlekina przysłużyły się przybliżeniu twórczości poetki Lidii Krzysztoń. - Bez sztuki, bez poezji nasze życie staje się bezbarwne, a tego rodzaju spektakle pobudzają wrażliwość dziecięcą, pozwalają dotknąć tego, na co w codziennym zabieganiu nie mamy czasu - powiedział Artur Cierczek, dyrektor GCKiS w Kobierzycach, dziękując młodym artystom za występ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 26-11-2011 12:13
Gratulacje Lidka
~salomon 26-11-2011 13:15
Zasłużyłaś Lidziu na uznanie jako autorka świetnych tekstów i serdeczny, życzliwy człowiek. Gratulacje!
Piipi Jelonkowa 26-11-2011 18:34
.. słowa Pana Dyrektora GCKiS - Artura Cierczaka to cała prawda o naszej społeczności,gdzie przyszło nam życ w "przemyśle" kulturalnym ! Dotyk ? .. może byc zle pojęty przez rozum i dlatego poezja powinna miec swoich zwolenników .. bo to jest elitarny gatunek literacki ! /.. nie dla wszystkich /
~joko 27-11-2011 10:32
Gratulacje dla małych artystów. Podziękowania dla zaangażowanych nauczycieli. Fajnie, że komuś chce się chcieć - tak po prostu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group