Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4647
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dramat kobiety odciętej od komina

Wiadomości: Powiat
Wtorek, 13 października 2015, 8:23
Aktualizacja: Środa, 14 października 2015, 8:15
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Archiwum
Do naszej Redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która gotowa jest „poruszyć niebo i ziemię”, aby jej babcia, 88–letnia mieszkanka Janowic Wielkich, przeżyła godnie zimę w swoim domu. Staruszka została odcięta od komina, więc nie może ogrzewać mieszkania.

Sprawa budynku mieszkalnego przy ul. Chłopskiej w Janowicach Wielkich poróżniła sąsiadów już ponad rok temu, kiedy to jedna z lokatorek, bez pozwolenia, przeniosła piec c.o. z mieszkania na I piętrze do pomieszczenia na parterze. Kominy wypuszczone zostały na elewację budynku, który jest zabytkiem. Wójt gminy nakazał rozebrać szpecące budynek rury, więc lokatorka przeniosła piec do mieszkania.

Podczas przeglądu kominiarz zalecił lokatorom montaż specjalnych wkładów kominowych, które gwarantują szczelność i lepszy ciąg. Część mieszkańców kamienicy zdecydowała się na montaż wkładów. Lokatorka, która wcześniej chciała mieć piec c.o. poza mieszkaniem, zainstalowała nawet dwa wkłady: od pieca oraz do kominka, który postawiła na miejscu rozebranego pieca kaflowego.

Mieszkająca na drugim piętrze starsza pani, nie chciała instalować wkładu do swojego pieca. Po jakimś czasie, w chłodny dzień, pani Anna chciała napalić w swoim piecu, ale dym wrócił do mieszkania. Wezwani strażacy oddymili mieszkanie i zabronili palenia. Okazało się, że piec 88-latki został odcięty od komina.

Rodzina pani Anny o sprawie powiadomiła policję i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Ten, choć uznał, że sprawę trzeba rozpatrzeć w trybie pilnym, niewiele dotąd zrobił w tej sprawie. Wszyscy lokatorzy kamienicy przy ul. Chłopskiej zostali wezwani do przedstawienia w PINB dokumentów związanych z ogrzewaniem, a kominiarz o wyjaśnienie i uzupełnienie opinii.

- Czekamy na opinię PINB i dopiero wtedy będziemy mogli podjąć ewentualne działania, jeśli będzie taka potrzeba – mówi podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

W rozmowie z nami Jacek Radwan, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zapewniał, że stara się pomóc lokatorom janowickiej kamienicy. - W związku z nowelizacją ustawy z dnia 28 czerwca br. w kwestiach dotyczących współwłasności (a tak jest w przypadku tego budynku), właściciele (czyli lokatorzy) muszą porozumieć się między sobą, być może na drodze sądowej Jako urzędnik nie mogę rozstrzygnąć tego sporu, ale staram się pomóc. Podjęliśmy działania mające na celu pogodzenie mieszkańców budynku. W tym momencie czekamy na opinię mistrzów kominiarskich, ponieważ te, co mamy, są niepełne, wezwiemy do siebie zainteresowane sprawą strony – mówi J. Radwan.

Mijają kolejne tygodnie, zapewnienia o pomocy i rozpatrzeniu sprawy są podtrzymywane, choć nie niosą za sobą żadnych działań, które umożliwiłyby panie Annie ogrzanie mieszkania. Temperatura za oknem jest coraz niższa, a kobieta ciągle czekana dostarczenie opinii, przesłuchanie lokatorów i złożenie wyjaśnień. I zastanawia się, czy przed nadejściem zimy uda jej się napalić w piecu.

Do sprawy wrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ 13-10-2015 8:32
ukarac tego co zezwolil na zlamanie prawa - tzn wydal pozwolenie i odebral a kto wydaje zezwolenia? i kto odbiera i zezwala ?- i przywrocic stan poprzedni- komin jest czescia wspolna i odcinanie dostepu do komina jest przestepstwem gdyz naraza na utrate zdrowia i zycia
~ 13-10-2015 8:38
To po co istnieje taki urzad jak PINB skoro w tak waznych kwestiach nie ma prawa glosu ale za to ma prawo do otrzymywania pensji z naszych podatkow bez rozrozniania czy placa te podatki wspolwlasciciele i wspolnoty mieszkaniowe czy lokatorzy komunalni-
~anonim777 13-10-2015 8:44
PINB>>kto miał do czynienia z tą organizacja to wie że tam czas się zatrzymał . Tam działają układy ,są lepsi i reszta .
~ 13-10-2015 8:45
to teraz niech ta sasiadka zamontuje takze kaloryfery w ramach rekompensaty w mieszkaniu poszkodowanej i ogrzewa ja- taniej ja to wyniesie bo poszkodowana dorzuci sie do opału i bedzie wilk syty i owca cała- i nie trzeba niczego demontowac- mozna sie dogadac i spisac akt notarialny ugody
~kajmannasmyczy 13-10-2015 9:06
No to jak to jest - piec odcięty od komina czy kobieta odcięta od komina? Kto wymyślił tej dziwny tytuł ???
~xx 13-10-2015 10:11
Klasyczny przykład "uroków" mieszkania z trudnymi typami pod jednym dachem,nasyłanie policji,sądów,pinbów,skarbówek.A już nie daj Boże jak komuś się lepiej powodzi od reszty,to by człowieka z zawiści w łyżce wody utopili.Oto Polskie piekiełko.
~:) 13-10-2015 10:55
to właśnie kolejny przykład ze urzędnicy w naszym kraju są jak święte krowy inie ponoszą odpowiedzialności za swoje decyzje.Kogoś kto to odebrał i podpisał po instalacji powinno się teraz obciążyć kosztami naprawy całego zamieszania i sprawę nagłośnić żeby następni urzędnicy się zastanowili i sprawdzili dobrze wszystko zanim coś odbiorą i podpiszą
~: 13-10-2015 11:20
A Zima tuż, tuż - niech staruszka marznie, a my Ważni Urzędnicy jesteśmy bezkarni i z czystym sumieniem... Co za kraj!
~tp 13-10-2015 11:51
i to taka nasza wojenka ...A kiedyś się śpiewało .."jak dobrze mieć sąsiada"...a teraz broń nas Panie przed takimi sąsiadami . Trochę dobrej woli z obu stron i wyjście się znajdzie. Sąsiadka chyba nie pomyślała ,że też może dożyje takich lat??? i znajd a si e tacy co będą myśleć tylko o sobie... a może trzeba usiąść do stołu i rozmawiać ???? tylko jak znam niektórych /co im się wszystko należy/ to naprawdę trzeba dużo zdrowia i spokoju....życzę szybkiego rozwiązania problemu ...tak po ludzku
~xx 13-10-2015 11:54
od pinbu wojen i głodu uchowaj nas panie..ta instytucja to państwo w państwie.
~ 13-10-2015 11:58
ZGL też poróżnił wielu lokatorów, niektórych, do rangi samosądów, gdyby jeszcze ci lokatorzy ukarali winnego, ale nie, winnego napuszczą na niewinnego kozła ofiarnego.
~co 13-10-2015 12:06
Oj tam, oj tam, przecież w biurach mają ciepło, to co ich zima obchodzi.
~humel 13-10-2015 13:31
Krowy w urzędach mają sie dobrze.....Taka jedna krowa z drugą mają te posadki po znajomości od lat młodości aż do emerytury.... pierdzą tylko w krzesła 40 lat a pot im z dupy nigdy nie leci......
~Em 13-10-2015 14:00
Opieszałość urzędnicza powinna być karana z całą surowością ! Zima idzie a oni czekają na ekspertyzy i zasrane opinie ! Jak kobieta zamarznie to znów usłyszymy śpiewkę , że takie są procedury. Banda nierobów z dupami przyklejonymi do ciepłych stołków !!!
~ 13-10-2015 16:19
Fajnie to się komponuje: dwaj uśmiechnięci faceci na tle wiadomości, że "staruszka została odcięta od komina"...
~to granda 13-10-2015 18:36
Urzędnicy w kulki grają, a staruszka marznie?
~... 13-10-2015 19:53
Do tych wszystkich którzy tak jada na "urzędników"! Gdzie w tekście jest napisane, że ktokolwiek wydał pozwolenie na budowę i przebudowę kominów. To wszystko jak wynika z tekstu jest samowolą ... Bardzo często w małych wspólnotach część właścicieli nie liczy się z sąsiadami mając w d.pie prawo! Równocześnie to prawo jest tak napisane, że egzekucja doprowadzenia do stanu pierwotnego jest bardzo żmudne i trwa często latami.
~ 13-10-2015 19:56
Ci faceci do obrzydzenia wystepuja gdzie tylko sie da. Gardze nimi.
~ 13-10-2015 19:56
Paranoja-jeżeli kominiarz stwierdził że sasiadka odcięła panią od komina ta powinna zostać natychmiast zobligowana do naprawienia szkody .Ale ci nasi urzędnicy tak pracują.Co ich obchodzi samotna kobieta.Chyba ci co samowolkę zrobili mają większą kasę i nie wolno ich ruszyć.Urzędnicy zmieńcie swoje postępowanie i działajcie natychmiast.W końcu Was utrzymujemy.
~ 13-10-2015 20:06
a gdzie opinia kominiarza i kto tam włożył te wkłady że zatkał komin
~KRECIK 13-10-2015 20:38
Mój nr tel.782 429 356 Proszę o kontakt....osobiście wyrwę ten wkład, udrożniająć komin który przynależy do tego mieszkania. Dziękuje.
~ 13-10-2015 20:43
a gdzie zezwolenie od konserwatora zabytkow, opinia gminy /- np na wymiane okien takie sa potrzebne /, a w tym wypadku chodzi o komin , o bezpieczenstwo wiec takie zezwolenia musialy byc a skoro nie ma - to samowolka i powinien byc nakaz do przywrocenia stanu oraz grzywna za samowolke- i jeszcze jedno kto podpisal odbior tego zmodernizowanego komina , jaka firma wykonala roboty i czy miala pozwolenia no i czy wystawila rachunek bo moze to fucha - - mnie tez chciano tak wykrecic ale zglosilam sprawe do prokuratury i szybko znalazlo sie rozwiazanie z korzyscia dla mnie-
~ 13-10-2015 20:48
Burmistrz nakazal rozebrac rury, a potem przestal interesowac sie sprawa - dziwne dlaczego nie zainteresowalo go jak zostal rozwiazany system grzewczy tegoz mieszkania - dziwny ten burmistrz
~ 13-10-2015 21:48
Napisał 13-10-2015 20:48 | bac169. "dziwny ten burmistrz" To po co Jerzego wymieniliście na nowego ?
alexpand52 13-10-2015 22:51
Lech Kaczyński cierpiał na stołkozę i przemównicę złocistą. Miał ręce usztywnione. Jemu też od razu trybunę odcięli. I też przeżył dramat . A potem tragedię.
~ 13-10-2015 22:51
Jaki nieuk pisał ten artykuł? Kobieta odcięta od komina...przyspawana była? Jelonka zatrudnia gimbaze.
~do 22.51 14-10-2015 0:04
Błąd rzeczowy. Wspomniany tragedii nie przezył. Został zimnym L..
~Sąsiad :) 14-10-2015 0:10
Kilka błędów w artykule. Babcia Ania nie potrzebowała wkładów do komina bo ma piec kaflowy a ten nie wymagają dodatkowych wkładów. Dostęp do komina został jej odcięty przez zapchanie go rurami od innych sąsiadów. Z jednego mieszkania nawet 3 rury. Nie było żadnych pozwoleń, żadnego projektu i myślenia o innych użytkownikach komina.Totalna samowola z hasłem kto pierwszy ten lepszy. Pan Kominiarz który robił przegląd ma firmę która montuje wkłady kominowe więc normalna rzeczą jest iż wszystkim wydał nakaz montażu wkładów z mega rabatem jak będzie zamówione u niego. Montaż tych pseudo wkładów jest tak fachowo boski, że na klatce schodowej na ścianie wystają rurki od skraplaczy a ściana ubrana jest w przyczepione do tych rurek plastikowe butelki ze śmierdzącą mazia jak choinka w bombki.
~kokospoko 14-10-2015 7:19
no i jednego truciciela mniej. Proponuje pani ogrzewac sie farelka a rachunek za prad przyniesc do urzedu. Dobre urzedniki to sie zrzucą.
~ 14-10-2015 9:28
Każdą zarazę trudno wytępić . W POlsce też się POlszewicka zaraza PO kraju rozlazła i nic dobrego z tego nie wyszło .@ alex..52
~mieszkaniec 1 14-10-2015 9:58
Fajnie że Janowice Wielkie to miasto skoro ma burmistrza Gmina nie wydawała żadnego zezwolenia to dlaczego miałaby płacić za prąd z "farelki"? - jak jest napisane wszystko to samowola budowlana - puknij się w ten pusty łeb kokospoko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group