Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4320
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dni Muzyki Papieskiej

Poniedziałek, 18 października 2021, 11:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dni Muzyki Papieskiej
Fot. Przemek Kaczałko
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze zainaugurowano IV Dni Muzyki Papieskiej, w ramach których zaplanowano dwa koncerty. Przed publicznością zagrały zespoły Fides oraz Karkonoski Dixieland, a całość dopełnił Jacek Paruszyński – czytający papieskie przesłania.

Jak zaznaczył Stanisław Schubert (prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych), na pomysł uczczenia wyboru Polaka (Karola Wojtyły) na papieża, powstał w 2017 roku, gdy spotkało się trzech kolegów urodzonych właśnie 16 października (w różnych latach).

Później doszła do nas czwarta osoba urodzona 16 października i w 2018 roku – znając zamiłowania muzyczne Jana Pawła II - zorganizowaliśmy pierwszy koncert. Wtedy to była improwizacja, bo zaśpiewało 6 artystów ze wschodu – to był piękny koncert. Drugi koncert był rok później – już zrobiony profesjonalnie, z zespołem liczącym 17 wykonawców - od Hiszpanii, przez Izrael, Kazachstan, Austrię, Włochy, Niemcy i Polskę. Trzeci koncert był gotowy, ale z powodu pandemii covid-19 nie udało się, więc zrobiliśmy płytę wspomnieniową z przesłaniem ks. Andrzeja Bokieja – wspomina S. Schubert.

Niedzielny koncert w dawnym kościele garnizonowym był połączeniem amerykańskich piosenek chrześcijańskich z tradycyjnym jazzem.

Razem z zespołem Fides była to próba gospelowania utworów amerykańskich – bardzo fajnie powiązał to aktor Jacek Paruszyński, który przytoczył elementy miłosierdzia. Wyznaniem głównym Jana Pawła II było najpiękniejsze przykazanie: kochaj bliźniego swego, jak siebie samego, czyli bądź przyzwoity, nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe – podkreślił S. Schubert.

Ostatnim utworem niedzielnego popołudnia była oczywiście "Barka", czyli ukochana pieśń Jana Pawła II. Zgromadzeni w kościele mogli też zdobyć płyty z poprzednich koncertów, a także poczęstować się kremówkami przygotowanymi przez młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 (popularnej „Handlówki” w Jeleniej Górze). Powtórkę koncerty zaplanowano na 24 października (godz. 20:00) w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w jeleniogórskich Cieplicach.

Twoja reakcja na artykuł?

24
50%
Cieszy
6
13%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
6%
Złości
14
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
848
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group