Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5597
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debata bez granic

Wiadomości: REGION
Środa, 28 października 2009, 8:29
Aktualizacja: 8:31
Autor: Ania
Fot. Anna Filipiak
Profesor Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego gościła na Polsko – Niemiecko– Ukraińskim Kongresie Samorządów Lokalnych, który odbywa się od poniedziałku w Karpaczu.
Profesor wygłosiła wykład dotyczący polityki spójności Unii Europejskiej.

Zainaugurowała w ten sposób kongres, którego celem jest wymiana doświadczeń samorządów. To swego rodzaju forum wymiany idei i myśli. Istotnym elementem są rozmowy dotyczące możliwości współpracy samorządów z Polski, Ukrainy i Niemiec.

Jak mówi profesor Jerzy Rogulski, były senator z Jeleniogórskiego, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, organizatora imprezy, kongres dotyczy przede wszystkim identyfikacji problemów i zastanowienia się jak je rozwiązywać. Ważne jest także to, że granica polsko-niemiecka, znajdująca się w niedalekiej odległości od Jeleniej Góry została wytworzona w sposób sztuczny, a już za dwa lata zostanie niemalże całkowicie otwarta.
Profesor w swoim wystąpieniu mówił więc o „Szansie dla regionów przygranicznych w kontekście możliwości wykorzystania programów współpracy po 2013 roku”. Natomiast prof. Georg Milbradt, były premier Rządu Saksonii wypowiadał się na temat „Szansy dla regionów przygranicznych w Europie”.

Wczoraj Herbert Helmrich, współprzewodniczący Zarządu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej przedstawił „Prezentację polsko – niemieckich projektów samorządowych”. Wręczono także II Polsko – Niemiecką Nagrodę Samorządową w wysokości 30 tysięcy złotych. Przyznano ją Urzędowi Miasta Świnoujście oraz Gemeinde Ostseebad Heringsdorf za zorganizowanie Polsko Niemieckiej Konferencji Edukacyjnej Uznam – Wolin.

Kongres odbywa się trzeci raz. Zakończy się dzisiaj o godzinie 12.00. Organizatorem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Samorządu Lokalnego w Jeleniej Górze. Honorowym patronatem objęli go marszałek województwa dolnośląskiego i lubuskiego oraz wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. Projekt wsparła także Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~pyciam 28-10-2009 9:09
żeby to nie skończyło się na samych rozmowach w czasie kongresu , a skutkowało dobrą współpracą. Są nam potrzebne dobre relacje z sąsiadami może wtedy nie trzeba będzie budować tarczy antyrakietowych
~czechna 28-10-2009 18:44
A gdzież to podziali się nasi samorządowcy z Karpacza, naszego powiatu, Jeleniej Góry? Nie widać ich na fotkach z kongresowych debat.Czy nie starczyło dla nich zaproszeń? A może dostali tylko swoi ( wtajemni -czeni) i oto organizatorom właśnie chodziło?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group