Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7276
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Debata o zdrowiu. Pierwszy krok w kierunku pozytywnych zmian?

Wtorek, 19 marca 2013, 8:47
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2013, 10:14
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Debata o zdrowiu. Pierwszy krok w kierunku pozytywnych zmian?
Fot. Angela
Spotkanie poświęcone dostępności usług medycznych na terenie subregionu jeleniogórskiego zorganizowała wczoraj (18.03) w Książnicy Karkonoskiej Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych. – To pierwsza z takich debat otwierająca całą dyskusję o problemach w służbie zdrowia na naszym terenie – mówił Robert Obaz z KKOP. – Po debacie widać, jak wiele jest do zrobienia – dodał.

Debatę, podczas której zaprezentowano dwanaście punktów dotyczących nieprawidłowości w służbie zdrowia, przygotowanych w oparciu o informacje zebrane od mieszkańców – pacjentów oraz członków organizacji pozarządowych (prezentowaliśmy je w poprzednim materiale na ten temat), poprowadzili Robert Obaz oraz Paweł Gluza. Aż osiem punktów zaprezentowanego stanowiska dotyczyło kwestii rozliczania placówek medycznych przez NFZ, a pozostałe mówiły o braku dostępności do usług medycznych i leków oraz wadliwych zapisach prawnych, dezorganizujących pracę placówek świadczących usługi medyczne.

- Debata niestety nie w pełni odpowiedziała na propozycje przedstawione przez organizatorów, które były szeroko skonsultowane w środowisku świadczącym usługi medyczne – mówił Robert Obaz. - Pomimo wysłanych zaproszeń ze znacznym wyprzedzeniem na debatę przybyły tylko trzy posłanki: Zofia Czernow, Marzena Machałek i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, brakowało przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego – dodał.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele władz samorządu lokalnego, w tym prezydent Marcin Zawiła, który gratulował debaty.

- Dobrze, że zaczynamy takie rozmowy teraz, a nie kiedy coś zaczyna się palić – mówił Marcin Zawiła. – Jako miasto prowadzimy szeroką profilaktykę i zamierzamy wspierać świadczeniobiorców usług medycznych na naszym terenie w ich walce o swoje prawa – mówił prezydent.

Byli też radni, pracownicy urzędu, dyrektorzy szpitali i przychodni.

- Moim zdaniem w służbie zdrowia w Kotlinie Jeleniogórskiej jest dużo złego – mówiła Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze. – Pierwszy problem to rehabilitacja dzieci, bo takie usługi świadczy tylko szpital MSW i już mamy ogromną kolejkę z bardzo długim terminem oczekiwania. Kolejny problem to oddział dzienny, gdzie na dzisiaj też mamy czas oczekiwania kilka miesięcy, a pomoc powinna być udzielana natychmiast. Inny problem to geriatria. Większość osób starszych przebywa niestety na oddziałach internistycznych, bo kontrakty na oddziałach długoterminowych są bardzo niskie. Katastrofą są wysokospecjalistyczne oddziały, typu neurochirurgia, neurologia. Co może zrobić miasto? Może zastanowić się czy podatki naliczane dla szpitala wojewódzkiego powinny być takie wysokie i powinno realizować więcej programów profilaktycznych, również dla mężczyzn – dodała Elżbieta Zakrzewska.

Stanisław Woźniak dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej (byłego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze) mówił natomiast, że planowane zmiany w przepisach mogłyby rozwiązać większość problemów świadczeniodawców usług medycznych.

- Jeśli planowane zmiany zostałyby przeprowadzone, to sposób finansowania i planowania w placówkach medycznych uległby zasadniczej zmianie – mówił Stanisław Woźniak. - Wówczas zarówno samorząd, jak i oddział dolnośląski NFZ miałby większy wpływ na podział środków. Mógłby reagować lokalnie i dostrzegać nasze problemy z perspektywy Dolnego Śląska, a nie regionu mazowieckiego czy innego – dodał dyrektor.
Jako pierwsze głos w dyskusji zabrały posłanki. Wszystkie jednak zgodnie twierdziły, że nie są autorytetami w kwestii służby zdrowia i zamiast oceniać obecną sytuację, będą się przysłuchiwać oczekiwaniom pacjentów i świadczeniodawców po to, by zmieniać wadliwe przepisy. Posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska mówiła o negatywnym stanowisku klubu SLD w kwestii planowanego budowania nowych struktur, które miałyby zastąpić obecny NFZ.

- Uważam, że nie należy tworzyć kolejnych instytucji, ale działać w granicy tych, które są, zmieniając ich funkcjonowanie tak, by były zgodne z oczekiwaniami pacjentów – dodała posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Marzena Machałek (PiS) podkreślała, że sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, bo w stworzonym systemie ginie człowiek, a skutki takiego stanu rzeczy są nieodwracalne.

- Uważam, że NFZ się nie sprawdził i należy go zlikwidować – mówiła Marzena Machałek. – Nie wolno postrzegać służby zdrowia w kategorii zysków, a tak niestety teraz jest – dodała.

Zofia Czernow (PO) natomiast mówiła o tym, że w sprawa służby zdrowia nie jest kwestią partii. Problemy powinny być rozwiązywane w kontekście całego regionu. Wspomniała o toczących się dyskusjach na temat zmian w przepisach, swoim uczestnictwie w zespole ds. dzieci i w kilku słowach omówiła zaprezentowane na początku stanowisko Koalicji.

Szczegółowo do uwag, które pojawiły się w stanowisku Koalicji, odniosła się Wioletta Niemiec, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ. Wyjaśniała ona, dlaczego sytuacja w służbie zdrowia wygląda tak dramatycznie.

- Jeśli chodzi o nadwykonania, to obecnie jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących roku 2010, pozostaje cały czas rok 2011 i 2012, a nasze zadłużenie z tego tytułu to około 500 mln zł – mówiła Wioletta Niemiec. – Takich pieniędzy nie będziemy mieli najprawdopodobniej nigdy, dlatego proponujemy za część świadczeń zwrot 70 procent, a za niektóre tylko 20 procent – dodała. – My musimy działać w granicach obecnego prawa – dodała.

- Nie zgadzamy się, jako Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych z często padającym stwierdzeniem powtarzanym podczas dyskusji, „że nic nie możemy” – mówił Robert Obaz. - My możemy i to wiele, ale razem, we wspólnym działaniu. Tylko wspólne działanie pacjentów, lekarzy, NFZ i posłów może wpłynąć na ustawowe zmiany, co do finansowania służby zdrowia i strukturalne instrumenty mające wpływ na poprawę dostępności do usług medycznych i ich jakość. Nie zgadzamy się, jako mieszkańcy, by dostęp do leków refundowanych, był ograniczany dla pewnych grup chorobowych, a lista leków refundowanych tworzona bez faktycznej analizy potrzeb pacjentów. Wnosimy, by wiodące w regionie ośrodki świadczące szeroki wachlarz usług medycznych z wysoko wyspecjalizowaną kadrą miały zapewniony kontrakt, który pozwoli na płynność świadczonych usług. Przychylamy się do pomysłu edukowania pacjentów wspólnie z NFZ, tak by każdy z nas wiedział, z czego i gdzie może skorzystać.

- Cieszy fakt, że temat został mocno zaakcentowany i wskazane rozwiązania jakich oczekują nie tylko pacjenci, ale także świadczeniodawcy, zostaną zaprezentowane mieszkańcom poprzez media, a spisany materiał zostanie przekazany ministrowi zdrowia, który - mamy nadzieję - część z nich ujmie w nowej ustawie o służbie zdrowia. Na spotkaniu było widać, jak dużo pracy jest przed nami– podsumował Robert Obaz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group