Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5116
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dramat o konflikcie klasowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 lutego 2011, 8:38
Aktualizacja: 8:38
Autor: Accipiter
Fot. TEJO
Dziś (12 lutego) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się premiera najnowszego spektaklu chilijskiego pisarza, poety i autora dramatów psychologicznych Egona Wolffa w przekładzie Elżbiety Komarnickiej „Papierowe kwiaty” w reżyserii Bogdana Kocy.

Ewa (Lidia Schneider), samotna kobieta z klasy średniej, na zakupach w supermarkecie przypadkiem spotyka włóczęgę Beto (Robert Dudzik). Przyjmuje go do swojego mieszkania. Z czasem okaże się, że uczynny nieznajomy gość Ewy zamierza zająć jej życie, jak również jej dom, redukując ją do poziomu swojej rzeczywistości.

„Papierowe kwiaty” (tytuł oryginału: Flores de papel) to duodram o konflikcie klasowym - nie do pogodzenia stylów życia ubogich i zamożnych, różne podejścia do życia i śmierci, przeżycia, sentymentalizmu, rzeczywistości i myślenia życzeniowego.

Dla potrzeb polskiego Teatru Telewizji – „Papierowe kwiaty” z udziałem Iwony Bielskiej i Jana Frycza w 1993 roku w TVP Kraków zrealizował Mikołaj Grabowski, reżyser, który w latach 1977-79 związany był z Teatrem im. Norwida. Sztuka Egona Wolffa doczekała się także ekranizacji. Siedem lat po swojej publikacji, w 1977 roku została przeniesiona na duży ekran przez meksykańskiego reżysera Gabriela Retesa. A pięć lat później trafiła na mały ekran jako norweski dramat telewizyjny „Papirblomster” (1982) nakręcony przez Arilda Brinchmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~sowa 12-02-2011 9:08
W dalszym ciagu istnieje nie tylko podzial klasowy a co gorsze rowniez podzial hierarchi wartosci czlowieka .Roznice godnosci zycia ubogich i zamoznych sa tak ogromne ze nie da sie tego akceptowac,jest nie do pogodzenia. Ciesze sie z uczestniczenia w spektaklu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group