Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3269
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Drogowskazy z przeszłością pod Szrenicą

Piątek, 15 listopada 2013, 7:11
Aktualizacja: 7:14
Autor: Org
Szklarska Poręba: Drogowskazy z przeszłością pod Szrenicą
Fot. Anna Więckowska
Osobliwe drogowskazy stanęły w Szklarskiej Porębie. Łączą w sobie historię Szklarskiej Poręby, artystyczną wizję współczesnej rzeźbiarki i polsko– czesko–niemiecką specyfikę miasta pod Szrenicą.

Zainspirowane zostały twórczością Helmuta Benny z lat 20’ ubiegłego wieku - niemieckiego artysty urodzonego w Harrachovie. W latach 1925-1930 stworzył drewniane drogowskazy. Żartobliwe w formie cieszyły się olbrzymią popularnością. Dzięki działalności Helmuta Benny Szklarska Poręba zyskała niekonwencjonalny wystrój tworzący małą architekturę, ciekawy wyróżnik o lokalnym, karkonosko-izerskim charakterze.

Mieszkańcy Szklarskiej Poręby zainspirowani starymi pocztówkami postanowili przywrócić tę niezwykłą atrakcję turystyczną. Po blisko 100 latach od powstania pierwotnych drogowskazów powstały podobne, ale nie takie same znaki. Współczesne drogowskazy, inspirowane historycznymi, zostały wykonane przez artystkę z Karkonoszy Ewę Jonas-Wojtowicz.

Od razu stały się nową atrakcją Szklarskiej Poręby. Turyści zaintrygowani przystają przy nich, a mieszkańcom podoba się ich niekonwencjonalny wygląd odbiegający od sztampowych drogowskazów. 13 sztuk wskazuje drogę do najciekawszych atrakcji w mieście, a jeden w ramach współpracy transgranicznej stanął po czeskiej stronie w Harrachovie.

Można je zobaczyć przy dworcach kolejowych: Szklarska Poręba Górna, Średnia i Polana Jakuszycka, skwerach przy ul.: ul. Jedności Narodowej 4, Radiowej Trójki , Turystycznej oraz Dolnej Stacji Wyciągu na Szrenicę, na Szrenicy, na parkingu przy Wodospadzie Szklarki, w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, na Zakręcie Śmierci, Stacji Turystycznej ORLE, przy Muzeum Mineralogicznym i w centrum Harrachova.

Drogowskazy powstały w ramach projektu Oznakowanie atrakcji turystycznych Szklarska Poręba, Harrachov - Označení turistických atrakcí Szklarska Poręba, Harrachov zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na lata 2007 -2013, Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Nisa-Nysa. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRR oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 24 287,59 euro.

W trakcie realizacji projektu powstała mapa szlaków turystycznych Szklarskiej Poręby i Harrachova w czterech wersjach językowych. Kolejnym działaniem była organizacja dwóch wystaw zdjęć wielkoformatowych pn. „Historyczne drogowskazy w nowej odsłonie”, na których zaprezentowano zdjęcia starych i nowych drogowskazów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
687
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group