Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 5997
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drożej za noc w schronisku – więcej na remonty dróg

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 1 stycznia 2008, 13:23
Aktualizacja: 13:24
Autor: ROB
Fot. TEJO
Schroniska młodzieżowe PTSM przechodzą na własny rozrachunek i nie będą dotowane z budżetu starostwa – to pomysł władz powiatu jeleniogórskiego. Na ostatniej sesji podjęto już stosowną uchwałę.

– Nie chcemy już dokładać do turystów, którzy przyjeżdżają do nas – mówi starosta Jacek Włodyga. – Pieniędzy w budżecie jest mało, a dużo potrzeb.
Docelowo planuje się przekształcenie schronisk w placówki niepubliczne. Nadal będą należały do PTSM, ale każde będzie na własnym rozrachunku. Schroniska otrzymają jedynie subwencję z budżetu państwa, w przyszłym roku wynosi ona 160 tysięcy złotych (na 5 schronisk). – Aby się utrzymać, będziemy musieli podnieść ceny za noclegi – zapowiadają kierownicy schronisk.

Placówki młodzieżowe to najtańsza baza noclegowa w naszym regionie. Dla przykładu, nocleg w schronisku w Bukowcu kosztuje 14 złotych (młodzież), oraz 16–17 złotych (dorośli). W „Wojtku” w Szklarskiej Porębie ceny są wyższe, od 18–25 złotych.

Są jednak i dobre strony decyzji władz powiatu. Każdy z kierowników będzie musiał sam zadbać o promocję swojej placówki, by ją utrzymać. Do tej pory nie wszyscy o to dbali, gdyż – czy byli turyści czy nie – powiat łożył na ich utrzymanie. I to niemało. W minionym roku było to ok. 200 tysięcy złotych. Teraz te pieniądze będą spożytkowane na inne zadania, m.in. remonty dróg.
W powiecie jeleniogórskim jest 5 schronisk: w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Bukowcu, Strużnicy i Michałowicach.

– Na początek przekształcimy 2 lub 3 schroniska. Zobaczymy, czy nowa formuła się sprawdzi – planuje starosta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~kaś 1-01-2008 14:05
Strużnicy. Przez "u" otwarte.
~Turysta 1-01-2008 14:22
zapomnieliście o Schronisku na przełęczy Okraj w Kowarach tagże razem jakieś 6
~:* 1-01-2008 15:50
pozdrowienia dla fantastycznego chłopca na zdjęciu! :D
~jelgór 1-01-2008 18:05
Jakiś czas temu konkurencyjny tygodnik pisał o innym problemie: goścmi SM mogą być tylko uczniowie i ich opiekunowie (nauczyciele, co nielegalnie rozciągano na rodziców). Wszyscy inni nie mogą nocować, nawet jak stoi puste, bo to by było nieuczciwe przeznaczanie subwencji oświatowej na komercyjnych klientów. W razie kontroli kuartorium było ostre tłumaczenie się kierownika. Czy coś sie zmieniło?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group