Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8576
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Dni dziedzictwa” nie tylko w domu noblisty

Niedziela, 19 września 2010, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: „Dni dziedzictwa” nie tylko w domu noblisty
Fot. Gabi
Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna świętowało w miniony piątek Europejskie Dni Dziedzictwa pn. „Od pomysłu do przemysłu”. Odbyły się dwa wykłady pt. „ Tradycje tkackie na Dolnym Śląsku” i „Aspekty literackie w dramacie Tkacze Gerharta Hauptmanna”. W ramach EDD można odwiedzać także inne zabytki i muzea.

Prelekcje poprowadził Łukasz Kwietniewski. Uczniowie z liceum im. Żeromskiego wykazali spore zainteresowanie tematem. Julita Izabela Zaprucka, dyrektor muzeum obiecała zebranym po prelekcjach zwiedzanie willi.

Prelegent przypomniał, że tkactwo było najbardziej rozpowszechnionym rękodziełem poza ceramiką. Pierwsze wzmianki pochodzą epoki neolitu. W XVIII wieku na Dolnym Śląsku dominował przemysł lniany, a w połowie wieku bawełniany. Przędzeniem zajmowały się głównie kobiety i dzieci. Tkacze żyli z dnia na dzień bez perspektyw na jutro.

Z roku na rok zaczęto udoskonalać przemysł tkacki. Zaczęto stosować krosna mechaniczne. Dzięki temu zwiększył się popyt na tkaniny, ale spadły zarobki tkaczy ręcznych. W Świebodzicach otworzono pierwszą w Europie mechaniczną przędzalnię. Tkacze ręczni zmuszeni byli do przenoszenia się do miast i zatrudniania w fabrykach.

Wynalezienie maszyny parowej zrewolucjonizowało tkactwo w Europie. Coraz częściej za pracę płacono towarami, a nierzadko napojami alkoholowymi. Powszechna była lichwa i wyzysk. Stan zdrowotny tkaczy był tragiczny. Ich kiepskie położenie zaczęło zwracać uwagę opinii publicznej. Pogarszająca się sytuacja materialna tkaczy doprowadziła do powstania. Największy bunt miał miejsce w Bielawie i Pieszycach.

Gerhart Hauptmann usłyszawszy historię bielawskich i pieszyckich tkaczy postanowił o nich napisać. Tak oto powstał jego najbardziej znany utwór „Tkacze”. Bardzo długo studiował ten temat, rozmawiał z naocznymi świadkami powstań tkackich. Dzięki temu miał ogląd na sytuację. Warto wspomnieć także o tym, że dziadek Hauptmanna był tkaczem.

Jeśli zechcieliby Państwo przyłączyć się do świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa, to będzie okazja. Na zamku Bolków odbędzie się XVII-wieczny Piknik Historyczny. W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w niedzielę w godzinach 9:00-17:00 będzie można obejrzeć wystawę stała i czasowe oraz chałupę wiejską. Od 9:00-14:00 wszyscy chętni będą mogli zwiedzić browar w Lwówku Śląskim. Natomiast miłośnicy szkła będą mogli zwiedzić Hutę Julię w godzinach 8:00-13:00. Dni otwarte zaplanowała także Chata Walońska i Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie. Miłośnicy architektury będą mogli zwiedzić Dwór Czarne, Pałac Paulinum, Villę Smyrną w Kowarach, a także Pałac i Folwark w Łomnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group