Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7971
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dla bezpieczeństwa podróżnych 2400 drzew pod topór?

Czwartek, 5 lutego 2015, 6:35
Aktualizacja: Piątek, 6 lutego 2015, 7:33
Autor: Mea
Region: Dla bezpieczeństwa podróżnych 2400 drzew pod topór?
Fot. Koleje Dolnośląskie
W ostatnim czasie dwa drzewa zostały powalone przez wiatr na trasie kolejowej Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Dla bezpieczeństwa pasażerów Polskie Linie Kolejowe wnioskują o wycięcie 2400 drzew na tej trasie.

Kilka dni temu znowu silny wiatr przewrócił drzewo na tory między Górzyńcem i Piechowicami. Tylko dzięki temu, że maszynista pociągu Kolei Dolnośląskich „Rudawy” jechał z zachowaniem szczególnej ostrożności udało się uniknąć zderzenia. Na początku stycznia pociąg Kolei Dolnośląskich „Chybotek” wjechał w przewrócone na tory drzewo, na tym samym odcinku. Wtedy została uruchomiona zstępcza komunikacja autobusowa.

Koleje Dolnośląskie wystąpiły do Polskich Linii Kolejowych z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa na szlaku. - Otrzymaliśmy informację od PLK, że wykonana została inwentaryzacja tej linii i oznaczone są drzewa, które powinny być wycięte, by nie zagrażały bezpieczeństwu podróżującym – mówi Justyna Stachniewicz, rzeczniczka Kolei Dolnośląskich.

Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych informuje, że zostały złożone wnioski o pozwolenie na wycinkę drzew z sąsiedztwa linii kolejowej Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna. Chodzi o górski odcinek tej linii od Piechowic do Szklarskiej Poręby. Wnioski zostały skierowane do dwóch urzędów gmin: Piechowic i Stara Kamienica. We wnioskach ujęto drzewa, które potencjalnie - szczególnie w czasie wichur - mogą stanowić przeszkodę w ruchu kolejowym.

- Czekamy na decyzję. Zależy nam na bezpieczeństwie, nie na niszczeniu terenów ważnych ekologicznie. Na etapie inwentaryzacji podawaliśmy liczbę ok. 1700 drzew zgłoszonych do wycinki, ale obecnie ta liczba wrosła – informuje Mirosław Siemieniec.

Wnioski dotarły do Gminy Stara Kamienica i Gminy Miejskiej Piechowice. Jak informuje Referat Gospodarczy i Nadzoru Właścicielskiego Gminy Miejskiej Piechowice, we wniosku jest wymienionych ok. 400 drzew. Są to: klony, dęby, brzozy, świerki, topole i jesiony. Ponieważ przepisy mówią o tym, że 15 metrów od osi torów nie powinno być nasadzeń, dlatego Referat nie planuje uzupełniać miejsc po ewentualnej wycince, nowymi nasadzeniami. Natomiast jak informuje Referat Rozwoju Gminy Stara Kamienica, do wycinki PLK zgłosiło prawie 2 tysiące drzew. Wnioski będą dopiero rozpatrywane.

Póki linia kolejowa z Piechowic do Szklarskiej Poręby nie zostanie zinwentaryzowana i jeżeli będą utrzymywały się trudne warunki atmosferyczne, pociągi Kolei Dolnośląskich będą jeździły z zachowaniem szczególnej ostrożności. W związku z tym mogą wystąpić niewielkie opóźnienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group