Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6021
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debata o zdrowiu. Pierwszy krok w kierunku pozytywnych zmian?

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Wtorek, 19 marca 2013, 8:47
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2013, 10:14
Autor: Angela
Fot. Angela
Spotkanie poświęcone dostępności usług medycznych na terenie subregionu jeleniogórskiego zorganizowała wczoraj (18.03) w Książnicy Karkonoskiej Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych. – To pierwsza z takich debat otwierająca całą dyskusję o problemach w służbie zdrowia na naszym terenie – mówił Robert Obaz z KKOP. – Po debacie widać, jak wiele jest do zrobienia – dodał.

Debatę, podczas której zaprezentowano dwanaście punktów dotyczących nieprawidłowości w służbie zdrowia, przygotowanych w oparciu o informacje zebrane od mieszkańców – pacjentów oraz członków organizacji pozarządowych (prezentowaliśmy je w poprzednim materiale na ten temat), poprowadzili Robert Obaz oraz Paweł Gluza. Aż osiem punktów zaprezentowanego stanowiska dotyczyło kwestii rozliczania placówek medycznych przez NFZ, a pozostałe mówiły o braku dostępności do usług medycznych i leków oraz wadliwych zapisach prawnych, dezorganizujących pracę placówek świadczących usługi medyczne.

- Debata niestety nie w pełni odpowiedziała na propozycje przedstawione przez organizatorów, które były szeroko skonsultowane w środowisku świadczącym usługi medyczne – mówił Robert Obaz. - Pomimo wysłanych zaproszeń ze znacznym wyprzedzeniem na debatę przybyły tylko trzy posłanki: Zofia Czernow, Marzena Machałek i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, brakowało przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego – dodał.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele władz samorządu lokalnego, w tym prezydent Marcin Zawiła, który gratulował debaty.

- Dobrze, że zaczynamy takie rozmowy teraz, a nie kiedy coś zaczyna się palić – mówił Marcin Zawiła. – Jako miasto prowadzimy szeroką profilaktykę i zamierzamy wspierać świadczeniobiorców usług medycznych na naszym terenie w ich walce o swoje prawa – mówił prezydent.

Byli też radni, pracownicy urzędu, dyrektorzy szpitali i przychodni.

- Moim zdaniem w służbie zdrowia w Kotlinie Jeleniogórskiej jest dużo złego – mówiła Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze. – Pierwszy problem to rehabilitacja dzieci, bo takie usługi świadczy tylko szpital MSW i już mamy ogromną kolejkę z bardzo długim terminem oczekiwania. Kolejny problem to oddział dzienny, gdzie na dzisiaj też mamy czas oczekiwania kilka miesięcy, a pomoc powinna być udzielana natychmiast. Inny problem to geriatria. Większość osób starszych przebywa niestety na oddziałach internistycznych, bo kontrakty na oddziałach długoterminowych są bardzo niskie. Katastrofą są wysokospecjalistyczne oddziały, typu neurochirurgia, neurologia. Co może zrobić miasto? Może zastanowić się czy podatki naliczane dla szpitala wojewódzkiego powinny być takie wysokie i powinno realizować więcej programów profilaktycznych, również dla mężczyzn – dodała Elżbieta Zakrzewska.

Stanisław Woźniak dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej (byłego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze) mówił natomiast, że planowane zmiany w przepisach mogłyby rozwiązać większość problemów świadczeniodawców usług medycznych.

- Jeśli planowane zmiany zostałyby przeprowadzone, to sposób finansowania i planowania w placówkach medycznych uległby zasadniczej zmianie – mówił Stanisław Woźniak. - Wówczas zarówno samorząd, jak i oddział dolnośląski NFZ miałby większy wpływ na podział środków. Mógłby reagować lokalnie i dostrzegać nasze problemy z perspektywy Dolnego Śląska, a nie regionu mazowieckiego czy innego – dodał dyrektor.
Jako pierwsze głos w dyskusji zabrały posłanki. Wszystkie jednak zgodnie twierdziły, że nie są autorytetami w kwestii służby zdrowia i zamiast oceniać obecną sytuację, będą się przysłuchiwać oczekiwaniom pacjentów i świadczeniodawców po to, by zmieniać wadliwe przepisy. Posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska mówiła o negatywnym stanowisku klubu SLD w kwestii planowanego budowania nowych struktur, które miałyby zastąpić obecny NFZ.

- Uważam, że nie należy tworzyć kolejnych instytucji, ale działać w granicy tych, które są, zmieniając ich funkcjonowanie tak, by były zgodne z oczekiwaniami pacjentów – dodała posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Marzena Machałek (PiS) podkreślała, że sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, bo w stworzonym systemie ginie człowiek, a skutki takiego stanu rzeczy są nieodwracalne.

- Uważam, że NFZ się nie sprawdził i należy go zlikwidować – mówiła Marzena Machałek. – Nie wolno postrzegać służby zdrowia w kategorii zysków, a tak niestety teraz jest – dodała.

Zofia Czernow (PO) natomiast mówiła o tym, że w sprawa służby zdrowia nie jest kwestią partii. Problemy powinny być rozwiązywane w kontekście całego regionu. Wspomniała o toczących się dyskusjach na temat zmian w przepisach, swoim uczestnictwie w zespole ds. dzieci i w kilku słowach omówiła zaprezentowane na początku stanowisko Koalicji.

Szczegółowo do uwag, które pojawiły się w stanowisku Koalicji, odniosła się Wioletta Niemiec, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ. Wyjaśniała ona, dlaczego sytuacja w służbie zdrowia wygląda tak dramatycznie.

- Jeśli chodzi o nadwykonania, to obecnie jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących roku 2010, pozostaje cały czas rok 2011 i 2012, a nasze zadłużenie z tego tytułu to około 500 mln zł – mówiła Wioletta Niemiec. – Takich pieniędzy nie będziemy mieli najprawdopodobniej nigdy, dlatego proponujemy za część świadczeń zwrot 70 procent, a za niektóre tylko 20 procent – dodała. – My musimy działać w granicach obecnego prawa – dodała.

- Nie zgadzamy się, jako Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych z często padającym stwierdzeniem powtarzanym podczas dyskusji, „że nic nie możemy” – mówił Robert Obaz. - My możemy i to wiele, ale razem, we wspólnym działaniu. Tylko wspólne działanie pacjentów, lekarzy, NFZ i posłów może wpłynąć na ustawowe zmiany, co do finansowania służby zdrowia i strukturalne instrumenty mające wpływ na poprawę dostępności do usług medycznych i ich jakość. Nie zgadzamy się, jako mieszkańcy, by dostęp do leków refundowanych, był ograniczany dla pewnych grup chorobowych, a lista leków refundowanych tworzona bez faktycznej analizy potrzeb pacjentów. Wnosimy, by wiodące w regionie ośrodki świadczące szeroki wachlarz usług medycznych z wysoko wyspecjalizowaną kadrą miały zapewniony kontrakt, który pozwoli na płynność świadczonych usług. Przychylamy się do pomysłu edukowania pacjentów wspólnie z NFZ, tak by każdy z nas wiedział, z czego i gdzie może skorzystać.

- Cieszy fakt, że temat został mocno zaakcentowany i wskazane rozwiązania jakich oczekują nie tylko pacjenci, ale także świadczeniodawcy, zostaną zaprezentowane mieszkańcom poprzez media, a spisany materiał zostanie przekazany ministrowi zdrowia, który - mamy nadzieję - część z nich ujmie w nowej ustawie o służbie zdrowia. Na spotkaniu było widać, jak dużo pracy jest przed nami– podsumował Robert Obaz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~edwardM 19-03-2013 9:45
Ble ble ble. Wydawało by się że w służbie zdrowia pracują inteligentni ludzie którzy dawno powinni rozwiązać swoje i nasze problemy. A to nieprawda problemów nie ubywa a wręcz narastają. Nawet zwykłego problemu rejestracji czy kolejek oczekujących nie potrafią rozwiązać (to tylko przykład)
~Jowita~``` 19-03-2013 9:49
Kolejka do kardiologa termin październik to jakieś kpiny żeby na wizytę czekać pół roku.Ten problem jest priorytetowy!
~portek 19-03-2013 9:50
No i pysznie. Posiedzieli, pogadali i jak zwykle nic z tego nie wynika. Czy naprawdę konieczne są zmiany prawa po to, aby ludzie na SOR-ze w szpitalu nie czekali godzinami na pomoc? (taki pierwszy z brzegu przykład)
~Jowita 19-03-2013 10:03
A propo SOR-u to wiadomo ze sie tam ratuje zycie ale dlaczego nic nie dostaje sie przez caly dzien do jedzenia ani do picia .Leza tam ludzie po dwa dni i sa samotni kto im ma dostarczyc jedzenie Lub nawet szklanke wody .Wiem to z doswiadczenia .
~mamita 19-03-2013 10:21
problem rehablitacji dzieci jest ogromny a bedzie jeszce wiekszy bo z nfz jest cos nie tak podpisuje umowy nie ze specjalistami a tylko z instytucja panie z wyksztalceniem magistra pozwalnial i nikogo to nie dziwi a mamy tego nie wiedza ze licencjntki cwicza z dziecmi neurologicznymi to jest skandal wiem ze na orlej w przychodni panie magister rehabilitacji sa wspaniale daja dzieciom swoje serce dzieci osiagaja postepy widoczne golym okiem ale my rodzice nie mamy funduszy gdzie jest fundusz nie podpisal umowy . SKANDAL CO Z NASZYMI DZIECMI
~jool 19-03-2013 10:26
Zofia Czernow nie powinna w ogóle się wypowiadać na żaden temat, związany z miastem. Rozłożyła je na łopatki, rozłożyła Anilux i parę innych rzeczy po drodze. Proponuje pogonić i nie wpus...ć w granice administracyjne Jeleniej.
~### 19-03-2013 11:42
Na Sybir tam lekarz musiałby zarobić na życie a w Polsce prywatka i życie dostatnie z pieniędzy biednych ludzi 40 lat pracy a do specjalisty dostać się to parę tygodni prywatnie to na drugi dzień i 100 zł na dzień dobry
~HaHa 19-03-2013 11:43
Zamiast zacząć działać to wolą POzować do zdjęć...
~Adi 19-03-2013 12:02
Brałem udział w tej debacie. I muszę stwierdzić, że bardzo mnie ona ciekawiła jako mieszkańca Jeleniej Góry. Ale zdecydowanie za krótka. Półtora godziny bardzo szybko zleciało a na temat służby zdrowia warto poświęcić dużo więcej czasu na dyskusję jej dotyczącą. No i dokonać odpowiednich działań ze strony naszych rządzących. Pozdrawiam Adrian Janda mieszkaniec Cieplic
~ 19-03-2013 12:03
ciekawe czy panie Machałek , Szymańska , Czernow czekają na wizytę u specjalisty kilka miesięcy a na prywatne wizyty TE panie na pewno stać i o czym tu mowa
~ 19-03-2013 12:10
do jool, zgadzam się z tobą , rozpier........ła pół miasta i jeszcze się zabiera za służbę zdrowia - to jakaś masakra, kto na nią głosował kto obsadza na wysokich stanowiskach PYTAM się KTO????????????????
~ 19-03-2013 12:43
ZAWILA pup sobie inny sweter chyba cie stac co?????
~ 19-03-2013 13:35
Tusk kaze debatowac wiec debatuja, przeciez musza poudawac troske i zaklopotanie bo Tusk ma gebe zatroskana i zaklopotana - Tusk powie dobrze a wszyscy mu odpowiedza wspaniale,
~ 19-03-2013 13:41
no prosze !!! zle sie dzieje w szpitalu MSW- Mnisterstwa Spraw Wewnętrznych - a ja myslalam ze mowia o przychodnich i szpitalu miejskim - to dlategi siedziala Szmajdzinska Zakrzewska i Czernow- to dlatego ta wystawa zdjec Karkonoszy w korytarzu w Sejmie - to wszystko dla zachety kolesiow z Sejmu aby tu przyjezdzali i tu leczyli siebie i rodzine oraz przyjaciol
~Obserwator. 19-03-2013 15:19
Żeby ukryć ułomność i nieudaczność to się organizuje debaty mącące ludziom w głowach i odwracające uwagę od rzeczywistości mydląc oczy które i tak nic nie zmienią w służbie zdrowia bo za dużo jest pośredników dzielących się kasą dla niej przeznaczoną:(
~Rico 19-03-2013 16:10
jaka sytuacja się nam rysuje widać po minach samych uczestników debaty,nic dodać ,nic ująć !
~pytek 19-03-2013 17:57
Jak widać na zdjęciach frenwencja była ;) Gdyby nie aktywiści-organizatorzy i biedni zaproszeni na ten spęd gości, to "mowa do obrazu"..... Pytam po co są takie debaty droga KOALICJO? Przecież działać można bez takiego zadęcia i odrywania ludzi od pracy. Wnioski, interwencje można składać na bieżąco do biur poselskich, dyrekcji NFZ itp. Dla mnie to promocja własnych kandydatów przed zbliżającymi się wyborami niestety.
~wrz23 19-03-2013 21:56
Wiadomo czemu nie było schetynowców z Urzędu Marszałkowskiego. Bo za co sie wzięli Na Dolnym Śląsku to spieprzyli. Pan Pokój jako Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala w Jeleniej Górze ten szpital rozłoży swoja niekompetencja! Najlepsza to konsolidacja z Western City
~Bambo 19-03-2013 22:38
Jasne leczyć już nie umieją, więc debatują.... Nad czym się pytam? Z pustego to i Salomon nie naleje......
~ale jaja 19-03-2013 22:53
dobra, dobra...ile każde wzięło za te smutne posiedzenie to nikt nie pisze?jakie diety i inne?hm służba zdrowia ma czkawkę i tyle? no to ile na łebka spadło za te posiedzenie co?...ale jaja!!!!
~NIE PANIE 19-03-2013 22:59
nie dowartościowane panie i spanie na ekranie...oto nasza służba zdrowia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!patrz-foto,jelonkja!!!!!!!!!!!!!!
~Irysek 20-03-2013 6:27
Ciekawa jestem jakie stawki sobie naliczyli za to debatowanie.Na pewno dostaną wysokie premie,a w służbie zdrowia nic się nie zmieni.Posiedzieli,pogadali wezmą kasę i na tym się zakończy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group