Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 4553
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dla oświaty – dwa razy więcej

Czwartek, 1 września 2011, 10:45
Aktualizacja: 10:46
Autor: artykuł sponsorowany
– Pierwszy dzień nowego roku szkolnego – to czas bilansów i planów…
– Dla nas określenie „wakacje” w oświacie jest tylko przeniesieniem ciężaru uwagi z edukacji na budowy, remonty i inwestycje – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry.

– Uczniowie znikają ze szkół, a ich miejsce zajmują „budowlańcy”. W tym roku było to szczególnie widoczne, bo w budżecie planowano wstępnie remonty na skalę kwoty 1.825 tys. zł, a w konsekwencji sukcesywnego poszerzenia zakresu robót i wpisywania nowych zadań zakończyło się na kwocie niemal 3,5 mln! To dwa razy więcej, ale szkoły wyglądają po wakacjach zupełnie inaczej.

- W których nastąpiły zmiany?
- niemal we wszystkich, w niektórych ogromne, w innych mniejsze. Dla przykładu – w SP 2 wykonano remont auli za 40 tys. zł, w SP 3 – sal szkolnych za ponad 30 tys. zł, podobnie w SP 6 za 28 tys. W SP 7 przebudowano wejście, w SP 11 – nastąpił remont nawierzchni głównej Sali gimnastycznej (45 tys.), w SP 8 powstaje boisko sportowe za ponad 250 tys. zł, w SP 13 wymieniono wykładziny podłogowe w salach lekcyjnych, dokonano malowania za ponad 61 tys. zł, podobnie w SP 15. Sporo prac nastąpiło w przedszkolach miejskich, m.in. remont dachu w MP 10 za 50 tys. zł, remont instalacji i wymiana wykładzin w MP 14 za prawie 30 tys. Wyremontowano dach na łączniku w przedszkolu nr 27 i wykonano remont pomieszczeń żłobka za 40 tys. zł w MP 19. Nie chcę wyliczać wszystkich takich prac, tymi przykładami ilustruję tylko zakres i rozmaitość.

- A zdarzały się i „grubsze”…
- Owszem – uzupełnia Marcin Zawiła. – W Gimnazjum nr 2 wyremontowano część pomieszczeń dla Centrum Kształcenia Ustawicznego (za prawie 130 tys. zł), w Gimnazjum nr 3 – remont i przebudowa pomieszczeń dla potrzeb przyjęcia Zespołu Szkół Elektronicznych za ponad pół miliona! W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nastąpił remont szatni i sanitariatów bloku sportowego (83 tys. zł), w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych remont boiska sportowego za ponad 260 tys., ale sądzę, że ten program będzie jeszcze poszerzony. Inna sprawa, że ten Zespół wymaga dalszych, kosztownych, ale niezbędnych prac, m.in. przy odrestaurowaniu całego kompleksu zabytkowych obiektów.

- To znaczy?
- Zasłużona dla Cieplic i Kotliny Jeleniogórskiej była Szkoła Snycerska jest, a właściwie – mogłaby być – efektownie prezentującym się zabytkiem. W rewaloryzowanych Cieplicach nie powinien tuż przy odbudowywanych Parkach, Zdrojowym i Norweskim, pozostać szary, ponury obiekt. A dziś z dachu pokrytego materiałem z użyciem azbestu leje się woda na strych. Trzeba zmienić dach, skorzystamy przy tym z dofinansowania do utylizacji azbestu i być może uda się to zrobić jeszcze przed zimą, choć ona ponoć ma przyjść szybko i być wyjątkowo chłodna.

- Jak liczebna jest grupa młodzieży, dla której 1 września jest powrotem do szkół…?
- Nie tylko, bo to przedszkoli i żłobków – powiedział Marcin Zawiła. – Mamy tu kilka zjawisk, które mogą interesować Jeleniogórzan. Jeszcze w ub. roku dysponowaliśmy 90 miejscami w żłobkach. Dziś mamy już 120 i szansę na więcej, jeśli młodzi rodzice wyrażą tym zainteresowanie. Zwiększyła się liczebność przedszkolaków. W ub. roku było ich 1.213, w tym – 1257. Wszystkie zgłoszone dzieci mają miejsce w przedszkolach, co w nie każdej gminie jest takie oczywiste. W przyszłym roku nacisk na miejsca przedszkolne będzie zdecydowanie mniejszy, bo wiele dzieci z tych, które dziś chodzą do przedszkoli – pójdzie do klas I w szkołach podstawowych. W Jeleniej Górze w przypadku populacji 6-latków tylko 14% dzieci, z grupy, która mogła trafić do szkoły, tam poszło. Rodzice innych zdecydowali się zatrzymać je w przedszkolach. W przyszłym roku ustawa nie będzie już fakultatywna. To wszystko oznacza, że będziemy musieli „przemodelować” możliwości recepcji dzieci w przedszkolach i szkołach, dostosowując je do trentów w demografii.

- A jakie one są?
- W tym roku obciążone są przedszkola – informuje Marcin Zawiła, Prezydent Miasta - rośnie liczba dzieci w żłobkach, przybywa też, ale niewiele (ok. 150 uczniów) dzieci w szkołach podstawowych. W ub. roku było ich 4.203., dziś – 4.350. Zmniejsza się liczba uczniów w gimnazjach, łącznie o ok. 112 osób, a jeszcze bardziej – w szkołach ponadgimnazjalnych, bo o 355 osób. To wszystko powoduje, że musimy zakładać dużą elastyczność w planowaniu kolejnych lat w działalności oświaty, bo w tej branży wszystko się zmienia szczególnie dynamicznie. A przecież nie dotknęliśmy nawet trochę sprawy programów i kierunków kształcenia, bo ta rozmowa dotyczy tylko spraw bazy.
O innych sprawach oświaty – przy kolejnej okazji, dziś tylko jeszcze złożę życzenia – uczniom i nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty – niech rozpoczynający się rok będzie dla Was czasem pełnym radości i satysfakcji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group