Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8386
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Do zobaczenia za 100 lat!

Wtorek, 2 września 2008, 12:07
Aktualizacja: Środa, 3 września 2008, 14:47
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Do zobaczenia za 100 lat!
Fot. TEJO
Jest wrzesień 2108 roku. Władze miasta podczas przebudowy placu Ratuszowego w związku z budową stacji szybkiej kolei podziemnej Stare Miasto, odnajdują kapsułę pamięci, a w niej zapis życia Jeleniej Góry AD 2008 i pudełko z piernikiem, który – im starszy, tym lepszy. Wyczytują, że została ona wmurowana równo 100 lat temu ku pamięci przyszłych pokoleń jeleniogórzan.

To oczywiście futurologia, ale nie do końca. Taką właśnie kapsułę pamięci wmurowano dziś przy ratuszowej przybudówce. Do skrzyni włożono rozmaitości z życia miasta: list od prezydenta do przyszłych jeleniogórzan, wydawnictwa, płyty, gazety ( w tym Tygodnik Jelonka), monety jeleni płatniczych, prospekty, pudełko z piernikiem jeleniogórskim i dziecięcą twórczość. Być może obejrzą ją wnuki przedszkolaków, którzy dziś mają pięć lat.

W obecności prezydenta Marka Obrębalskiego i jego zastępców: Jerzego Łużniaka i Zbigniewa Szereniuka, naczelniczki wydziału informacji Katarzyny Młodawskiej, tłumku dziennikarzy, przedszkolaków z „Okrąglaczka” oraz zainteresowanych jeleniogórzan, dokonała się chwila historyczna. Przy obiektywie kamer i błysku fleszy Katarzyna Młodawska osobiście wkładała do kapsuły poszczególne pamiątki, w tym Księgę Pamięci, do której przez trzy dni mogli wpisywać się mieszkańcy miasta oraz zostawiać w niej swoje zdjęcia.

- Opisałem dzieje Jeleniej Góry i stan dzisiejszy miasta – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. – W liście do jeleniogórzan roku 2108 przekazałem, że jesteśmy dumni z Jeleniej Góry, że jest to miasto piękne, które szczyci się swoją historią. Wyraziłem przekonanie, że mieszkańcy za 100 lat rzetelnie ocenią to, co dokonujemy w roku 900-lecia – wyjaśnia Marek Obrębalski.

- Namalowaliśmy wspólną jedną pracę: Jelenia Góra za 100 lat – opowiada Małgorzata Bartecka , nauczycielka z Przedszkola nr 27 „Okrąglaczek” o pracach swoich wychowanków z grupy „Krasnale”. - Są bardzo kolorowe kamieniczki, zielone drzewa, dużo gołębi, bo kojarzą się z Jelenią Górą.
W kapsule umieściła także swój ślad Maria Bor, rzeźbiarka, która jest autorką posągu jelenia. Dziś rogacz był montowany na placu Ratuszowym. A uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpi w czwartek po południu. Pani Maria włożyła do kapsuły płytę ze swoimi dziełami.

Skrzynię pamięci wykonano w zakładach PM Poland. Pracownicy tej firmy zamknęli szczelnie kapsułę i zamurowali ją na podwyższeniu przy przybudówce do ratusza. Zostanie pokryta Płytą Miast Partnerskich wykonaną z brązu. Całość będzie wieńczyło popiersie jelenia dłuta Marii Bor.

Obyczaj przekazywania przyszłym pokoleniom wieści ze współczesności danych miast ma już wiekową tradycję. Umieszczano je głównie w gałkach wież kościelnych i budynków publicznych. Ostatnio zapoznano się z zawartością takiej kapsuły zamkniętej ponad 100 lat temu w Sobieszowie podczas remontu tamtejszego kościoła. Typowymi pamiątkami są monety, wycinki z gazet, książki i listy hołdownicze do danego władcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1384
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group