Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5875
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drogie bezpieczeństwo cyklistów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 29 listopada 2016, 7:39
Aktualizacja: 14:09
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Bezpieczne śluzy rowerowe wytyczono na dwóch jeleniogórskich skrzyżowaniach ulic: Wolności – Marcinkowskiego oraz Wolności – PCK – Plac Piastowski. Inwestycja została zrealizowana z pieniędzy budżetu obywatelskiego w ramach projektu „Rowerowa Jelenia Góra” złożonego przez radnego Rady Cieplic Mateusza Cabana, który nie do końca jest zadowolony z tego, co zrobiono.

– Mój projekt zakładał wykonanie dziesięciu takich śluz, które wg cen z innych miast, miały kosztować około 28 tys. zł, tymczasem w Jeleniej Górze za te pieniądze udało się zrobić zaledwie dwie śluzy – mówi wnioskodawca.

Projekt Mateusza Cabana zakładał wykonie dziesięciu śluz na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach Jeleniej Góry i to zarówno w Cieplicach, jak i w Centrum i na Zabobrzu. – Jelenia Góra przypisuje sobie miano Rowerowej Stolicy Polski, a nie ma nawet porządnej drogi rowerowej z Cieplic do Jeleniej Góry, nie mówiąc już o rowerowych śluzach, które w innych miastach są standardem. Dlatego we wcześniejszych latach składałem pisma o wytyczenie takich śluz, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Wykorzystałem więc możliwość złożenia takiego projektu do budżetu obywatelskiego. Porównałem ceny do kosztów podobnych inwestycji w innych miastach, gdzie przykładowo w Łodzi wymalowanie jednej śluzy kosztowało 3 tys. zł. Początkowo mój projekt, szacujący stworzenie dziesięciu śluz za około 28 tys. zł, Miejski Zarząd Dróg i Mostów uznał za możliwy do zrealizowania. Później okazał się niedoszacowany, aż ostatecznie wykonano zaledwie dwie śluzy. Nie rozumiem, jak pomalowanie kawałka ulicy mogło tyle kosztować – dodaje Mateusz Caban.

Inwestycję, polegającą na usunięciu (w tym sfrezowaniu) starego oznakowania poziomego i pomalowaniu nowego w postaci białych linii i czerwonej przestrzeni dla rowerzystów, zakończono w 24 listopada. I jak tłumaczy MZDiM, nie było chętnych do tego zadania.

- Mieliśmy problem ze znalezieniem wykonawców zarówno do przygotowania projektu tej inwestycji, jak i do samej realizacji – mówi Zbigniew Kaczor, kierownik działu planowania, inżynierii ruchu i strefy płatnego parkowania Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Po dwóch przetargach projekt przygotowała firma Kama-Bis z Mysłakowic za cenę 11,5 tys. zł, a prace wykonało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Izabella” z Karpacza za kwotę 20 tys. zł. W przygotowanym projekcie zakładano zrobienie śluz na trzech newralgicznych skrzyżowaniach ulic: Wolności – Marcinkowskiego, Wolności – PCK – Plac Piastowski oraz Dworcowa – Sobieszowska – Lubańska, ale na śluzę tego ostatniego skrzyżowania nie wystarczyło pieniędzy. Póki co, przetestujemy te dwie śluzy i jeśli znajdą się pieniądze w przyszłych latach, np. w ramach kolejnych wniosków złożonych do budżetu obywatelskiego, będziemy kontynuować te działania – dodaje Zbigniew Kaczor.

Mateusz Caban jednak nowych projektów składać nie zamierza. – Jestem chwilowo poza Jelenią Górą i miałbym problem ze spełnieniem warunków nałożonych na wnioskodawców projektów do budżetu obywatelskiego – mówi. – Poza tym, ja już złożyłem projekt i oszacowałem go zgodnie z kwotami, które obowiązują w innych miastach. Skoro u nas wydano na dwie śluzy tyle, co w innych miastach na 10 takich śluz, to teraz Miasto powinno wykonać pozostałe śluzy z własnych środków – dodaje Mateusz Caban.

A jak argumentuje twórca projektu, wykonanie śluz rowerowych zaplanowano tylko i wyłącznie na skrzyżowaniach, przez które nie przebiegają ścieżki rowerowe, a więc nie ma możliwości, aby rowerzysta mógł przejechać takie skrzyżowanie inaczej jak tylko po jezdni? - Dzięki temu, że rowerzysta ustawiony jest na samym początku, przed samochodami, jest widoczny i może bezpieczne przejechać przez skrzyżowanie – mówi Mateusz Caban. – Cyklista nie musi wykonywać niebezpiecznego manewru ustawiania się przy osi jezdni kiedy chce skręcić na takim skrzyżowaniu w lewo. Nie musi również „przecinać” rowerem dwóch pasów jezdni (w przypadku dróg dwujezdniowych) co przy dużym ruchu ulicznym jest szczególnie niebezpieczne – dodaje wnioskodawca.

Śluzy rowerowe to wydzielona pasami powierzchnia jezdni. Przy czerwonym świetle umożliwia rowerzystom zajęcie pozycji bezpośrednio przed samochodami. Poprawia to widoczność rowerzystów, którzy również mogą ruszyć jako pierwsi po zmianie światła na zielone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~kierowca 29-11-2016 7:54
A ja oddam do sądu tego kto pomalował zatwierdził to itd. bo według mnie to zwiększyło mozliwośc wpadnięcia w poślizg miejsce malowane jest bardzo sliskie !
~Yrezi Rewor 29-11-2016 7:59
Wiec na jaka kwotę " mądre głowy" wyceniają ludzkie życie?
~Wytyk 29-11-2016 8:05
Wyjątkowo leniwy fotograf. Sześć zdjęć, a wszystkie jednakowe.
~wow 29-11-2016 8:18
A żółte pasy na Grunwaldzkiej przy szkole tańca jak były tak są... "Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Zima" przyjedzie z frezarką i problem zniknie - prawda panowie z fruwającej ulicy?
~Grześ 29-11-2016 8:25
Opisywanie Jeleniej Góry mianem "Rowerowej stolicy Polski" jest nadużyciem i wprowadza nieznających naszych okolic turystów w bład, a poruszanie się rowerem po miescie i jego przyległosciach to spore ryzyko zetknięcia się z jadącym autem. Aby zilustrować jak może wyglądać rowerowa stolica można pojechać do Włoch w okolice Arco nad jez. Garda. Tam w najbliższej okolicy miasta, po zboczach gór i przebiegających tam drogach wytyczono około 1000 km specjalnie przygotowanych, opisanych i zabezpieczonych szlaków rowerowych. Dla szosowców, rowerów górskich i dla rowerów z nap. elektrycznym. I tam jest to traktowane jak coś normalnego wręcz koniecznego. Nawet pobliscy nam Czesi zorganizowali ten temat znacznie lepiej. Wystarczy skopiować, wdrożyć a nie udawać i potem puszyć "sukcesami" z artykułu
~kradziez 29-11-2016 8:26
Bo 3 tys. to koszt rzeczywisty. Trzeba do tego dodac kwote kradziezy. Bo zleceni robi sie po ukaldach a nie realnych przetargach. W papierach wszystko ladnie wyglada a cena jaka wychdzi azdy widzi.
~drdr 29-11-2016 8:42
A gdyby tak w końcu stworzyć drogę rowerową łączącą Cieplice z Jelenią Górą,taką z prawdziwego zdarzenia,a nie takie fragmentaryczne dziobanie:)
~ 29-11-2016 9:06
Coooo? 28 tys.? Za co? Ręce opadają. Następnym krokiem powinno być zawiadomienie prokuratury o sprawie. Szok.
~Aleocochodzi 29-11-2016 9:14
Rowerzysta dojeżdża do przejścia , schodzi z roweru i przeprowadza rower, następnie wsiada i jedzie, śluzy bedą tylko blokować ruch kierowcom nie tylko osobówek alei autobusów.
~ 29-11-2016 9:22
Jeden czerwony prostokąt za 14 tys. zł. Takie cuda tylko w Jeleniej Skorumpowanej Górze !!
~JASTER 29-11-2016 9:26
To ewidentna machloja. Tak wypływają publiczne pieniądze w Jeleniej Górze. Druga sprawa, czy Zbigniew Kaczor również prywatnie zapłaciłby jakiejś firemce 20 tysięcy za namalowanie koło swojego domu kilku pasków? To jest niegospodarność - bo publiczne to nie ma znaczenia ile i gdzie sie wydaje. Oby takich ludzi jak najmniej na stanowiskach
~dinek 29-11-2016 9:26
Nie tylko na Mostowej - na Wincentego Pola na jezdni również wciąż są pozostałości po żółtych, tymczasowych pasach. Granda
~Stachu 29-11-2016 10:03
Inna sprawa, kto za takie rzeczy zabiera się w listopadzie?, gdzie jezdnia jest wilgotna i zimna i nie "przyjmuje" farby. Rozmumiem, że trzeba rozdysponować takie pieniądze jeszcze w tym roku kalendarzowym, ale moim zdaniem jest to skrajna niegospodarność. Już ta farba w wielu miejscach zaczyna schodzić. do wiosny, śladu nie będzie po śluzach. Poza tym te skrzyżowania na których wymalowali tzw. śluzy najmniej ich potrzebują, są w naszym mieście skrzyżowania, które by bardziej spełniały swoje zadania w tej kwestii. Według mnie trzeba robić wszystko aby chodnik przy ulicy Wolności przekształcić w drogę rowerową.
~ 29-11-2016 10:13
28 tysięcy za 5 litrów farby czerwonej i 2 litry białej, dobry wałek , żyć nie umierać , mordo ty moja by żyło się lepiej
~z branży 29-11-2016 10:37
Jak czytam te wszystkie mądrości to włos na głowie się jeży! Co za naród 38mln mieszkańców, 37mln "znafców"...
~bolo 29-11-2016 12:27
Dalej twierdzę , że to samowola bo czy jest coś na ten temat w kodeksie drogowym/prawo o ruchu drogowym/. Nie może być tak , że kto wcześniej wstanie to coś sobie maluje na ulicach tu śluzy tam kratki może ja sobie jakieś trójkąciki pomaluję . ORGANIZACJĘ RUCHU DROGOWEGO REGULUJE PRAWO O RUCHU DROGOWYM a nie jacyś nawiedzeni urzędnicy ani radni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~do bolo 29-11-2016 13:50
Idź lepiej gościu na powtórny egzamin, zanim komuś krzywdę zrobisz. Tak, są takie rzeczy w kodeksie i w prawie. Oto dowód: wrower.pl/prawo/zmiany-w-kodeksie-drogowym-dla-rowerzystow-wprowadzone-w-2011-roku,2025.html
~do policji 29-11-2016 14:28
Proszę ustawić patrol na Jelchemie, gdzie jest zakaz jazdy rowerów, bo obok jest za grube pieniądze zrobiona rowerówka, i kasować te kolorowe lateksy które w d... mają znaki. Niech spłacają inwestycje "rowerowe". I druga sprawa, dlaczego na ulicach gdzie są rowerówki nie stawia się zakazów jazdy rowerów?????? np. obwodnica, wolności itp.
~up 29-11-2016 17:45
Już kilka razy tam tak spotkałem rowerzystów, jadą święte krowy ulicą a obok ścieżka rowerowa. Zwróciłem uwagę to usłyszałem typową odpowiedź jaką posługuje się bydło. Mało tego jadą i sms sobie piszą. No ale policja to się tym nie zajmuje oni wolą na dwu-pasie stać z fotoradarem (z tego największa i najłatwiejsza kasa).
~do 14:28 , 17:45 29-11-2016 18:00
Cyklista nie musi poruszać się "rowerowka" przy Jelchemie, ponieważ jest to ciąg pieszo-rowerowy. Oczywiście jestem zdania, iż cyklisci dla własnego bezpieczeństwa powinni wybierać właśnie ta "rowerowke" Jednak każdy kto chociaż raz przejechał ta " rowerowke " na dobrej " szosowce " wie, iż to droga przez mękę.
~Rygielek 29-11-2016 18:18
Tak właśnie pan Zawiła i jego spółka robi na przetargach przekręty, Termy Cieplickie oraz fontanna i i wiele wiele innych inwestycji które to kosztowały krocie za grube miliony, kompletnie ceny zawyżone. Tak właśnie działa Partia PO w Polsce.
~Boss 29-11-2016 18:27
Czy w tym mieście jest jakiś prokurator który zrobi z tym porządek to jakaś kpina jest oni nie mają żadnego poczucia wartości pieniądza traktują publiczne pieniądze jak papier toaletowy takie coś przy odpowiednim nagłośnieniu akcji rowerzyści zrobiliby za darmo
~Iza 29-11-2016 18:50
Kurczę, chyba zmienię profesję... Za pomalowanie kilkunastu m2 asfaltu farbą bierze się w tym mieście 20.000 złotych???!!! Samo pomalowanie, bez projektowania??? To po wuja było się uczyć... :O
~ 29-11-2016 19:37
Nauczcie się głąby, że po drodze pieszo-rowerowej nie ma obowiązku jeździć! Jest obowiązek jazdy tylko i wyłącznie po drodze dla rowerów, czyli niebieskie kółko z namalowanym rowerem. Jeśli to kółko jest podzielone kreską na pół i namalowany jest też pieszy, to rowerzysta może jechać jezdnią, jeśli nie stoi tam zakaz ruchu rowerów! Do szkoły albo na powtórny kurs won, a nie mordy drzecie z aut na rowerzystów, którzy znają prawo!
~rowss 29-11-2016 20:23
Sluza rowerowa malowana na czerwono ? a na podstawie czego to ? sluza rowerowa nie musi byc wcale tak malowana, prawidlowo oznakowana sluza wyglada inaczej, wystarczy zerknac w przepisy lub tam gdzie takie poprawne juz istnieja ...
~do rowss 29-11-2016 21:04
Wejdź sobie kolego nawet na google grafika i wpisz śluza rowerowa. Zobaczysz, ze 90% jest właśnie malowane na czerwono. Są lepiej widoczne i nikt ich dzięki temu nie pomyli z niczym innym. Jesteś kolejnym mądralą, który próbuje być mądrzejszy od wszystkich innych?
~Tuiteraz 29-11-2016 21:07
Sami fachowcy w tym mieście,zresztą jak w całym naszym kraju.Aż się nie chce tego czytać.
~ 29-11-2016 21:41
Pędzlem smaruje robotnik za 10 zł za godzinę. Resztę kradnie jakiś g...k bez wykształcenia - ileś tysięcy dziennie. I na to nie powinno być zgody. Wtedy życie było by tańsze dla nas wszystkich.
~ 30-11-2016 9:24
Ostatnie aktualizacje i komentarze Ministerstwa transportu jasno określają obowiązek korzystania ze ścieżki pieszo-rowerowej a nie tylko jako alternatywę dla cyklistów. Jeśli ktoś twierdzi inaczej proszę o wklejenie linku do strony, która potwierdzi inne stanowisko, pisać każdy może a fakty trzeba jakoś potwierdzić, żeby inni też mogli skorzystać. http://polskanarowery.sport.pl/blogi/rowerowe_leszno/2014/01/ministerstwo_obowiazek_korzystania_ze_sciezki_pieszorowerowej/1?bo=1
~rysiek w swetrze 30-11-2016 9:25
to pozostałości po PO ale ja zostane premierem
~Kris 30-11-2016 19:46
Ale przekręt, w głowie się nie mieści!
~xxx 1-12-2016 9:59
"Mój projekt zakładał wykonanie dziesięciu takich śluz, które wg cen z innych miast, miały kosztować około 28 tys. zł, tymczasem w Jeleniej Górze za te pieniądze udało się zrobić zaledwie dwie śluzy – mówi wnioskodawca." To są jakieś kpiny. 28tys zł dwie śluzy pierwszy deszcz ze śniegiem i już schodzi farba. Serio?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group