Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3258
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Drożej za zwiedzanie wąwozu Kamieńczyka

Wtorek, 29 grudnia 2020, 9:17
Autor: WAC
Powiat: Drożej za zwiedzanie wąwozu Kamieńczyka
Fot. KPN
Od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe, wyższe opłaty za zwiedzanie jednej z największych atrakcji na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, czyli wąwozu Kamieńczyka.

Od początku nowego roku bilet normalny będzie kosztował 10 zł, a ulgowy 5 zł. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, w dalszym ciągu będzie utrzymany limit 35 osób, które jednocześnie mogą przebywać na platformach widokowych wodospadu. Zwiedzanie wodospadu Kamieńczyka może się odbywać tylko w kasku ochronnym, który jest udostępniany turystom po zakupie biletu wstępu. Kaski te są na bieżąco dezynfekowane.

Od 1 stycznia 2021 r. nie zmieniają się opłaty za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Opłata normalna, jednodniowa, indywidualna wyniesie 8 zł, a ulgowa 4 zł. Dla grup z przewodnikiem górskim sudeckim opłata normalna wynosi 7 zł a ulgowa 3,5 zł. Z kolei bilet indywidualny trzydniowy normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł.

Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego można nabyć w punktach kasowych KPN oraz tzw. punktach mobilnych, lub za pośrednictwem strony internetowej https://kpn.eparki.pl.  Opłata nie jest pobierana m.in. od dzieci w wieku do lat 7, mieszkańców gmin: Kowary, Karpacz, Podgórzyn, Jelenia Góra, Piechowice, Szklarska Poręba, członków rodzin wielodzietnych posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) i ratowników górskich. Opłata ulgowa przysługuje uczniom i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz żołnierzom służby czynnej

Środki uzyskane z opłat są przeznaczane przede wszystkim na utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej, na zapewnienie bezpieczeństwa, remonty szlaków, utrzymanie czystości w parku, zapewnienie przenośnych toalet, utrzymanie ścieżek edukacyjnych wraz z pulpitami edukacyjnymi. Środki te, są również przeznaczane na działania z zakresu ochrony przyrody mające na celu między innymi zachowanie właściwego stanu gatunków i siedlisk Karkonoszy. Karkonoski Park Narodowy przekazuje ponadto 15% wpływów z opłat za wstęp  Grupie Karkonoskiej GOPR w ramach dotacji na działalność ratowniczą.

Twoja reakcja na artykuł?

14
25%
Cieszy
7
13%
Hahaha
1
2%
Nudzi
4
7%
Smuci
22
39%
Złości
8
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
214
Tak
32%
Nie
61%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group