Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 10579
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dolnośląscy ludowcy uczcili pamięć Witosa

Niedziela, 12 listopada 2017, 6:35
Autor: TAB
Region: Dolnośląscy ludowcy uczcili pamięć Witosa
Fot. Użyczone/TAB
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych dolnośląscy ludowcy uczestniczyli w Zaduszkach Witosowych, organizowanych rokrocznie od śmierci trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej w Wierzchosławicach.

W tegorocznych obchodach upamiętniających Wincentego Witosa wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym także z Dolnego Śląska. Wyjazd przygotowali ludowcy z Jeleniej Góry. Skorzystali z niego również działacze i sympatycy tego ruchu z innych miejscowości naszego regionu: z Lwówka śląskiego, Lubania, a nawet Milicza i Strzelina. Adam Smoliński, wieloletni działacz PSL w Zaduszkach uczestniczył po raz drugi. - Wierzchosławice to kolebka ruchu ludowego. Wypada, by każdy działacz i sympatyk choć raz w życiu odwiedził grób Witosa w jego rodzinnej miejscowości – mówi pan Adam.

Tegoroczne Zaduszki uznano zgodnie za największe od 1945 roku, kiedy zmarł Wincenty Witos. W ten sposób ludowcy jako pierwsi rozpoczęli uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Do podtarnowskich Wierzchosławic przyjechali nie tylko działacze PSL, z szefem partii Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Jarosławem Kalinowskim. W uroczystościach wzięło udział wielu sympatyków tego ruchu, rolnicy, młodzież, hierarchowie kościoła tarnowskiego.

– PSL to tylko polityczna część ruchu ludowego. W rzeczywistości jest on potężny – uzupełnia Adam Smoliński. – Ruch ludowy to przecież również Związek Młodzieży Wiejskiej, koła gospodyń wiejskich, zespoły artystyczne pielęgnujące polską kulturę ludową, ochotnicze straże pożarne, ruch spółdzielczy, kółka rolnicze oraz inne organizacje mocno osadzone w rzeczywistości polskiej wsi.

W sumie z całej Polski, jak podają różne źródła, przy grobie Witosa spotkało się ponad trzy i pół tysiąca osób. Po uroczystej mszy w wierzchosławickim kościele z homilią nakreślającą postać Wincentego Witosa jako Polaka, wiernego patriotę, dla którego najważniejszą wartością były słowa „A Polska powinna trwać wiecznie” oraz „Bóg, Honor, Ojczyzna” uczestnicy w uroczystym pochodzie pod sztandarami przeszli na cmentarz do grobu Witosa oraz innego działacza ludowców, a przyjaciela premiera – Stanisława Mierzwy. Tam delegacje z całego kraju, w tym także dolnośląska, złożyły wieńce i kwiaty. Zgromadzonych powitali przedstawiciele rodziny Wincentego Witosa, a także szefostwo PSL. Po uroczystościach na cmentarzu ludowcy przeszli przez Wierzchosławice pod Dom Ludowy, gdzie znajduje się Muzeum Witosowe.

Uczestnicy Zaduszek podkreślają przyjazną atmosferę, wielki optymizm ludzi biorących udział w uroczystościach.

W artykule wykorzystano także zdjęcia wykonane przez Ewę Kropielnicką.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
677
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group